Psychologia historia.doc

(40 KB) Pobierz
"Psychologia ma długš przeszłość, jednak jej prawdziwa historia jest krótka" - napisał jeden z pierwszych psychologów eksperymentalnych, hermann Ebbinghaus (1908)

  "Psychologia ma długš przeszłość, jednak jej prawdziwa historia jest krótka" - napisał jeden z pierwszych psychologów eksperymentalnych, hermann Ebbinghaus (1908). Zauważył dalej, że długa przeszłość psychologii sięga tysięcy lat wstecz, lecz charakteryzował ja niewielki postęp i brak systematycznego rozwoju. Uczeni od najdawniejszych czasów zadawali ważne pytania dotyczące natury człowieka: jak ludzie spostrzegaja rzeczywistość, czym jest właściwie świadomość, jaka jest przyczyna obłędu; lecz do niedawna nie było środków umożliwiających uzyskanie zadowalających odpowiedzi na te pytania.
Mimo, że pewne formy psychologii istniały już w starożytnej hinduskiej tradycji jogi, to jednak źródeł nowoczesnej psychologii należy szukać w starożytnej Grecji. W IV i V stuleciu przed narodzeniem Chrystusa klasycy filozofii: Sokrates, Platon i Arystoteles prowadzili dialogi o funkcjonowaniu umysłu, o naturze wolnej woli itp. Filozofowie i ich zwolennicy stawiali pytania dotyczące tego, co znaczy być racjonalnš, wrażliwš i odpowiedzialną istotą ludzką. Później, kiedy doktryny Kościoła rzymsko - katolickiego rozprzestrzeniły się na całą Europę, teologowie nauczali, że umysł i dusza mają wolną wolę (dar Boga dla ludzi), człowiek jest czymś wyjątkowym i nie podlega prawom natury. Nie mogło być naukowej psychologii, dopóki założenie to nie zostało zakwestionowane.


Za formalny początek współczesnej psychologii można uznać fakt, który miał miejsce niewiele ponad 100 lat temu. W 1879 roku w Niemczech Wilhelm Wundt, który prawdopodobnie jako pierwszy nazwał siebie psychologiem, założył w Lipsku pierwsze laboratorium poświęcone psychologii eksperymentalnej. Wkrótce potem laboratoria pojawiły się na uniwersytetach całej Ameryki Północnej.
Kontynuując jakby, tradycję buntu protestantów przeciwko Kościołowi rzymsko - katolickiemu, w końcu lat 80. XIX wieku niemieccy lekarze, fizjologowie i filozofowie zaczęli kwestionować pogląd, że w wielkim łańcuchu istot żywych człowiek zajmuje jakieś szczególne miejsce, wykazując, że działania ludzi są zdeterminowane przez prawa natury. Hermann von Helmoholtz, z wykształcenia lekarz, przeprowadzał proste, lecz odkrywcze eksperymenty nad percepcją i układem nerwowym. Jako pierwszy zmierzył on szybkość impulsu nerwowego. W tym samym mniej więcej czasie, inny Niemiec - Gustaw Fechner, zaczął badać, jak bodźce fizyczne są przekształcane we wrażenia. Podobnie jak Wundt, von Helmoholtz i Fechner opierali się na założeniu, że procesy psychiczne można badać w obiektywny sposób, posługując się metodami eksperymentalnymi. Wierzyli oni w determinizm, doktrynę, według której zjawiska fizyczne, behiawioralne i psychiczne są zdeterminowane przez specyficzne czynniki przyczynowe.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin