zalacznik-nr-1-do-osr.doc

(2597 KB) Pobierz
TABELARYCZNE ZESTAWIENIE UWAG ZGŁOSZONYCH W RAMACH KONSULTACJI SPOŁECZNYCH DO PROJEKTU USTAWY O ZMIANIE USTAW REGULUJĄCYCH WYKONYWANIE NIEKTÓRYCH ZAWODÓW (w wersji z dnia 6

Załącznik nr 1 do OSR

(wersja z dnia 27 czerwca 2012 r.)

 

TABELARYCZNE ZESTAWIENIE OPINII/ UWAG ZGŁOSZONYCH W RAMACH KONSULTACJI SPOŁECZNYCH ORAZ DODATKOWYCH KONSULTACJI DO PROJEKTU USTAWY O ZMIANIE USTAW REGULUJĄCYCH WYKONYWANIE NIEKTÓRYCH ZAWODÓW

 

(w wersji z dnia 6.03.2012 r. oraz w wersji z dnia 21 marca 2012 r.)

 

Do wersji projektu z dnia 6.03.2012 r.

 

 

Ustawa o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (całość)

 

l.p.

Podmiot zgłaszający

Jednostka redakcyjna ustawy/ uwaga o charakterze ogólnym

Treść opinii/ uwag

Ocena zasadności zgłoszonych uwag

1

Rzecznik Praw Absolwenta

ogólna

Rzecznik Praw Absolwenta co do zasady pozytywnie opiniuje projekt ustawy. Opinie Rzecznika do poszczególnych zawodów zostały omówione przy poszczególnych ustawach.

 

Niezależnie od powyższego Rzecznik Praw Absolwenta zaproponował dokonanie zmiany art. 29 ustawy o bibliotekach oraz dołączenie do opiniowanego projektu ustawy przepisów deregulujących zawód bibliotekarza w zakresie ustawy o bibliotekach przygotowywanych przez MKiDN.

 

 

 

Nie wymaga ustosunkowania się.

 

 

 

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowuje nowelizację stosownego rozporządzenia określającego dotychczas dodatkowe wymogi dla zawodu bibliotekarza dyplomowanego.

 

 

2

Sejmik Województwa Lubelskiego – Komisja Samorządowa i Bezpieczeństwa Publicznego

 

ogólna

Sejmik pozytywnie opiniuje przedłożony projekt ustawy.

Nie wymaga ustosunkowania się.

3

Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski

ogólna

Najistotniejszą sprawą związaną z regulacją wykonywania zawodów jest całkowite zaniechanie koncesjonowania dostępu do zawodu. Konieczne natomiast jest licencjonowanie działalności zawodowej w niektórych sferach, które pozwalają na potwierdzenie działalności zawodowej w niektórych sferach, które pozwala na potwierdzenie, że usługodawca posiada odpowiedni poziom wiedzy i umiejętności do świadczenia danej usługi. Licencjonowania powinny dokonywać organy publiczne, całkowicie bezstronnie, prowadzące proces udzielania licencji w oparciu o jasne i powszechnie znane kryteria. W innym przypadku nie dojdzie do deregulacji, szczególnie w sferze działania silnych korporacji zawodowych.

 

Nie wymaga ustosunkowania się.

4

Związek Gmin Zagłębia Miedziowego

ogólna

Pozytywnie opiniuje projekt ustawy.

Nie wymaga ustosunkowania się.

 

Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego

ogólna

W Uchwale dotyczącej projektu ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów z dnia 2 kwietnia Nr 308/2012 Rada Głowna Nauki i Szkolnictwa Wyższego zgłosiła następujące uwagi:

1. Nieuwzględnienie, przy określaniu zasad dostępu do zawodów wskazanych w nowelizacji ustawy, doświadczenia zawodowego z wykonywaniem czynności wymagających wiedzy prawnej w ramach zatrudnienia lub współpracy z przedsiębiorcami jest nieuzasadnione.

2. Wykonywanie zawodów wymaga zdobycia wiedzy praktycznej, należałoby w związku z tym rozważyć potrzebę powiązania prawa do wykonywania zawodu z efektami kształcenia uzyskiwanymi przez absolwentów poszczególnych kierunków studiów wyższych.

3. Proponowana deregulacja wymaga uświadomienia społeczeństwu, że ani państwo ani korporacje zawodowe nie będą ponosić odpowiedzialności za jakość pracy wykonywanej przez osoby wykonujące „uwolnione” zawody.

4. W związku z powyższym zwiększeniu ulegnie odpowiedzialność wykonujących poszczególne zawody, co może spowodować duża liczbę spraw o naprawienie szkody z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania świadczenia. Zasadnym wydaje się więc rozważenie zmiany przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, tak aby ułatwione było dochodzenie tego rodzaju roszczeń.

 

 

 

 

 

 

Nie uwzględniono.

Chodzi w tym przypadku o zdobycie wiedzy i doświadczenia zawodowego ściśle związanego ze świadczeniem pomocy prawnej przez adwokata czy radcę prawnego, dlatego też niezasadne wydaje się uwzględnienie praktyki w przedsiębiorstwach.

Co do „uwolnienia” zawodów prawniczych, to wskazać należy, że nie zostają one „uwolnione”, zwiększa się jedynie dostęp do zawodów, ale nadal obowiązują ustawowe wymogi, gwarantujące wiedzę i praktykę kandydatów, jak zdanie egzaminu zawodowego - państwowego, który jest przeprowadzany na wysokim poziomie.

 

5

Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego

ogólna

Pozytywnie opiniuje projekt ustawy.

Nie wymaga ustosunkowania się.

 

Polskie Towarzystwo Legislacji

ogólna

Polskie Towarzystwo Legislacji z zadowoleniem przyjmuje uwzględnienie w projekcie wymienionej ustawy osób wykonujących wymagające wiedzy prawniczej i legislacyjnej czynności bezpośrednio związane z tworzeniem aktów normatywnych o charakterze powszechnie obowiązującym oraz osób które ukończyły aplikację legislacyjną (legislatorów). Zagadnienie dostępu do zawodów: adwokata, radcy prawnego oraz notariusza, osób posiadających ugruntowana wiedzę prawniczą, dorobek naukowy oraz szczególną specjalizację legislacyjną, od lat było przedmiotem starań Towarzystwa oraz środowisk związanych z legislacją. Umożliwienie tym osobom uzyskania wpisu na listę adwokatów, radców prawnych lub notariuszy wzbogaci - zdaniem Towarzystwa - wymienione grupy zawodowe o osoby dysponujące szczególnymi umiejętnościami oraz przybliży im praktyczną stronę tworzenia prawa.

W proponowanych zmianach art. 66 ustawy - Prawo o adwokaturze, jak również art. 25 ustawy o radcach prawnych mowa jest o osobach, które wykonywały „wymagające wiedzy prawniczej i legislacyjnej czynności bezpośrednio związane z tworzeniem aktów normatywnych (...)”. Proponowane rozróżnienie między wiedzą prawniczą i legislacyjną budzi wątpliwości o charakterze językowym i logicznym, ponieważ wiedza prawnicza jest - w opinii Towarzystwa - pojęciem szerszym, obejmującym również szczegółową wiedzę legislacyjną. Dlatego Polskie Towarzystwo Legislacji nie dostrzega potrzeby dokonywania tego typu podziału.

 

 

Nie wymaga ustosunkowania się.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie uwzględniono.

Projektodawca celowo użył pojęć wiedza prawnicza i legislacyjna w celu podkreślenia doświadczenia w zakresie legislacji.

 

6

Krajowa Reprezentacja Doktorantów

ogólna

Pozytywnie opiniuje projekt ustawy i wyraża nadzieję, że ustawa zapewni łatwy dostęp dla młodych osób do wybranych zawodów, nie powodując jednocześnie spadku, tak koniecznego w niektórych profesjach, profesjonalizmu.

Nie wymaga ustosunkowania się.

7

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej

ogólna

Pracodawcy RP zasadniczo popierają projekt ustawy, bowiem skutkiem przedstawionych w projekcie ustawy propozycji będzie likwidacja wielu barier administracyjnych, ekonomicznych oraz tych stawianych przez stowarzyszenia i izby zawodowe, niezainteresowane działalnością na wolnym rynku i dopuszczaniem do swoich profesji nowych członków.

 

Nie wymaga ustosunkowania się.

8

Konfederacja Budownictwa i Nieruchomości

ogólna

Konfederacja popiera działania zmierzające do zmniejszenia liczby zawodów regulowanych w Polsce.

Nie wymaga ustosunkowania się.

9

Prezes Sądu Apelacyjnego w Lublinie

ogólne

(komornik,

notariusz)

 

 

 

 

ogólne

(adwokat,

notariusz,

radca)

 

ogólne

(sądy i prokuratura)

 

 

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin