Scenariusz zajęć przeprowadzonych metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne w grupie 3 latków.
Data: 24.02.2010 r.
Temat : „Wesołe zabawy” –ćwiczymy razem.
Cele ogólne :
- wspomaganie rozwoju psychoruchowego dziecka
- kształtowanie poczucia bezpieczeństwa, akceptacji samego siebie
- integrowanie się z grupą
- wyczucie własnego ciała
- rozwijanie sprawności ruchowej
- kształtowanie pozytywnych odczuć w kontakcie z innym dzieckiem, z osobą dorosłą
Cele operacyjne ( dziecko ) :
- kontroluje własne zachowania
- współdziała w grupie
- swobodnie wykonuje postawione przed nim zadania
- współpracuje z partnerem
- akceptuje siebie i innych
- bezpiecznie zachowuje się podczas ćwiczeń
- odczuwa radość ze wspólnej zabawy
Forma – zajęcie z całą grupą i rodzicami
Metoda – metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne
Literatura :
Ruch rozwijający dla dzieci – W. Sherborne
Metoda W. Sherborne w terapii i wspomaganiu rozwoju dziecka – M. Bogdanowicz, M. Przysnyska
Przebieg :
1. Powitanie : dzieci i rodzice maszerują po dywanie w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce witają się różnymi częściami ciała : łokciami, kolanami, głowami, barkami itd.
2. Ćwiczenia prowadzące do wyczucia własnego ciała (ćwiczą same dzieci):
- leżenie na plecach i jazda na podłodze
- ślizganie się na brzuchu po podłodze
- siedząc – kręcenie się w kółko na pośladkach
- turlanie się po podłodze
- chodzenie i bieganie na sztywnych nogach
- maszerowanie z podnoszeniem kolan
3 .Ćwiczenia z partnerem (dziecko z rodzicem):
- „ Mosty ‘’ – jedno dziecko robi mostek, a drugie dziecko przechodzi wokół, nad, pod
- „ Paczka” – dziecko zwija się w kłębek, mocno splata dłonie, a rodzic próbuje rozwiązać paczkę, zmiana ról
- „ Ciężar” – dziecko leży nieruchomo na brzuchu na podłodze, a rodzic stara się je przewrócić na plecy lub poruszyć, zmiana ról
- „ Waga” – dziecko i rodzici stoją naprzeciw siebie i chwytają się za ręce, wykonują na przemian przysiady
- „ Przepychanki” - dziecko i rodzic siedzą w siadzie odwróceni do siebie plecami i przepychają się
4. Ćwiczenia wyciszające – dzieci kładą się na plecach, zamykają oczy, słuchają muzyki relaksacyjnej.
5. Ćwiczenie w grupie (ćwiczą tylko dzieci):
- „ Zwijamy dywan” – dzieci kładą się ciasno na podłodze jedno obok drugiego. Pierwsze dziecko kładzie się na dywanik i turla się po nim, aż do końca dywanu, następne dziecko itp.
7. Pożegnanie w kręgu – „ Iskierka” uścisk dłoni.
Opracowała
Kamila Kołodziej - Śliwa
Przedszkole nr 109
we Wrocławiu
sliweczka77