Konspekt do lekcji Przedsiębiorstwo w gospodarce rynkowej kl. III c Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 1
Temat: Prowadzenie podatkowej książki przychodów i rozchodów.
Cele
Wiedza: uczeń zna pojęcia przychód, rozchód, podatkowa książka przychodów
i rozchodów,
uczeń wie kto ma obowiązek prowadzenia i założenia podatkowej
książki przychodów i rozchodów,
uczeń zna terminy i sposób założenia książki podatkowej,
uczeń zna formalne warunki prowadzenia książki podatkowej,
uczeń zna zalety i wady prowadzenia podatkowej książki.
Umiejętności: uczeń potrafi poprawnie posługiwać się poznanymi na lekcjach pojęciami,
uczeń potrafi wyszukiwać potrzebne informacje w podręczniku,
uczeń potrafi prowadzić ewidencję przychodów i rozchodów na podstawie
książki podatkowej,
Postawy: uczeń rozwija zainteresowanie przedmiotem,
uczeń rozwija możliwość zdobywania wiedzy i doświadczenia
Metody: - podające - wykład
- poszukujące - rozmowa nauczająca
- praca pod kierunkiem - praca z podręcznikiem
- aktywizujące – burza mózgów
- ranking diamentowy
- praca w grupach
Środki dydaktyczne: - S. Dębski Ekonomika i organizacja przedsiębiorstw cz. 2
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1997
Treści merytoryczne
Czynności metodyczno-dydaktyczne
I Faza wstępna
( przygotowawcza ):
1. Sprawy porządkowe
Sprawdzanie nieobecności
2. Z jakich form zabezpieczenia środków finansowych zamierzasz skorzystać w przyszłości?
3. Jakie znasz formy prowadzenia rachunkowości?
4. Co to jest przychód i rozchód?
5. Do czego służy podatkowa książka przychodów i rozchodów?
II Faza Główna
( realizacji ):
Prowadzenie podatkowej książki przychodów i rozchodów.
1. Kto ma obowiązek prowadzenia i założenia podatkowej książki przychodów i rozchodów?
2. Terminy i sposób założenia podatkowej książki .
3. Formalne warunki prawidłowego prowadzenia podatkowej książki przychodów i rozchodów.
4. Zalety i wady prowadzenia podatkowej książki przychodów i rozchodów.
III Faza podsumowująca
1. Czym zajmowaliśmy się na dzisiejszej lekcji?
- nauczyciel sprawdza obecność
- odpowiadają uczniowie, sprawdzenie zadania domowego
- odpowiadają uczniowie
- odpowiadają uczniowie za pomocą „burzy mózgów”
- zapis tematu
- odpowiadają uczniowie na podstawie podręcznika
- nauczyciel omawia, uczniowie zapisują w zeszytach
- nauczyciel dzieli klasę na 2 grupy, uczniowie pracują z podręcznikiem, następnie przedstawiciele grup omawiają wyniki swojej pracy
- uczniowie pracują na podstawie podręcznika następnie sporządzają „ranking diamentowy”
- odpowiadają uczniowie.
docent47