Strabon, Geografia II, 3, 8 - przekład.doc

(26 KB) Pobierz
Paulina Sztejnwald

Paulina Sztejnwald

Filologia klasyczna

IV rok

 

 

 

Strabon, Geografia II 3.8

 

 

Przede wszystkim Etiopczycy, którzy graniczą z Egiptem, sami są podzieleni na dwie grupy: ponieważ jedni są w Azji, a drudzy w Libii, chociaż nie różnią się od siebie nawzajem. Poza tym Homer dzieli Etiopów na dwie grupy, nie dlatego, żeby wiedział, że Indowie są fizycznie podobni do nich (ponieważ Homer prawdopodobnie w ogóle nie wiedział o Indach, nawet Euergetes, według historii Eudokseinosa, nie wiedział o Indach, ani o drodze tam prowadzącej), lecz raczej w oparciu o podział, o którym wcześniej wspomniałem.

Na temat odczytania tego ustępu wyraziłem opinię, idąc za Kratesem, że nie robi różnicy, czy zostanie on odczytany w ten czy tamten sposób. Kto inny jednak mówi, że robi różnicę i że lepiej, by ustęp ten był usunięty, aby odczytać w stronę odchodzącego. Czym zatem różni się ten wspomniany od tego: w stronę zachodzącego? Cały bowiem odcinek koła od Południa do Zachodu nazywa się Zachodem. Tak jak i półkole horyzontu. To właśnie dał do zrozumienia Aratos, mówiąc tam gdzie krańce Zachodu i Wschodu łączą się wzajemnie. Jeśli ustęp jest lepszy według Kratowa, to i ktoś powie, że tak samo według Arystarcha.

Tyle do co Posejdoniosa: wiele poglądów, a wszystkie te dotyczące geografii, spotkają się ze stosowną krytyką. A co do tych dotyczących fizyki, rozważę je w innych miejscach, albo w ogóle nie będę o nich rozmyślał. Wiele jest bowiem wnikania w przyczyny, jak i u samego Arystotelesa – tego, czego nasi unikają z powodu niejasności przyczyn.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin