wykład 2 -INNOWACJE.doc

(266 KB) Pobierz
2

 

 

 

 

2.  Procesy innowacyjne

 

 

2.1.  Pojęcie i przebieg procesu innowacyjnego

 

 

2.2.  Cykl życia produktu innowacyjnego  a specyfika procesu innowacyjnego

 

 

2.3.  Generacje procesów innowacyjnych

 

 

2.4.  Cechy procesów innowacyjnych u progu XXI wieku

 

 

2.5.  Bariery w procesach innowacyjnych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powstawanie innowacji dokonuje się w szczególnym procesie określanym procesem innowacyjnym. Na czym polega jego szczególność, czy jest to proste by wytworzyć innowację, co motywuje firmy by realizować procesy produkcji nazwane innowacyjnymi, czy różnią się one od procesów tradycyjnych. Czy wytwarzający innowacje są zawsze liderami na rynku, jak muszą działać, by tę pozycje zachować. Co determinuje zmiany w procesach innowacyjnych a co stanowi ich bariery. Na te i wiele innych pytań znaleźć można odpowiedź w tej części.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. 1. Pojęcie i przebieg procesu innowacyjnego

 

Innowacja, jako szczególny rodzaj produktu czy usługi powstaje jako wynik procesu, nazywanego innowacyjnym – w celu podkreślenia jego specyfiki.

 

 

Proces innowacyjny w najogólniejszym rozumieniu polega na celowym i zorganizowanym, a więc systematycznym poszukiwaniu zmian zachodzących w środowisku zewnętrznym, ich analizie i podjęciu działań prowadzących do ich wykorzystania na potrzeby rozwoju. Jest to więc aktywność o charakterze kreatywnym, obejmuje wszystkie etapy poprzedzające powstanie innowacji aż do jej realizacji czyli komercyjnego zastosowaniu.

 

             

Proces innowacji charakteryzują pewne prawidłowości a  mianowicie:

·         długość cyklu procesu innowacyjnego jest relatywnie trudna do określenia a priori, cykl ten jest długi, wynika bowiem z trudności i czasu trwania cyklu badawczo-wdrożeniowego.

·         cykl innowacyjny jest indywidualnie zróżnicowany i zależy od wielu czynników, wśród których istotne znaczenie ma poziom rozwoju gospodarki oraz sektorowe umiejscowienie innowacji, czyli dziedzina techniki, w której zachodzi proces innowacyjny,

·         wraz z rozwojem cywilizacji obserwuje się skracanie cykli innowacyjnych poszczególnych produktów czy technologii, a także powstawanie tzw. kolejnych generacji produktów,

·         immanentną cechą działalności innowacyjnej jest ryzyko, które jest tym większe im bardziej pionierski charakter ma dane przedsięwzięcie innowacyjne. Na uwagę zasługują tu dwa podstawowe typy ryzyka: techniczne i ekonomiczne.

 

Ryzyko techniczne wiąże się z prawdopodobieństwem nie uzyskania zamierzonego efektu technicznego, np. założonych parametrów technicznych. Występuje  przede wszystkim w początkowych fazach procesu innowacyjnego i jest wypadkową przyjęcia wadliwej metody badawczej, niewłaściwego kierunku badań, braku odpowiednich warunków materialnych, organizacyjnych itp.

Ryzyko ekonomiczne odnosi się natomiast do fazy wdrażania, w której ponosi się najwyższe nakłady realizacji przedsięwzięcia. Źródłem tego ryzyka jest niepewność, co do akceptacji produktu przez odbiorców czy też uzyskania przewidywanych efektów ekonomicznych.

 

·         działalność innowacyjną wyróżnia: specyficzny produkt końcowy, niepowtarzalne metody osiągania tego efektu, specyficzny rodzaj nakładów. (np.opracowania oryginalne i  trudno porównywalne z  inną pracą, publikacje, wynalazki, wprowadzone do praktyki nowe rozwiązania techniczne). Choć są one różnorodne i trudne do jednoznacznego zdefiniowania służą głównie następującym trzem podstawowym celom:

I-  ekonomicznemu - przejawiającemu się w postaci obniżenia kosztów, poprawy jakości, wprowadzeniu nowych produktów na rynek;

II- technicznemurozpoznawanemu poprzez inicjowanie nowości technologicznych, uzyskiwanie sukcesów światowych w nowych rozwiązaniach technicznych, zdobywaniu kolejnych patentów, znaków towarowych;

III- społecznemu – zapewniającemu zwiększenie bezpieczeństwa pracy, ochronę środowiska naturalnego, itp.

·         innowacje w większym lub mniejszym stopniu powiązane są  z przedsięwzięciami inwestycyjnymi;

·         współcześnie innowacje są raczej efektem pracy zespołowej, stąd trudne jest  indywidualne przypisanie danego wynalazku,

·         przebieg procesów innowacyjnych w danej gospodarce uzależniony jest przede wszystkim od tendencji rozwoju technologicznego w przodujących krajach świata. Uzależnienie to rośnie w przypadku krajów o mniejszym potencjale technicznym i ekonomicznym, występują tu luki, czyli opóźnienia (szczególnie technologiczna). W takich przypadkach szczególnie znaczącą rolę ogrywa transfer innowacji technologicznych, który może rozwinąć się w formy wspólnych przedsięwzięć innowacyjnych np. w ramach ugrupowań integracyjnych i prowadzić do stopniowego wyrównywania poziomu innowacyjności w gospodarkach podążających

·         procesy innowacyjne we współczesnej gospodarce światowej są silnie powiązane ze zmianami strukturalnymi. Są to przeobrażenia zarówno w układzie makroekonomicznym, jak i w skali mezo, a więc w układach międzysektorowych i wewnątrzsektorowych. Przemiany strukturalne prowadzą do wypierania z gospodarki przemysłów tzw. tradycyjnych i zastępowaniu ich przemysłami nowoczesnymi, które pozwalają na osiąganie relatywnie wysokich stóp wzrostu gospodarczego i chronią równocześnie naturalne środowisko. Powstaje więc problem budowania optymalnych struktur instytucjonalnych zapewniających sprzyjający klimat dla rozwoju innowacji.

 

 

W literaturze analizuje się najczęściej procesy innowacyjne poprzez wyszczególnienie kolejnych jego faz czy etapów.

Wyróżnia się na przykład pięć faz w następującej kolejności:

·         badania podstawowe,

·         badania stosowane,

·         prace rozwojowe,

·         wdrożenie

·         i  dyfuzja, (upowszechnienie innowacji)

 

Pojęcia te wymagają w tym miejscu zdefiniowania.

Badania podstawowe  są to prace teoretyczne i eksperymentalne podejmowane przede wszystkim w celu zdobycia lub poszerzenia wiedzy na temat przyczyn zjawisk i faktów, nie ukierunkowane w zasadzie na uzyskanie konkretnych zastosowań praktycznych.

Badania stosowane są to prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy mającej konkretne zastosowania praktyczne. Polegają one bądź na poszukiwaniu możliwych zastosowań praktycznych dla wyników badań podstawowych bądź na poszukiwaniu nowych rozwiązań pozwalających na osiągnięcie z góry założonych celów praktycznych. Wynikami badań stosowanych są modele próbne wyrobów, procesów czy metod.

Prace rozwojowe są to prace, w szczególności konstrukcyjne, technologiczno-projektowe oraz doświadczalne polegające na zastosowaniu istniejącej już wiedzy, uzyskanej dzięki pracom badawczym lub wyrobów, materiałów, urządzeń, procesów, systemów czy usług, łącznie z przygotowaniem prototypów oraz instalacji pilotowych.

Wdrożenie i upowszechnienie oznacza wprowadzenie nowego produktu na rynek lub nowego procesu do produkcji.

Gdyby więc połączyć wymienione fazy z rezultatami, które z tymi fazami są związane można zbudować ogólny schemat procesu innowacji.

 

 

Rysunek 1. Ogólny schemat procesu innowacji

BADANIA PODSTAWOWE

 



ODKRYCIA

HIPOTEZY









    BADANIA STOSOWANE

WYNALAZKI

DOŚWIADCZENIE W ROZWIĄZYWANIU PROBLEMÓW  TECHNICZNYCH

 







PRACE ROZWOJOWE



PROTOTYPY

PRÓBY

SERIE DOŚWIADCZALNE



 



WDROŻENIE







DYFUZJA

 

 

 

Źródło:W.kasperkiewicz, Parki technologiczne nowoczesną formą promowania innowacji, ,Absolwent, Łódź 1997, s.13

 

Bardziej praktyczne  sformułowanie faz procesu innowacyjnego przedstawić można, wychodząc od potrzeby produktu, usługi czy procesu aż do jego wdrożenia, a mianowicie:

·         potrzeba,

·         pomysł,

·         projekt,

·         decyzje o zastosowaniu,

·         wdrożenie.

 

Zarówno pierwsze, jak i drugie podejście opisuje jednak model liniowy procesu innowacji, to znaczy taki, w którym fazy wynikają jedna z drugiej, stąd powiązania są zawsze w jedną stronę. Podlegał on przez lata krytyce jako nieadekwatny do współczesnych warunków funkcjonowania gospodarek, ponieważ są one tak bardzo skomplikowane w powiązaniach różnych elementów i zależności, że nie sposób określić, gdzie proces ten się zaczyna i w zasadzie jest on wypadkową wielu różnych współzależności. Mimo to, wciąż jeszcze występuje w wielu krajach słabiej rozwiniętych, także w Polsce. Dlatego w praktyce prowadzi się raczej analizę procesu innowacyjnego rozumianego jako zestaw (lista) zadań prowadzących do wykreowania innowacji i jej utrzymania w powiązaniu z określeniem podmiotów i instytucji odpowiedzialnych za realizację tych zadań. Ujęcie takie pozwala na realizację wymienionych zadań w innym, niż liniowy modelu procesu innowacyjnego.

                                                                                                                                           

Tablica 1. Zestaw zadań i aktorów w procesie innowacji

NUMER

ZADANIA

       RODZAJ  ZADANIA

           ODPOWIEDZIALNI

(1)

Rozpoznanie rynku w zakresie potrzeb i możliwości

Inicjatywa firm, uruchomienie aktywności na poziomie firmy

(2)

Identyfikacja właściwej technologii

Zarządzający projektami lub konsultanci-specjaliści

(3)

Ewaluacja technologii

Menedżerowie/dyrektorzy techniczni

(4)

Zabezpieczenie wykreowania potrzebnej technologii wewnątrz sfery B+R, lub tworzenie wspólnych przedsięwzięć, licencjonowanie

Agencje specjalistyczne, firmy konsultingowe, placówki wyższej edukacji, instytuty naukowe, badawczo- rozwojowe

(5)

Przygotowanie biznes planu

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin