4 krok moja inwentura.doc

(170 KB) Pobierz

13. NADWRAŻLIWOŚĆ

 

Ludzie wrażliwi opanowani są uczuciem złości. Wrażliwość i złośliwość często wynosimy z rodzinnego domu. Opanowuje nas uczucie złości z powodu tego jak, gdzie i kiedy żyjemy.

 

Uleganie negatywnym uczuciom może uczynić nas naprawdę nieszczęśliwymi. Nadwrażliwość, tzw. „nerwy”, są zawsze bardzo dobrą wymówką naszego zachowania, w czasie którego nie bierzemy za siebie żadnej odpowiedzialności.

 

Na temat swej wrażliwości dotychczas tylko rozmawiałeś. Czy uciekasz się do tych uczuć, gdy uważasz że złość twoja jest uzasadniona?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14. PRZEBACZANIE I ZROZUMIENIE

 

Fakt podjęcia wysiłku w kierunku przyjmowania sytuacji i rzeczy, których zmienić nie potrafimy, oraz drugi fakt – podjęcie starań by zrozumieć ludzi, o których sądziliśmy, że nas skrzywdzili – są oznakami naszego osobistego wzrastania.

 

Co wiesz na temat przebaczania ? Czy umiejętność przyjmowania rzeczy, których zmienić nie potrafisz staje się istotna częścią twojego życia ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15. NIETOLERANCJA

 

Nietolerancja może być efektem użalania się nad samym sobą oraz złości wynikających z twej nadwrażliwości. Jeżeli już raz obciążyłeś kogoś winą za twe uczucia – bardzo szybko zaczniesz stosować ten mechanizm na stałe. Nietolerancyjnym jest bardzo łatwo stać się szczególnie wtedy, gdy inni mają odmienny od nas sposób bycia i myślenia.

 

Tak samo łatwo jest jednak stać się nietolerancyjnym wobec osób nam bliskich oraz ważnych dla naszego dalszego życia. Jak przejawiała się w przeszłości twoja nietolerancja wobec innych ? Zadaj sobie pytanie: Czy nadal jestem wobec innych nietolerancyjny ? Przemyśl je głęboko.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12. NIECIERPLIWOŚĆ

 

Gdy przepełnieni jesteśmy niecierpliwością, wówczas nie tylko chcemy zrealizować naszą wolę, ale dodatkowo chcemy ją realizować właśnie teraz. Gdy opanuje nas takie uczucie, a sprawy nie chcą biec tak, jak my uważamy i nie spełniają się w przewidzianym przez nas czasie – wówczas wzrasta nasza drażliwość. Stajemy się nie do zniesienia dla innych.

 

Opisz kilka sytuacji, gdy twoja niecierpliwość wyrządziła przykrość tobie lub innym. Jak dzisiaj radzisz sobie z twoją niecierpliwością ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11. CIERPLIWOŚĆ

 

Cel ten jest prawie nieosiągalny. Codziennie musimy panować nad sobą, być może nigdy nie staniemy się naprawdę cierpliwi do końca. Ale dla naszego życia ważne jest by nie zostało ono zdominowane przez niecierpliwość.

 

Czy dostrzegłeś, że pracując nad swoim doskonaleniem stajesz się bardziej cierpliwy w stosunku do siebie i innych ? Czy uczysz się nie brać wszystkiego tak strasznie serio ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16. WYROZUMIAŁOŚĆ

 

Czy odczuwasz, że stałeś się bardziej tolerancyjny z chwilą nauczenia się przyjmowania odpowiedzialności za swoje uczucia ? Czy naprawdę jesteś tolerancyjny wobec siebie ? A wobec innych ? Czy dokładniej rozpoznajesz potrzeby innych ? Czy postrzegasz innych jako istoty ludzkie ze swoimi zaletami i wadami?  Czy potrafisz tych ludzi zrozumieć ?

 

A czy stać cię na to by zaakceptować samego siebie ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17. USPRAWIEDLIWIENIA

 

Ileż to energii zużywaliśmy na wyszukiwanie i wyliczanie powodów, które miały usprawiedliwiać nasze postępowanie. Czasami wyjaśnienia te były prawdziwe, czasami – tylko częściowo, najczęściej jednak były wymyślone.

 

Przypomnij sobie sytuacje, w których posługiwałeś się wymówkami. Jak czułeś się wtedy gdy użyłeś wymówek ? Czy i teraz nie łapiesz się czasami na tym, że obmyślasz wymówki dla siebie ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10. DOBRE SAMOPOCZUCIE

 

Podczas pracy nad swym wzrastaniem pojmujesz prawdziwy sens przykazania „Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego”. Nie ma w tym przykazaniu słów „mniej” lub „więcej”. Jeśli nauczymy się poważać samych siebie, będzie nam dana także możliwość pokochania innych. A od tego zależy, czy samych siebie zaczniemy uważać za ludzi pełnowartościowych.

 

Czy potrafisz uznawać siebie za człowieka pełnowartościowego ? Czy potrafisz czuć się dobrze ? Spróbuj opisać to uczucie opierając się na przykładach i przeżyciach z niedawnej przeszłości.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9. UŻALANIE SIĘ NAD SOBĄ

 

Trudno jest to uczucie rozpoznać, ale też nikt nie lubi przyznawać się do niego. Jest nam po prostu samych siebie żal. Być może jest tak dlatego, że odczuwamy iż inni nas nie rozumieją, nie respektują, albo też tylko wydaje się nam, że inni nas nie rozumieją i nie respektują. Znaczy to, że czujemy się beznadziejnie, jako ofiara okoliczności.

 

Czy rozczulałeś się już kiedyś nad sobą ? Czy jeszcze teraz nachodzi cię to uczucie ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18. UCZCIWOŚĆ

 

Co teraz myślisz o sobie kiedy starasz się być uczciwy i otwarty ? Czy czujesz się lepiej ? Czy twoje współżycie z innymi stało się łatwiejsze ? Czy odczuwasz ulgę, że nie musisz już usprawiedliwiać się ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin