Powstanie w getcie warszawskim.doc

(347 KB) Pobierz

Powstanie w getcie warszawskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Skocz do: nawigacji, szukaj

UjednoznacznienieTen artykuł dotyczy powstania w warszawskim getcie w 1943 roku. Zobacz też: inne powstania zbrojne w Warszawie.

Powstanie w getcie warszawskim
II wojna światowa

Stroop Report - Warsaw Ghetto Uprising 06b.jpg
Żydzi schwytani przez SD podczas tłumienia powstania (jedno z najsłynniejszych zdjęć II wojny światowej)

Data

19 kwietnia 194316 maja 1943

Miejsce

Warszawa, getto warszawskie

Przyczyna

żydowski wybór godnej śmierci w walce

Wynik

zwycięstwo Niemców

Terytorium

Polska pod okupacją niemiecką (G.G.)

Strony konfliktu

III Rzesza Niemiecka III Rzesza Niemiecka

Star of David.svgŻydowski ruch oporu
Flaga PPP.svgPolskie Państwo Podziemne

Dowódcy

Ferdinand von Sammern-Frankenegg
Jürgen Stroop

Dawid Moryc Apfelbaum†,
Leon Rodal†,
Mordechaj Anielewicz†, Marek Edelman,
Paweł Frenkel
i inni

Siły

Średnio ponad 2090 dziennie

Ok. 1000 bojowników i 50-70 tysięcy cywilów

Straty

Co najmniej 16 zabitych i 85 rannych, nie licząc kolaborantów żydowskich [wg raportu Stroopa, przypuszczalnie ok. 300 zabitych i rannych], 3 pojazdy pancerne

Co najmniej 56 065 zabitych na miejscu lub schwytanych [wg raportu Stroopa, ok. 6000 więcej zabitych wg jego własnych szacunków]

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0c/Ghetto_Uprising_Warsaw2.jpg/250px-Ghetto_Uprising_Warsaw2.jpg

http://bits.wikimedia.org/skins-1.5/common/images/magnify-clip.png

Fotografia z Raportu Stroopa. Oryginalny niemiecki podpis: "Drużyna szturmowa"

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5e/Stroop_Report_-_Warsaw_Ghetto_Uprising_03.jpg/250px-Stroop_Report_-_Warsaw_Ghetto_Uprising_03.jpg

http://bits.wikimedia.org/skins-1.5/common/images/magnify-clip.png

Fotografia z Raportu Stroopa. Oryginalny niemiecki podpis: "Dowódca wielkiej operacji". Generał SS Jürgen Stroop stoi pośrodku i patrzy do góry; z jego lewej strony Josef Blösche

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7c/Stroop_Report_-_Warsaw_Ghetto_Uprising_04.jpg/250px-Stroop_Report_-_Warsaw_Ghetto_Uprising_04.jpg

http://bits.wikimedia.org/skins-1.5/common/images/magnify-clip.png

Fotografia z Raportu Stroopa. Oryginalny niemiecki podpis: "Rabini żydowscy"

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0c/Stroop_Report_-_Warsaw_Ghetto_Uprising_08.jpg/250px-Stroop_Report_-_Warsaw_Ghetto_Uprising_08.jpg

http://bits.wikimedia.org/skins-1.5/common/images/magnify-clip.png

Fotografia z Raportu Stroopa. Oryginalny niemiecki podpis: "Ci bandyci stawiali zbrojny opór"

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/bb/Stroop_Report_-_Warsaw_Ghetto_Uprising_10.jpg/250px-Stroop_Report_-_Warsaw_Ghetto_Uprising_10.jpg

http://bits.wikimedia.org/skins-1.5/common/images/magnify-clip.png

Fotografia z Raportu Stroopa. Oryginalny niemiecki podpis: "Siłą wydobyci z bunkrów"

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/66/Stroop_Report_-_Warsaw_Ghetto_Uprising_12.jpg/250px-Stroop_Report_-_Warsaw_Ghetto_Uprising_12.jpg

http://bits.wikimedia.org/skins-1.5/common/images/magnify-clip.png

Fotografia z Raportu Stroopa. Oryginalny niemiecki podpis: "Bandyci zgładzeni w walce"

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4f/Getto_pomnik.jpeg/250px-Getto_pomnik.jpeg

http://bits.wikimedia.org/skins-1.5/common/images/magnify-clip.png

Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie, Natan Rappaport, 1948

Powstanie w getcie warszawskim – zbrojne wystąpienie żydowskich podziemnych formacji zbrojnych, które miało miejsce na terenie warszawskiego getta pod koniec jego likwidacji przez Niemców w trakcie Operacji Reinhard (akcja zagłady Żydów polskich w ramach "ostatecznego rozwiązania").

Wybuchło w wigilię żydowskiego święta Paschy, 19 kwietnia 1943 – w momencie, gdy w wyludnionym już getcie znajdowało się tylko ok. 50-70[1] tysięcy ludzi (wobec niemal pół miliona w szczytowym okresie jego zaludnienia). Miało miejsce podczas zarządzonej przez Heinricha Himmlera akcji ostatecznej likwidacji getta, polegającej na systematycznym przeszukiwaniu dzielnicy i wyłapywaniu resztek kryjącej się ludności. Gdy na teren getta weszły niemieckie oddziały wojskowe i policyjne oraz wspierające je formacje kolaboranckie, powstańcy otworzyli do nich ogień.

W ciągu następnych tygodni, siły SS i policji pod komendą SS-Gruppenführera Jürgena Stroopa krwawo stłumiły powstanie i wymordowały większość ludności (na miejscu lub w obozie zagłady w Treblince). Cały teren dzielnicy żydowskiej metodycznie spalono i zrównano z ziemią, a po zakończeniu akcji likwidacji getta w połowie maja wysadzono w powietrze Wielką Synagogę. Niemcy ogłosili stłumienie powstania 16 maja 1943, chociaż sporadyczne walki ustały dopiero w czerwcu 1943 roku. Ostatni "gruzowcy" ukrywali się na terenie getta do 1944 roku[2].

Powstanie - pierwsze miejskie wystąpienie powstańcze w okupowanej przez Niemców Europie - nie miało celów militarnych: biorąc pod uwagę brak jakichkolwiek szans na powodzenie, było desperackim aktem wyboru godnej śmierci z bronią w ręku, jak i odwetu na prześladowcach przez garstkę kilkuset bojowników Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB, dowodzonego przez Mordechaja Anielewicza i Marka Edelmana) oraz Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW, pod dowództwem Pawła Frenkla i Leona Rodala), wspieranych przez polskie organizacje podziemne. Ze względu na swoje symboliczne znaczenie, powstanie w getcie warszawskim uważane jest przez naród żydowski za jedno z najważniejszych wydarzeń w jego historii.

Spis treści

[ukryj]

·         1 Siły i straty powstańców

·         2 Siły i straty niemieckie

·         3 Pomoc polskiego podziemia dla powstańców Getta

·         4 Kalendarium

·         5 Przypisy

·         6 Zobacz też

·         7 Bibliografia

·         8 Linki zewnętrzne

Siły i straty powstańców [edytuj]

Siły powstańcze składały się z około 1000[1] słabo uzbrojonych bojowników (ok. 150-600 z ŻOB i 150-400 z ŻZW). Co do liczby żołnierzy w oddziałach powstańczych występują znaczne rozbieżności, gdyż niektóre źródła podają, że powstańców było nawet 1500. Bojownicy ŻOB i żołnierze ŻZW używali podczas walki flag polskich i żydowskich.

Żydowscy powstańcy uzyskali pomoc głównie od Armii Krajowej (szczególnie od powiązanego z AK Korpusu Bezpieczeństwa) i Gwardii Ludowej (GL), a także w mniejszym stopniu od Socjalistycznej Organizacji Bojowej (SOB), oraz Polskiej Ludowej Akcji Niepodległościowej (PLAN) - zarówno przed walkami, jak w ich trakcie. Wsparcie to dotyczyło technologii wytwarzania broni i budowy schronów; powstańcy otrzymali broń palną, benzynę i inne chemikalia do tego potrzebne, wsparły ich także niewielkie grupy żołnierzy podziemia chętnych do walki w getcie. Wykorzystywano także broń zdobytą na Niemcach, jednak z powodu braku amunicji nie poprawiało to zbytnio sytuacji powstańców.

Potajemnie utworzone w 1942 przez mieszkańców getta ukryte schrony (zwane "bunkrami") i umocnienia okazały się wyjątkowo przydatne w działaniach powstańczych. Najlepiej rozbudowane powstały w rejonie ul. Miłej, na Nowolipiu, Lesznie, Świętojerskiej i Franciszkańskiej.

Wg niemieckich szacunków, w starciach zginęło ok. 7000[1] Żydów, ponad 6000 spłonęło żywcem[1], ok. 50 000[1] wywieziono do Treblinki. W trakcie tłumienia powstania hitlerowcy dopuszczali się wielu okrucieństw i zbrodni na mieszkańcach getta oraz przeprowadzali liczne masowe egzekucje. W swoim raporcie z likwidacji powstania w getcie warszawskim Jürgen Stroop podał, że zgładzono lub ujęto 56 065 Żydów. Raport nie dotyczył jednak osób, które zginęły pod gruzami palonego i burzonego getta, ogólna liczba wyniosłaby więc zatem około 62-63 tysięcy osób.

Siły i straty niemieckie [edytuj]

Siły niemieckie liczyły średnio ok. 3 000 ludzi[1] (2054 żołnierzy i 36 oficerów, w tym 821 grenadierów pancernych Waffen-SS, oraz 367 tzw. granatowych policjantów przeznaczonych do utworzenia kordonu wokół murów getta). Siły niemieckie wspierane były przez artylerię i broń pancerną. Ponadto użyto: baterii lekkiej artylerii Wehrmachtu, oddziałów policyjnych Ordnungspolizei (Orpo) (bataliony 22 i 23) i Sicherheitsdienst (SD), saperów Wehrmachtu, szkoleniowego batalionu ukraińskiego załóg obozów koncentracyjnych z Trawników (tzw. Trawniki-Männer), oraz łotewskich i litewskich policyjnych oddziały pomocnicze (Askaris). Zabezpieczenie techniczne stanowiła m.in. warszawska straż pożarna. Ogółem, wg danych oficjalnych (raport Stroopa), używano średnio ok. 2000 ludzi dziennie.

Niemcy dysponowali uzbrojonymi pojazdami pancernymi i bronią chemiczną. Wobec schronów, "bunkrów" i kryjówek, Niemcy używali świec dymnych i gazu łzawiącego oraz ładunków wybuchowych. Dowódca oddziałów niemieckich, gen. SS Jürgen Stroop, osobiście wydał rozkaz zwalczania Żydów ogniem[3] - żołnierzy niemieckich zaopatrzono w miotacze ognia, nakazując im systematyczne podpalanie prawie wszystkich budynków w dzielnicy[3]. Wg relacji ocalałych powstańców, to właśnie za pomocą ognia złamano ich opór. Ludzi skaczących z okien płonących budynków naziści nazywali "spadochroniarzami".

Straty strony niemieckiej podane przez dowodzącego Jürgena Stroopa wyniosły 16 zabitych i 85 rannych. Inne źródła podają liczby znacznie większe – nawet do 1300 zabitych i rannych, co jednak wydaje się wielokrotnie zawyżoną wielkością strat strony niemieckiej. Najbliższe prawdy wydają się łączne straty (zabitych i rannych) strony niemieckiej na poziomie 300 ludzi. Niemcy stracili także kilka pojazdów uszkodzonych lub zniszczonych, w tym uzbrojony gąsienicowy pojazd opancerzony Lorraine 38L(f) (często zwany błędnie "czołgiem") i dwa samochody pancerne.

Pomoc polskiego podziemia dla powstańców Getta [edytuj]

Bojownicy ŻOB-u otrzymali od AK/KB broń: ok. 50 pistoletów, ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin