POLSKA - scenariusz.doc

(44 KB) Pobierz
POLSKA

                              Polska w Unii Europejskiej

 

·        Nasze państwo Rzeczpospolita Polska, leży w środkowej części Europy. Polska sięga od Morza Bałtyckiego na północy… do gór Sudetów i Karpat na południu Wiele razy zmieniały się granice Polski, różnych mieliśmy sąsiadów. Chcemy, aby nasze państwo było silne, by się rozwijało, aby było bezpieczne. Wszyscy pragną żyć w pokoju i zgodzie, dlatego 1 maja 2004 r. Polska przystąpiła do wspólnoty, czyli Unii Europejskiej.

 

·        Polska jak inne kraje ma swoje  symbole narodowe, godło, barwy i hymn.

 

Najstarszym z naszych symboli narodowych jest orzeł biały, sięga bowiem swymi początkami do czasów piastowskich. Orzeł biały na czerwonym tle ma rozpostarte skrzydła, na głowie złotą koronę oraz złoty dziób i szpony.

 

Dzień dobry, Biały Ptaku,

Na skrzydłach niesiesz wiatr,

Od Bałtyku kroplę wody słonej,

Białe płatki kwiatów od jabłonek

I te gwiazdki śniegu znalezione

W słońcu Tatr.

              Dzień dobry, biały Ptaku,

              Twe skrzydła mocne są,

     pod skrzydłami twymi żyzne pole,

    jabłko na jabłoni, chleb na stole

    i najbliższy sercom od pokoleń

    wspólny dom

 

Barwami kraju są biel i czerwień, widnieją one na polskiej fladze .

 

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,

A na tej fladze jest biel i czerwień.

Czerwień to miłość, biel- serce czyste,

Piękne są nasze barwy ojczyste.

 

Hymn jest pieśnią, która wyraża miłość do Ojczyzny. „Jeszcze Polska nie zginęła…” to pierwsze słowa naszego hymnu –„Mazurka Dąbrowskiego, który napisał Józef Wybicki. 

Zaśpiewajmy hymn  wszyscy. Proszę o powstanie, do hymnu.

 

Jeszcze Polska nie zginęła…

 

·        Polacy znani są z ogromnego patriotyzmu. Już najmłodsze dzieci wiedzą co to                  „Katechizm polskiego dziecka”

 

Kto ty jesteś? — Polak mały.

Jaki znak twój? — Orzeł biały.

Gdzie ty mieszkasz? — Między swemi.

W jakim kraju? — W polskiej ziemi.

Czym ta ziemia? — Mą ojczyzną.

Czym zdobyta? — Krwią i blizną.

Czy ją kochasz? — Kocham szczerze.

A w co wierzysz? — W Polskę wierzę.

Coś ty dla niej? — Wdzięczne dziecię.

Coś jej winien? — Oddać życie.

 

 

·                   Stolicą Polski  jest Warszawa…. To  tutaj urzęduje Prezydent Rzeczypospolitej Polski i rząd. Tutaj obradują Sejm i Senat. W ambasadach pracują przedstawiciele wielu państw z całego świata.

 

·                   W życiu każdego narodu bardzo ważne są tradycje, które przekazują nam dziadkowie i  rodzice. Nie ma wątpliwości, że najważniejsze polskie święta to               Boże Narodzenie z magiczną, niezwykłą nocą wigilijną…. oraz Święta Wielkanocne.    W naszych domach najbardziej uroczyste są spotkania rodzinne przy kolacji wigilijnej        i przy wielkanocnym śniadaniu oraz składanie sobie życzeń.

Ważną tradycją jest odwiedzanie grobów w dniu 1 listopada. Ten dzień- to uroczystość Wszystkich Świętych. Nie ma wtedy znaczenia odległość, którą należy pokonać, aby odwiedzić groby najbliższych. Zapalamy znicze, układamy bukiety kwiatów, także na grobach żołnierzy poległych za wolność naszej Ojczyzny.

 

·        Z tradycjami wiąże się ściśle polski folklor i sztuka ludowa. Każdy region Polski ma swój regionalny strój, tańce i przyśpiewki.

- Oto strój góralki i fragment góralskiej muzyki,….

- każdy z was rozpozna krakowiankę i melodie krakowiaka….

 

·        Naszym narodowym skarbem jest nasza kultura. Polska zarówno w przeszłości, jak teraz ma wielu wspaniałych twórców, którzy wnoszą swój wkład w kulturę europejską.

 

* Wszyscy zapewne znacie postać wielkiego kompozytora i pianisty Fryderyka Chopina. Najsłynniejsze jego utwory, to polonezy, mazurki, preludia, w których wykorzystywał melodie ludowe i narodowe. Posłuchajcie Walca cis-mol……….

* Malarzem, który pokazywał ważne wydarzenia i postaci historyczne był Jan Matejko. Jego obrazy budziły w jego czasach nadzieję na wyzwolenie Ojczyzny. Oto jego  wielkie dzieło „Bitwa pod Grunwaldem”

* W literaturze polskiej nie sposób zapomnieć o jednej postaci. Adam Mickiewicz największy polski poeta stworzył wielkie dzieło-epopeję narodową „Pan Tadeusz”. Posłuchajcie fragmentu inwokacji:

 

   Litwo, Ojczyzno moja, Ty jesteś jak zdrowie

  Ile Cię trzeba cenić ten tylko się dowie,

  Kto cię stracił,

  Dziś piękno w całej ozdobie widzę i opisuję

  Bo tęsknie po tobie.

 

           * I wreszcie w galerii wielkich Polaków znajduje się Papież Jan Paweł II.  Karol Wojtyła     został pierwszym  papieżem pochodzenia polskiego. Papież szerzył na świecie idee pokoju i pojednania. Opowiadał o Bogu i o  tym, jak ważny jest człowiek. Jego ulubiona pieśnią jest” Barka” zaśpiewajcie z nami…

                                                       Pan kiedyś stanął…

 

·                   Teraz słów kilka o naszej, polskiej kuchni. Tradycyjne specjały to prawdziwe bomby kaloryczne, na które warto jednak się skusić. Kuchnia polska obfituje w potrawy mięsne przyrządzane na wiele sposobów. Szczególnie polecamy takie dania jak: bigos, kotlet schabowy, pierogi czy gołąbki. Polska kuchnia słynie z doskonałego chleba i pysznych kiełbas. Wśród słodkości królują ciasta : mazurki, baby i serniki, a wśród ciasteczek pączki i faworki.

 

 

 

·        I jeszcze słów kilka o polskich osobliwościach:

 

-W Krakowie na rynku stoi kościół Mariacki, a na jego wieży od lat rozbrzmiewa co godzinę hejnał Mariacki ……………………….

- Niezwykłym miejscem jest Wieliczka  w pobliżu Krakowa. Jest tam najstarsza na świecie czynna kopalnia soli kamiennej.

- Najpiękniejszą w Polsce jaskinią jest jaskinia Raj w Górach Świętokrzyskich. Znaleziono w niej najwcześniejsze w Polsce ślady życia człowieka i zwierząt. .

- W Polsce znajduje się wiele pałaców i zamków z duchami. Tak, tak…legendy głoszą, że w nich straszy. Jednym z takich zamków  jest zamek „Kamieniec” w Odrzykoniu. Wśród ruin ukazuje się postać karlicy Kasi, która wokół zamku wędruje o zachodzie słońca.

 

·        Na koniec nie można zapomnieć o polskim sporcie, mamy świetnych piłkarzy… siatkarzy, narciarzy…mamy Kubicę…Pudziana  i ….prawie najlepszych na świecie kibiców…

 

Polska biało-czerwoni, Polska biało czerwoni…do boju, do boju, do boju Polacy…Ole, Ole, ole Ole…nie damy się, nie damy się…

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin