budowa włosa.doc

(3262 KB) Pobierz
BUDOWA WŁOSA (PILI)

 

BUDOWA WŁOSA (PILI)

 

Mieszek włosowy składa się z części nabłonkowej i łącznotkankowej. Z części nabłonkowej zwanej macierzą, powstaje w wyniku rogowacenia łodyga włosa. Poza tym część nabłonkowa tworzy pochewkę, dochodzącą do powierzchni skóry.

Główną częścią łącznotkankową jest brodawka włosa, zaopatrzona w naczynia krwionośne i nerwy, i ściśle związana z macierzą. Brodawka włosa pełni funkcję odżywczą. Zniszczenie tej części powoduje trwałą utratę włosa, podczas gdy uszkodzenie części nabłonkowej jest odwracalne. W części nabłonkowej, powyżej brodawki znajdują się melanocyty.

 

Macierz wraz z częścią opuszki tworzy cebulkę włosa, w której zachodzą intensywne podziały komórkowe, w wyniku których powstaje włos właściwy i pochewka wewnętrzna.

 

Substancja łojowa z gruczołu łojowego transportuje substancje do przestrzeni między włosem właściwym, a pochewką zewnętrzną. Chroni keratynę przed szkodliwym działaniem wody, natłuszcza i zapobiega maceracji.

 

PRZEKRÓJ POPRZECZNY PRZEZ WŁOS

Rdzeń występuje tylko w grubych włosach! Powłoczka zewnętrzna zbudowana jest z łusek ułożonych dachówkowato.

 

Fazy wzrostu włosa

  1. anagen – faza wzrostu włosa, trwa kilka lat, w tej fazie znajduje się 80-90% włosów – macierz otrzymuje sygnał o podziałach, brodawka łączy się z macierzą, następuje wzrost włosa, charakterystyczna jest dobrze wykształcona opuszka włosa.
  2. katagen – faza inwolucji (degradacji), trwająca ok. 3 tygodni – zwyrodnienie macierzy, oddzielenie się brodawki włosa od macierzy, degradacja powłoczki naskórkowej, włos kolbkowaty (nie zróżnicowane, zrogowaciałe komórki, z których w okresie anagenu powstanie nowa opuszka),
  3. telogen – faza spoczynku, trwa kilka miesięcy, górna część mieszka jest zachowana, natomiast zrogowaciały korzeń włosa leży bliżej powierzchni, włos już wypadł albo „szykuje się” do opuszczenia naskórka. W tej fazie znajduje się 10-20% włosów.

 

Komórki blisko brodawki są komórkami żywymi, posiadającymi w swej strukturze jądro. Tworząca się nowa warstwa komórek wypycha obecne w tym miejscu komórki do góry, wskutek czego dochodzi do utraty przez nie jądra – stają się komórkami martwymi wypełnionymi keratyną. W korzeniu włosa znajduje się twarda, a w łodydze włosa – miękka keratyna.

 

Trichogram – badanie pozwalające ocenić stan mieszków włosowych, polegające na mikroskopowej ocenie wyglądu korzenia włosa.

 

 

1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin