absorpcja sprawozdanie.odt

(19 KB) Pobierz

PODSTAWY TEORETYCZNE:
 


Spektroskopia:

To dziedzina nauki, dzięki której możemy przeprowadzać badania materii  używając promieniowania elektromagnetycznego, które może być w danym układzie wytworzone  lub może    z tym układem współdziałać. W tym wypadku wykorzystujemy promieniowania od ultrafioletu do podczerwieni.

 

Absorpcja promieniowania

Polega na pochłanianiu energii fal, np. (akustycznych, promieniowania korpuskularnego)               w różnego rodzaju układach materialnych. Mechanizm absorpcji jest różny dla odmiennych gatunków  promieniowania. Na ogół ma charakter rezonansowy.

 

 

Jeśli substancje absorbują falę o tej samej długości to posiadają taką samą intensywność pochłaniania.

 

Absrobancja

Polega na pochłanianiu energii fali elektromagnetycznej przez substancję. Natężenie światła wiązki przechodzącej przez substancję ulega zmniejszeniu nie tylko w wyniku absorpcji, lecz również na skutek rozpraszania światła. O ile jednak promieniowanie rozproszone opuszcza ciało, to część zaabsorbowana zanika powodując wzrost energii wewnętrznej tego ciała. Możemy ją opisać wzorem:
                                          A=log I/Io


 

 

Prawo Lamberta-Beera

Jest to o zależność między wielkością absorpcji  A światła pochłanianego przez roztwór o stężeniu substancji absorbującej c stanowiący warstwę o grubości x dana jest wyrażeniem:

 

I=Ioe-acx

 

Zależność ta ma charakter przybliżony lecz w niewielkich zakresach stężeń pozwala wyznaczać stężenia substancji rozpuszczonej na podstawie pomiaru wielkości absorpcji roztworu.
Współczynnik absorpcji (a), charakterystyczny dla danego ośrodka, zależy od rodzaju promieniowania elektromagnetycznego.

 

Transmitancja

Jest to stosunek natężenia promieniowania danego ośrodek do jego natężenia po przejściu przez ośrodek wzorcowy. Wyraża się wzorem:

 

T=I/Io

 

Zależność między absorbancją a transmitancją opisuje równanie:

 

A=log1/T

 

 

 

 

 

Widmo absorpcji

Jest to rozkład natężenia uzyskany po przejściu światła o widmie ciągłym przez daną substancję zarejestrowanych w funkcji długości fali lub częstości światła.

 

Długość fali

To  najmniejsza odległość między dwoma punktami, czyli powtarzającymi się fragmentami fali. Długość fali oznaczamy gracką literą λ i wyrażamy wzorem:

λ= V/c

 

 

Monochromator

Jest to przyrząd optyczny, który rozszczepia światło, aby otrzymać tylko jeden niewielki fragment  z jego widma. Monochromatory  mogą być używane do określania współczynnika pochłaniania światła przez filtry oraz do badań, w których używane jest światło monochromatyczne                          np. w fotoluminescencji. Elementami rozszczepiającymi światło w monochromatorze są pryzmaty lub siatki dyfrakcyjne. Monochromator jest częścią spektrofotometru.

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin