co to jest akredytywa (4 str).doc

(46 KB) Pobierz
eksporeter nie ma zaufania do importera i chciałby ograniczyć ryzyko nie zapłacenia za towar przez importera, powinien uzgonić w kontrakcie zastosowanie akredytywy dokumentowej

Praca pochodzi z serwisu www.e-sciagi.pl

Słownik używanych terminów.

 

 

Eksport - sprzedaż, dostawa, wywóz za granicę towarów, kapitału, usług.

Kredyt – zobowiązanie ze strony banku polegające na oddaniu do dyspozycji osobie wnioskującej określonej kwoty pieniężnej, na określony czas i z przeznaczeniem na wskazany cel.

Zobowiązanie – polega na tym, że wierzyciel jako osoba uprawniona może żądać od dłużnika świadczenia, które ten powinien spełnić

Ryzyko – element niepewności, możliwość wystąpienia zdarzeń, którym podmiot gospodarczy nie jest w stanie przewidzieć, a które mogą mieć wpływ na pomniejszenie zysków.

Odsetki –kwoty płacone kredyobi9orcy jako wynagrodzenie z tytułu udzielania kredytu.

Dyskonto – różnica między kwotą jaka ma być zapłacona w przyszłości, a ceną, po której posiadacz weksla lub innego dokumentu odstępuje go przed terminem płatności.

Dyskonto weksla – nabycie weksla przez bank przed terminem jego płatności za kwotę określoną na wekslu pomniejszoną o dyskonto.

Akredytywa - jedna z form rozliczeń między dostawcą i odbiorcą, której celem jest zagwarantowanie wierzycielowi zwrotu jego należności. Odbiorca składa w banku określoną sumę pieniędzy i jednocześnie upoważnia bank do przekazania tej kwoty dostawcy po spełnieniu przez niego warunków dostawy.

Awal – rodzaj poręczenia udzielanego przez bank, którego treścią jest przyrzeczenie wykupienia weksla w chwili jego okazania, ............

 

 

eksporeter nie ma zaufania do importera i chciałby ograniczyć ryzyko nie zapłacenia za towar przez importera, powinien uzgonić w kontrakcie zastosowanie akredytywy dokumentowej.



Akredytywa dokumentowa (ang.documentary credit, doccredit, documentary letter of credit, letter of credit, L/C, elcee,LoC).



Akredytywa to sprawdzony i bezpieczny środek zapłaty w rozliczeniach zagranicznych. Służy ona do uregulowania należności między eksporterem a importerem za wykonaną usługę lub dostarczony towar.

 

Akredytywa dokumentowa jest zobowiązaniem banku wobec eksportera, podjętym przez bank na zlecenie , do wypłacenia (lub zabezpieczenia zapłaty ) eksporterowi określonej sumy w zamian za złożonego przez niego w przewidzianym terminie ustalonych w treści dokumentów.

 

Akredytywa jest korzystną formą zabezpieczania płatności, gdyż za zapłatę odpowiada strona trzecia tj. bank.

Akredytywa dokumentowa D/C znacznie ogranicza ryzyko niezapłacenia za towar przez importera.



Akredytywa pieniężna

Akredytywa pieniężna L/C jest dokumentem, w którym bank otwierający akredytywę upoważnia inny bank do dokonania wypłaty na rzecz wskazanego w jej treści beneficjanta, do wysokości kwoty i w terminie określonym w akredytywie.

Praktyka bankowa posługiwania się tą formą płatności została ujednolicona przez Międzynarodową Izbę Handlową. Ostatnia wersja pochodzi z 1993 roku.

W przypadku zapłaty za towar akredytywą w kontrakcie powinny zostać ustalone jej podstawowe dokumenty i powtórzone w zleceniu otwarcia akredytywy skierowanym przez importera oraz w treści akredytywy otwartej przez bank.



Rodzaje akredytyw:

1. nieodwołalna (ang. irrevocable credit) - stanowi ostatecznie wiążące zobowiązanie banku otwierającego akredytywę wobec beneficjanta; nie moga byc anulowane ani zmienione bez zgody wszystkich zainteresowanych stron; akredytywa powinna byc określona jako nieodwołalna) w przypadku braku takiego stwierdzenia - akredytywę uważ się za nieodwołalną (patrz art.UCP 500),

2. odwołalna (ang. revocable credit) - takie, które mogą być odwołane lub zmienione bez wcześnijszego zawiadomienia beneficjenta; praktycznie nie stosowane ponieważ są nie do zaakceptowania przez eksportera,

3. potwierdzona ( ang. confirmed credit) - w tym wypadku bank pośredniczący (bank eksportera) dodaje do akredytywy otwartej przez bank importera i na jego zlecenie (ang. please add your confirmation to this credit) potwierdzenie, taki bank podjął wobec eksportera samodzielne zobowiazanie do zapłaty lub zabezpieczenie zapłaty,

INNE:

Awizowana -bank pośredniczący sprawdza autentyczność akredytywy i przekazuje jej treść beneficjentowi,

Negocjacyjna -bank pośredniczący jest upoważniony do negocjacji dokumentów.

Gotówkowa (ang. credit available by sight payment) - płatność następuje po przedstawieniu przez eksportera dokumentów zgodnie z warunkami akredytywy, może towarzyszyć trata płatna za okazaniem ciągniona na bank.

Z odroczonym terminem zapłaty (ang. credit available by deffered payment) - musi być dokładny termin płatności ; oznacza udzielenie kredytu przez eksportera importerowi.

Akceptacyjna (ang. credit available by acceptance) - bank zobowiazuje się do akceptacji trat terminowych ciągnionych na bank przez eksportera i do zapłaty za nie w terminie wymagalności.

Dostępna przez negocjację (ang. credit available by negotiation)- dokumenty mogą być prezentowane w wyznaczonym banku potwierdzającym lub innym prowadzącym negocjacje.

Nieprzenośna (ang. not-transferable) - do realizacji i podjęcia zapłaty upoważniony jest jedenynie określony beneficjent.

Przenośna (ang.transferable) -można przekazać ją wtórnym beneficjentom na zlecenie pierwszego beneficjenta.



Dokumenty występujące w akredytywach.

Dokumenty są najważniejszym elementem przy dokonywaniu płatności za pomocą akredytywy. Bank uzależnia wypłacenie należności po przedstawieniu wymaganych dokumentów. Ich liczba rodzaj winna być uzgodniona w kontrakcie.

Lista dokumentów:

- faktura handlowa,

- międzynarodowy samochodowy list przewozowy -> CMR,

- międzynarodowy kolejowy list przewozowy -> CIM,

- międzynarodowy lotniczy list przewozowy -> AWB,

- dokument transportu multimedialnego,

- konosament morski, morski list przewozowy,

- konosament czarterowy,

- dokument ubezpieczeniowy,

- świadectwo kontroli ilości i jakości towaru,

- atesty zdrowia ˇ świadectwo pochodzenia.

Etapy akredytywy dokumentowej - wykres znajdziecie na stronie: http://canpol.pl/astronet/eksport/zarzadzanie/1platnosci.html#zaplata

ETAPY AKREDYTYWY

1.umowa kupna / sprzedaży (warunki płatności),

2.importer poleca swojemu bankowi otwarcie akredytywy i daje pokrycie finanansowe,

3.bank importera zawiadamia bank exportera o otwarciu akredytywy,

4.bank exportera sprawdza autentyczność akredytywy i zawiadamia o tym exportera,

5.exporter wysyła towar i kompletuje dokumenty,

6.exporter prezentuje w banku komplet dokumentów,

7.bank bada te dokumenty i przesyła je do banku importera,

8.bank importera bada dokumenty i przekazuje zapłatę do banku exportera,

9.bank importera przekazuje dokumenty do importera,

10.bank exportera przekazuje należności exporterowi



KORZYŚCI I NIEDOGODOGODNOŚCI AKREDYTYWY DOKUMENTOWEJ

Korzyści Eksportera:

- zabezpiecznie przed ryzykiem odmowy przyjęcia towaru lub zapłaty przez importera,

- ułatwia uzyskanie kredytu bo jest dowodem zawarcia transakcji i zobowiazuje importera do dostarczenia pieniędzy natychmiast,

- bezpieczna i skuteczna gwarancja płatności, bo decyduje o zapłaceniu bank a nie importer,

- w przypadku akredytywy nieodwołalnej importer nie może sam wprowadzać zmian.

Niedogodności dla eksportera :

- importer może odrzucić dokument gdy są usterki porządkowe,

- eksporter ponosi ryzyko niezrealizowania transakcji (gdy pojawią się zmiany ),

- akredytywa nieodwołalna gdy bank eksportera nie potwierdzi nie ma gwarancji zapłaty.

Korzyści importera:

- zapłata dopiero po spełnieniu określonych wymogów przez eksportera,

- poprzez określenie terminu załadunku importer ma pewność, że zapłata będzie po wysłaniu towaru,

- może zażądać dokumumentu wystawianego przez odrębne instytucje,

- minimalizuje ryzyko wadliwości towaru.

Niedogodności dla importera:

- eksporter może nie wykonać kontraktu,

- eksporter może wystawić konieczność depozytu pieniężnego (zabezpieczenia),

- akredytywa jest droższa i bardziej pracochłonna niż inkaso,

- importer aranżuje otwarcie akredytywy i ponosi koszt wystawienia,

- importer musi zapłacić za zgodne dokumenty nawet gdy towar jest uszkodzony konsekwencje późniejszej wysyłki ponosi importer (chyba że akredytywa wskazuje inaczej).

Bibliografia

1. Marciniak-Neider D. "Płatności w handlu zagranicznym" Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego; Gdańsk 1996

2. Adrzejczuk B. "Operacje dokumentowe ( w transakcjach handlu zagranicznego) Akredytywa dokumentowa Twigger Biblioteka Bankowca Warszawa 1993

linki:

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin