budowa domu krok po kroku.doc

(81 KB) Pobierz
Krok pierwszy - wybór działki

Krok pierwszy - wybór działki. Poszukiwania możemy prowadzić dwutorowo - przez agencje pośrednictwa nieruchomościami, oraz indywidualnie. Metoda pierwsza jest oszczędna czasowo, natomiast do ceny ziemi doliczamy prowizję ok. 3%. Indywidualne poszukiwanie ziemi pod własny dom jest na pewno czasochłonne, ale dzięki temu możemy od razu poznać walory okolicy, sprawdzić czy jest cicho, jakich będziemy mieć ewentualnie sąsiadów.

Szukając ziemi kierujemy się następującą prostą zasadą: im taniej chcemy kupić ziemię, tym dalej od miasta rozpoczynamy jej poszukiwania. Jak już znajdziemy nasz wymarzony kawałek, wtedy poddajemy rozwadze następujące okoliczności - jak daleko będziemy mieć do sklepu, przedszkola, szkoły, komunikacji, ile czasu zajmuje nam dojazd do pracy (najlepiej zrobić indywidualną próbę w godzinach szczytu, pojechać do i wrócić z pracy w nasze wymarzone miejsce - jeżeli wiemy, że będziemy to wstanie znieść przez 5 dni w tygodniu, to dobrze), jak wyglądają drogi dojazdowe do naszej posesji, nie tylko jak jest sucho, ale w czasie ulewnych deszczy i zimą.

Jeżeli już wiemy, że wszystko jest w porządku dokonujemy zakupu działki. Prosimy sprzedającego o akt własności zbywanej nieruchomości, upewniamy się kto jest właścicielem, czy na przedmiotowym gruncie nie ma żadnych ograniczeń i służebności. W dokumencie potwierdzającym własność gruntu znajdujemy numery działek, które zamierzamy nabyć. Uzbrojeni w tę wiedzę jedziemy do Wydziału Geodezji Urzędu Gminy właściwej dla lokalizacji gruntu. Tam sprawdzamy, czy dla tej ziemi jest plan zagospodarowania przestrzennego oraz warunki zabudowy. Jeżeli wszystko sprzyja naszej inwestycji przystępujemy do aktu notarialnego - stajemy się szczęśliwymi posiadaczami ziemskimi.

Dokonując wyboru ziemi kierujmy się również analizą radiestezyjną i analiza feng shui. Pierwsza pomoże nam ocenić, czy dany kawałek ziemi będzie dla nas zdrowy, natomiast korzystając z drugiej - będziemy lepiej wiedzieli, jak i gdzie usytuowanej ziemi dla Siebie szukać. Po więcej szczegółów zapraszamy do naszych Porad.

Krok drugi - wybór projektu. Dobry projekt domu to połowa sukcesu przy jego budowie, przynajmniej z kilku powodów: wpływa na koszt utrzymania domu, decyduje o komforcie mieszkania i oczywiście jest niezbędny dla uzyskania pozwolenia na budowę. Wybierając projekt znowu zachęcamy do skorzystania ze wskazówek doradców feng shui, po to, aby w przyszłości cieszyć się radością codziennego życia.

Skąd wziąć projekt? - są dwa rozwiązania: kupujemy gotowy projekt, lub też zamawiamy projekt indywidualny. Pierwsze rozwiązanie jest prostsze, dlatego, że istnieje ogromny wybór, a tym samym różnorodność rozwiązań architektonicznych i tańsze dlatego, że za gotowy projekt zapłacimy od 1.500 do 2.500 PLN. Projekt przygotowywany indywidualnie, będzie oczywiście gwarantował nam oryginalność pewnych rozwiązań, ale cena takiego przedsięwzięcia rozpoczyna się od 5.000 PLN. Pamiętajmy, że projekt architektoniczno-budowlany powinien zawierać: projekt architektoniczny (w którym zawarte są: opis techniczny domu, usytuowanie na działce, rzuty kondygnacji, fundamentów, dachu), projekt konstrukcyjny (tj. schematy konstrukcyjne niezbędne do późniejszego kosztorysu i budowy domu), projekt instalacji wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, instalacji gazowych, elektrycznych i odgromowych, projekt szamba.

Krok trzeci - pozwolenie na budowę. Jest to dokument, który umożliwia nam rozpoczęcie budowy, oraz w przypadku finansowania budowy kredytem - pozwala uruchomić przyznane środki finansowe.

Do uzyskania pozwolenia na budowę niezbędne są:

  1. akt własności gruntu,
  2. warunki zabudowy do tej działki,
  3. mapa do celów projektowych,
  4. projekt domu,
  5. warunki zasilenia w energię elektryczną,
  6. umowa z Zakładem Energetycznym o dostawę prądu, w tym także o dostawę energii elektrycznej do celów budowlanych,
  7. projekt zagospodarowania działki,
  8. adaptacja projektu w zakresie architektury,
  9. wniosek o pozwolenia na budowę.

Niektóre Urzędy mogą również wymagać:

  1. mapy własnościowej z wypisem z rejestru gruntów,
  2. dokumentu o odrolnieniu działki,
  3. warunków zasilenia w szczególne media, np. wodę, gaz, kanalizację,
  4. uzgodnienia wjazdu na działkę,
  5. przeprowadzenia badań gruntów z określeniem poziomu wód gruntowych,
  6. wykonania adaptacji posadowienia fundamentów,
  7. wykonania adaptacji konstrukcji do warunków posadowienia,
  8. projektu przyłączy.

Krok czwarty - kosztorys. Jeden to dokument z którego dowiemy się, ile będzie nas kosztował dom.

Kosztorys z uwagi na dynamikę wzrostu cen materiałów budowlanych powinien być przygotowywane w trzech etapach:

·         stan surowy (prace ziemne, wykopy, ławy fundamentowe, ściany fundamentowe, chude posadzki, wraz poziomą kanalizacją, nawiezieniem i zagęszczeniem piasku, zasilenie budynku w wodę, izolacje termiczne i p. wilgociowe, ściany zewnętrzne, wewnętrzne, działowe, słupy żelbetowe, podciągi, stropy ze schodami wewnętrznymi, więźbę dachową - bez pokrycia dachowego, kominy wewnątrz budynku, kominy klinkierowe ponad więźbę dachową, schody zewnętrzne, tarasy),

·         stan deweloperski (pokrycie dachowe, instalacje elektryczne, TV, tel., alarmowe, instalacje ciepła i zimna woda, kanalizacja, instalacja c.o., ogrzewanie podłogowe, tynki wewnętrzne, tynki zewnętrzne, posadzki cementowe z izolacjami, ocieplenie dachu, płyty karton-gips, okna i drzwi zewnętrzne, brama garażowa, szambo szczelne lub oczyszczalnia przydomowa),

·         "pod klucz" (wykonanie kompletnej kotłowni z grzejnikami, płytki klinkierowe na cokole, podbitka dachowa, parapety zewnętrzne i wewnętrzne, ułożenie glazury w łazienkach, kuchni, ułożenie terakoty, klepki, biały montaż, obłożenie schodów wewnętrznych i zewnętrznych, tarasu, balkony, barierki, drzwi wewnętrzne, malowanie, ułożenie kostki brukowej, ogrodzenie wg indywidualnego projektu).

Pamiętajmy, że kosztorys powinien uwzględniać aktualną dynamikę wzrostu cen materiałów budowlanych, która np. na przestrzeni ostatniego roku spowodowała wzrost cen materiałów ceramicznych ściennych o ponad 100%, a pamiętajmy, że proces inwestycyjny jakim jest budowa domu zamyka się (w zależności od pogody) właśnie na przestrzeni roku. Jeżeli tego nie uwzględnimy możemy mięć spore kłopoty, tym bardziej jeżeli na budowę domu zaciągniemy kredyt.

Krok piąty - skąd wziąć pieniądze na zakup działki i budowę domu?. Po szczegóły zapraszamy serdecznie do naszego działu Kredyty - poświęconego różnym formą finansowania m.in. budownictwa jednorodzinnego.

Uwaga! musimy Państwu zwrócić uwagę na bardzo ważną informację - bardzo często nasi Klienci niedoszacowują kosztów budowy domu. Na ten fakt, zwracaliśmy uwagę w "kroku czwartym". Wynika on ze wzrostu cen materiałów budowlanych i robocizny w czasie prowadzonej inwestycji. Stąd też nasza sugestia, aby kosztorys przygotowywać w trzech etapach, co zminimalizuje ewentualne niedoszacowania. Pamiętajmy również, że umowa na prace budowlane z wykonawcą będzie przewidywała konieczność poniesienia ewentualnych kosztów związanych z nieprzewidzianym wzrostem cen materiałów przekraczających kwoty zawarte w kosztorysie - żaden wykonawca nie będzie dokładał do Państwa budowy. Dlatego też - jeżeli możemy - starajmy się o większą kwotę kredytu, niż to wynika z kosztorysu. Oczywiście kredyty są uruchamiane w transzach i jeżeli zmieścimy się w kosztach budowy to nie musimy wykorzystywać całości kredytu.

Krok szósty - budowa. Jeżeli mamy dużo czasu i pieniądze - budujemy dom sami, do pomocy mamy rodzinę i znajomych. Jeżeli mamy mniej czasu i pieniądze - szukamy wykonawców, szukamy i dostarczamy na budowę materiały, pilnujemy, sprawdzamy. Jeżeli chcemy mięć dom "pod klucz" i "święty spokój" w okresie realizacji inwestycji zapraszamy Państwa na kolejną zakładkę naszej strony w dziale Domy.

 

 

 

Strona główna

Spis treści

 

WIADOMOŚCI

Na jakie wsparcie w nabyciu własnego mieszkania mogą liczyć obywatele IV RP?

W dniu 13 lipca 2006 r. Sejm uchwalił ustawę o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Ustawa przewiduje zwrot 50% odsetek od kredytów hipotecznych, zaciąganych przez rodziny na zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego (nie dotyczy kredytów walutowych). Wsparcie będą mogli otrzymać małżeństwa, osoba samotnie wychowująca przynajmniej jedno małoletnie dziecko, ale także osoba, która wychowuje dziecko bez względu na wiek, na które pobierany jest zasiłek pielęgnacyjny. Dopłatę otrzyma również rodzic, którego dziecko uczy się i nie ukończyło 25. roku życia. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać pomoc finansową przy nabyciu własnego mieszkania, dowiesz się z tekstu.

Likwidacja ulgi budowlanej spowodowała, że wiele rodzin nie mogłoby sobie pozwolić na własne mieszkanie. Pomoc w tym zakresie wprowadza ustawa z 13 lipca 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania (jeszcze niepublikowana). Określa ona zasady przyznawania dopłat do oprocentowania kredytów udzielanych na zakup lokalu mieszkalnego, budowę domu jednorodzinnego albo wniesienie wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej.

Pomoc ta jest skierowana do rodzin, które nie mają własnego mieszkania, ale przy pewnym wsparciu państwa będą gotowe i zdolne ponieść wysiłek spłaty kredytu hipotecznego na zakup skromnego mieszkania lub budowę niewielkiego domu. Stosowanie dopłat do kredytów mieszkaniowych obniży ich efektywne oprocentowanie dla kredytobiorcy.

 

Na czym polega pomoc finansowa w nabyciu własnego mieszkania?


Pomoc finansowa na nabycie własnego mieszkania będzie udzielana przez dopłaty do oprocentowania kredytów w walucie polskiej, tzw. kredyt preferencyjny (nie dotyczy kredytów walutowych) oraz zwolnienie podatkowe dla tych dopłat. W ustawie z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w art. 21 w ust. 1 dodano nowy punkt 124, zgodnie z którym zwolnione od podatku są dopłaty do oprocentowania kredytów preferencyjnych stosowane na podstawie ustawy z 13 lipca 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania.


Dopłaty mogą stanowić równowartość 50% kwoty odsetek. Kredytu preferencyjnego udziela się w walucie polskiej, spłata kredytu preferencyjnego może następować wyłącznie metodą równych rat kapitałowych (raty malejące) lub równych rat kapitałowo-odsetkowych (raty annuitetowe).

Dopłaty stosuje się przez okres 8 lat od dnia pierwszej spłaty odsetek. W okresie tym nastąpi ponadto spłata istotnej części kapitału kredytu.

Z kredytu preferencyjnego (czyli takiego, do którego kredytobiorca otrzymuje dopłatę) można skorzystać tylko raz. Weryfikacji spełnienia tego warunku dokonywał będzie bank, który przyjął wniosek o udzielenie kredytu preferencyjnego. Rejestr osób, które są lub były stroną umowy o kredyt preferencyjny, będzie prowadził Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Kto będzie mógł otrzymać wsparcie finansowe?


Pomoc finansową w nabyciu własnego mieszkania będą mogły uzyskać dwie kategorie beneficjentów, których określono według kryterium stanu cywilnego i sytuacji rodzinnej.

Ze wsparcia skorzystać mogą małżonkowie (niezależnie od posiadania dzieci) oraz osoby samotnie wychowujące dzieci. W przypadku małżonków oboje muszą być stroną umowy kredytu.

W przypadku osób samotnie wychowujących dzieci uprzywilejowano osoby stanu wolnego, sprawujące opiekę nad dzieckiem, z dwoma wyjątkami (chodzi o osoby, w stosunku do których orzeczono separację, i osoby pozostające w związku małżeńskim, których małżonkowie odbywają karę pozbawienia wolności lub zostali pozbawieni praw rodzicielskich).


Dopłaty będzie mogła otrzymać osoba samotnie wychowująca przynajmniej jedno:

·         małoletnie dziecko,

·         dziecko, bez względu na jego wiek, na które, zgodnie z ustawą z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. nr 228, poz. 2255 z późn. zm.), jest pobierany zasiłek pielęgnacyjny,

·         dziecko do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, w zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w ustawie z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), a także w szkołach wyższych w rozumieniu ustawy z 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. nr 164, poz. 1365), oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

 

Kiedy wsparcie finansowe przysługuje?


Dopłaty mogą być stosowane, jeżeli kredyt preferencyjny został udzielony na:

·         zakup będącego w budowie lub istniejącego domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, stanowiącego odrębną nieruchomość, z wyłączeniem zakupu domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, do którego którejkolwiek z osób uprawnionych, o których mowa w ustawie, w dniu zawarcia umowy kredytu preferencyjnego przysługiwał inny tytuł prawny,

·         zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny w budynku wielorodzinnym lub dom jednorodzinny,

·         pokrycie kosztów budowy lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego, budowanego przez spółdzielnię mieszkaniową w celu ustanowienia odrębnej własności tego lokalu lub przeniesienia własności domu jednorodzinnego,

·         wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, wnoszony w celu uzyskania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, którego przedmiotem jest zasiedlany po raz pierwszy lokal mieszkalny,

·         budowę domu jednorodzinnego,

·         nadbudowę, przebudowę lub rozbudowę budynku mieszkalnego lub adaptację budynku lub lokalu o innym przeznaczeniu na cele mieszkalne, w celu uzyskania lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość.

 

Powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego nie może jednak przekraczać odpowiednio 75 m2 i 140 m2;


Cena zakupu lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, koszt budowy domu jednorodzinnego lub wkład budowlany, na który został udzielony kredyt preferencyjny, nie może przekraczać kwoty stanowiącej iloczyn powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego i średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych.


Lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny muszą być położone są na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Komu wsparcie nie przysługuje?


Pomoc w postaci kredytu preferencyjnego nie przysługuje osobom, które w chwili zawierania umowy kredytu mają już mieszkanie - własne lub w spółdzielni mieszkaniowej (tylko spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego). Warunek niedysponowania żadnym tytułem prawnym do lokalu odnosi się zarówno do lokali położonych na terytorium RP, jak i poza jej granicami. Nie ma natomiast znaczenia obywatelstwo.


W przypadku osób zamieszkujących lokal jako najemcy lub w spółdzielni mieszkaniowej - na podstawie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, aby otrzymać kredyt, będą one musiały zobowiązać się do rezygnacji z dotychczas zajmowanego lokalu - przez rozwiązanie umowy najmu albo doprowadzenie do wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w ciągu 6 miesięcy od nabycia własności kredytowanego mieszkania.

W przeciwnym wypadku bank wypowie umowę kredytową lub postawi go w stan wymagalności, a w konsekwencji - zaprzestanie dalszego stosowania dopłat. Ponadto osoba taka będzie miała obowiązek zwrotu dopłat już otrzymanych, jeżeli postawienie w stan wymagalności nastąpi z powodu:

·         wykorzystania kredytu niezgodnie z przeznaczeniem,

·         braku rezygnacji z wynajmowanego lokalu lub zajmowanego na podstawie lokatorskiego prawa do lokalu lub

·         uzyskania przez bank informacji o prawomocnym skazaniu kredytobiorcy za złożenie nieprawdziwego oświadczenia - w tym przypadku o nieposiadaniu mieszkania (przestępstwo określone w art. 297 § 1 lub § 2 ustawy z 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny, Dz.U. nr 88, poz. 553 z późn. zm.).

 

Ustawa wejdzie w życie 14 dni od ogłoszenia.

 

Autor: Wiesław Adamczyk, doradca prawny

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin