Myśliwska broń kombinowana śrutowo kulowa.rtf

(2960 KB) Pobierz
polowanie i znakowanie

Myśliwska broń kombinowana śrutowo kulowa.

Specyfika niektórych łowisk w Polsce, szczególnie w przypadku polowań zbiorowych, kiedy to nie wiadomo, jaki zwierz zostanie przez nagankę skierowany na linię myśliwych, czy będzie to zając, lis czy dzik, spowodowała, iż dużą popularnością w naszym kraju cieszy się broń kombinowana. Na tę broń składają się:

·         Drylingi

·         Bokdrylingi

·         Kniejówki

Dryling jest myśliwską bronią kombinowaną, trójlufową. Albo jest to układ dwóch luf śrutowych horyzontalnych i umieszczonej pod nimi jednej lufy kulowej, ewentualnie jest to układ dwóch luf kulowych umieszczonych horyzontalnie, i jednej lufy śrutowej umieszczonej pod nimi. Lufy kulowe mogą tu być jednokalibrowe, ewentualnie różnokalibrowe najczęściej małokalibrowa z dużo kalibrową. W przypadku bokdrylingów, zmienia się tylko sposób umieszczenia luf z horyzontalnego na pionowy z jedną lufą (kulowa lub śrutową) umieszczoną z boku luf pionowych. Dryling przedstawiony jest na poniższych ilustracjach. 

det33.jpg (40312 bytes)

det37.jpg (42340 bytes)

 

Oprócz typowych elementów dla broni łamanej, jak baskila, czy klucz, dryling posiada jeszcze przestawkę. Jest to dźwignia, której zadaniem jest ustawienie, którą z luf będzie obsługiwał spust. Zwykle jeden ze spustów obsługuje jedną lufę śrutową a drugi drugą, natomiast po pchnięciu przestawki na strzał kulowy, pierwszy spust powoduje strzał kulowy. W drylingach o dwóch lufach kulowych, sytuacja jest odwrotna. Pchniecie przestawki powoduje także podniesienie się szczerbinki, która przy strzałach śrutowych jest opuszczona by nie przeszkadzać w prowadzeniu i składaniu się do celu. Na drylingach montowane są również lunety celownicze, które przy małych krotnościach powiększenia umożliwiają strzał także z luf śrutowych. Ewentualnie sam montaż lunety wykonany jest tak, iż można celować z wykorzystaniem szyny celowniczej, patrząc pod lunetą. Dryling jest typową bronią dla myśliwego i leśnika hodowcy. Umożliwia bowiem właściwą reakcję na niemal każdą sytuacje  jaką można napotkać w łowisku, np. gruby śrut umożliwia strzał do większych szkodników, drobny do mniejszych, a kula daje możliwość strzału np. do chorego czy ranionego grubego zwierza.

Absolutnie rzadko spotykana myśliwską bronią kombinowaną jest broń czterolufowa, zwana firlingiem. Przedstawiono ją na poniższej ilustracji.

 st_37V.jpg (20419 bytes)

Kolejną bronią kombinowaną spotykaną w Polskich łowiskach jest kniejówka. Jest to broń dwulufowa, w której jedna lufa jest lufą śrutową a druga kulową. Układ luf może być horyzontalny lub pionowy. Różnice mogą także występować w umiejscowieniu luf kulowych, na górze, na dole, z prawej lub z lewej strony. Broń ta posiada dwa spusty i nie ma w tej sytuacji konieczności stosowania przestawki. Wyposaża się ją w lunetę celowniczą. Jest bardzo wszechstronną bronią na polowania zbiorowe i dla osób wykonujących w łowiskach codzienne czynności gospodarcze. Jest też lżejsza i tańsza od drylinga.

 


Zgłoś jeśli naruszono regulamin