fotografia w podczerwieni.doc

(1441 KB) Pobierz
FOTOGRAFIA W PODCZERWIENI

FOTOGRAFIA W PODCZERWIENI

Fotografie z różnych aparatów wychodzą w różny sposób. Jedne są całe czerwone, inne już od razu mają dobre barwy. Osobiście korzystam do zdjęć IR z Nikona D70 z którego zdjęcia wychodzą charakterystycznie brązowe, ale dość ciemne.
Takie zdjęcia to dopiero połowa drogi do docelowej fotografii IR. Czas na obróbkę w programie. Poniżej na zdjęciach widać proces przekształcania zdjęcia, ale po kolei. Wpierw otwieramy fotografię w programie komputerowym (ja posługuję się programem Adobe Photoshop 7.0 CE) i mamy jako przykład fotografię numer 2.
Fotografia numer 2 - screenshot pokazuje zdjęcie otworzone w programie Photoshop. Jest to fotografia bezpośrednio z aparatu. Ciemna barwa świadczy o krótkim czasie naświetlania. / Fot. Tomasz Idzikowski

Wpierw usuwamy szumy ze zdjęcia (Photoshop: Filtr->Szum->Usuń kurz i rysy). Następnie wykonujemy auto-poziom (Photoshop: Obrazek->Dopasuj->Auto-Poziomy). Zdjęcie stało się widoczne – fotografia numer 3.
Fotografia numer 3 - fotografia staje się widoczna oraz następuje jak sama nazwa wskazuje auto-poziom barw. Usunęliśmy już także szum (kurz i rysy). / Fot. Tomasz Idzikowski

Czas na gwóźdź programu – mieszanie kanałów (Photoshop: Obrazek->Dopasuj->Mieszanie Kanałów). W tym miejscu mamy do dyspozycji 3 kanały wyjściowe – RGB. Wybieramy kanał R (Czerwony) i zmieniamy wartości według fotografii numer 4, następnie postępujemy zgodnie ze zdjęciem numer 5 co do kanału B (Niebieski). Kanał G (Zielony) pozostawiamy bez zmian.




W tym momencie nasze zdjęcie prezentuje się tak jak fotografia numer 6.
Fotografia numer 6 - zdjęcie po przeprowadzeniu podstawowych zmian. Teraz każdy może dowolnie zmieniać barwy i ich nasycenie choć ja zazwyczaj tylko delikatnie je uwydatniam (najczęściej niebo). Jeśli ktoś chce natomiast to może całkowicie zmienić kolorystykę fotografii. / Fot. Tomasz Idzikowski

Teraz przyszedł czas na detale. Podam tutaj tylko, że korzystając z programu takiego jak Photoshop można naprawdę wiele zdziałać dzięki choćby zmianom nasycenia i barwy (Photoshop: Obrazek->Dopasuj->Barwa/Nasycenie). Możemy w ten sposób manipulować kolorami jednak ja polecam aby dzięki temu narzędziu podkreślać jedynie barwy fotografii, która powstała nam bezpośrednio po wymieszaniu kanałów. Po prostu zawsze wolę zachować umiar w modyfikacjach choć często się one przydają. Często fotografie IR „prosto z aparatu” po auto-poziomach są bardzo ładne lub po wymieszaniu kanałów bez żadnej dodatkowej pracy komputera.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin