1.doc

(149 KB) Pobierz
1

1. Początki prawodawstwa z zakresu ochrony środowiska w Polsce i na świecie

 

Początki prawodawstwa z zakresu ochrony środowiska w Polsce

Prawodawstwo z zakresu ochrony przyrody w Polsce sięga czasów Bolesława Chrobrego, który wydał prawa chroniące bobry. Na początku ochrona środowiska najczęściej dotyczyła świata zwierzęcego, wynikało to z:

1)dbałości o zastrzeżenie panującemu regaliów w postaci przywilejów łowieckich

2)określonych potrzeb gospodarczych lub wojennych

3)czasem z troski o przetrwanie gatunku

W XV i XVI w. wprowadzono regulacje prawne służące ograniczeniu wylesiania kraju, ochronie niektórych zwierząt, m.in. jeleni, łosi, dzików, tarpanów i turów

Szczególne znaczenie miała próba ocalenia tura, który na terenie Polski miał swe ostatnie ostoje (próba ta, niestety, skończyła się niepowodzeniem - ostatni na świecie tur padł w Puszczy Jaktorowskiej w 1627 r.).

W XIX w. efektem starań polskich znawców przyrody Tatr było zatwierdzenie (1868 r.) przez Sejm Krajowy we Lwowie ustawy "względem zakazu łapania, wytępienia i sprzedawania zwierząt alpejskich, właściwych Tatrom, świstaka i dzikich kóz".

 

Początki prawodawstwa z zakresu ochrony środowiska na świecie:

Początki ochrony środowiska sięgają czasów starożytnego  Rzymu. W czasach nowożytnych w celu przeciwdziałaniu narastającym zagrożeniom poczynając od XIX w. zaczęto wydawać ustawy o charakterze reglamentacyjno-ochronnym dot. Poszczególnych komponentów środowiska. I tak np. w 1876r. Anglia wprowadziła ustawę o ochronie rzek przed zanieczyszczeniami.

W Holandii w 1875 wydano ustawę o ograniczeniu wpływu zanieczyszczeń przemysłowych na otoczenie.

Pierwsza ustawa o ochronie powietrza została wydana w Anglii w 1908r.

Jednakże mimo szeregu niewątpliwych osiągnięć, żadne przepisy nie zdołały zapobiec ujemnym skutkom industrializacji i urbanizacji. Kryzys środowiska w układzie stosunków człowiek-przyroda nie ujawnił się od razu. Problemy te znalazły się w centrum zainteresowania najważniejszego światowego forum narodów, tj. na dwudziestej trzeciej Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, który odbył się 3 grudnia 1968r. Przyjęta tego dnia rezolucja ONZ zapoczątkowała proces upowszechniania się idei ochrony środowiska na całym świecie, a następnie rozpoczęła proces planowego, zorganizowanego działania zarówno w poszczególnych państwach członkowskich ONZ, jak i w skali globalnej, będący wyrazem realizacji celów i zadań polityki ochrony środowiska ONZ. Rok 1968 uznaje się powszechnie za datę narodzin wyodrębnionej grupy zagadnień ochrony środowiska w prawie międzynarodowym.

W wyniku wydarzeń z 3 grudnia 1968r., 26 maja 1969r. Został ogłoszony raport Sekretarza Generalnego ONZ U Thanta pt. Człowiek i Jego Środowisko. Raport zawierał zwięzłe informacje na temat najpoważniejszych zagrożeń dla środowiska naturalnego, występujących na całym świecie z wyróżnieniem trzech grup problemowych: problemy osiedli ludzkich, zagadnienia terytorialne i zagadnienia globalne. W raporcie dokonano klasyfikacji problemów ochrony środowiska na lokalne, regionalne, krajowe i międzynarodowe.  Raport określił też główne założenia organizacji konferencji ONZ nt. ochrony środowiska oraz katalog podstawowych problemów ochrony środowiska, które powinny zostać na tym forum rozpatrzone.

 

2. Rozwój prawa ochrony środowiska w XIX i XX w.

 

              Nowoczesna idea ochrony przyrody ukształtowała się w okresie tzw. rewolucji przemysłowej, gdy zdano sobie sprawę z niszczącego działania rozwoju transportu i przemysłu. Działo się to więc w połowie ubiegłego wieku, choć same idee wyrażane były już na przełomie wieków XVIII i XIX, np. przez Humboldta. Okres rozwoju tych idei oraz ich wdrażanie w życie przypada na czas, kiedy Polska była pod zaborami. Nie sprzyjało to rozwojowi tych prądów w Polsce, a ponadto w różnych zaborach przebiegało to rozmaicie.

              Względne swobody narodowe w zaborze austriackim odbiły się w sposób widoczny i korzystny na ochronie przyrody. Sejm Krajowy we Lwowie 19 lipca 1869 r. wydał ustawę względem zakazu łapania, wytępiania i sprzedawania zwierząt alpejskich właściwych Tatrom - świstaka i dzikich kóz. W tym czasie wprowadzono też ochronę limby i przygotowano ustawę o ochronie ptaków pożytecznych i innych zwierząt, która jednak nie weszła w życie. Podjęto też inicjatywę (rozwijaną w zaborze pruskim), ewidencjonowania i zabezpieczenia pomników przyrody. Powstały też organizacje społeczne i towarzystwa naukowe mające w swych programach ochronę przyrody, np.: Galicyjskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt, Polskie Towarzystwo Tatrzańskie czy Towarzystwo Przyrodników im. Mikołaja Kopernika.

              1875 r. wydano ustawę dotyczącą pożytecznych uprawy ziemi zwierząt

              Najwolniej i słabo rozwijała się idea ochrony przyrody w zaborze rosyjskim. Dopiero w 1909 r. powstała Sekcja Ochrony Przyrody przy Polskim Towarzystwie Krajoznawczym, które wydaje też czasopismo "Ziemia".

              Po I wojnie światowej, już w 1919 r. została powołana Państwowa Tymczasowa Komisja Ochrony Przyrody, działała ona jako organ doradczy i opiniodawczy Ministra Oświaty. która w 1925 r. została przekształcona w Państwową Radę Ochrony Przyrody. Z jej inicjatywy założono w 1928 r. Ligę Ochrony Przyrody, a Sejm 10 marca 1934 r. uchwalił ustawę o ochronie przyrody.

              15 września 1919r. Rozporządzenie o ochronie niektórych zabytków przyrody, które ustanowiło m. in. zakazy niszczenia, uszkadzania i wywożenia z kraju rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

              6 marca 1928r. Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej o opiece nad zabytkami sztuki i kultury, objęło częścią swoich postanowień także ochronę tych elementów przyrody, które odpowiadają cechom zabytku. Chodziło tu o jaskinie, groty, ogrody ozdobne, drzewa sędziwe i okazałe.Po zakończeniu I wojny światowej na terenach, które weszły w skład Polski było jedynie 39 małych rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni 1469 ha na Pomorzu i w Poznańskim i zaledwie kilku ha w Małopolsce. Zarówno aktywna działalność Państwowej Rady Ochrony Przyrody, jak i ośrodków przyrodniczych w kraju doprowadziły do tego, że w roku 1939, w chwili wybuchu II wojny światowej, liczba rezerwatów wynosiła 211, a ich powierzchnia 43.512 ha.

Już w 1919 r. powołano rezerwat, który został przekształcony w Park Narodowy w Białowieży. Do ważniejszych, dużych rezerwatów, które z biegiem czasu przekształciły się w parki narodowe (już po II wojnie światowej) można zaliczyć Wielkopolski w Ludwikowie pod Poznaniem, Babiogórski, Pieniński, Świętokrzyski, Park Przyrody w Tatrach. Powołano też Park Narodowy w Czarnohorze. Spis pomników przyrody takich jak parki, aleje, grupy drzew, drzewa pomnikowe, głazy narzutowe, skały, wodospady obejmował blisko 4.500 pozycji

W 1934 r. Wydano ustawę o ochronie środowiska, która wyznaczyła kierunki konserwatorskiej ochrony środowiska. Była to ustawa nowoczesna jak na te czasy. Stworzyła nowoczesny system prawnych form ochrony przyrody, obowiązków organów przyrody w zakresie ochrony przyrody. Jednakże nigdy nie została w pełni zrealizowana, ponieważ jej przepisy nie były adekwatne do ówczesnych możliwości państwa. W 1949 r. zastąpiła ją nową ustawa, która z kolei ustąpiła miejsca dopiero ustawie z 1991r.

W latach 60- tych zaczęły pojawiać się ustawy dotyczące ochrony sektorowej.

W 1962r. Uchwalono Prawo wodne, zaś w 1966r. ustawę dotyczącą ochrony powietrza.

                W 1969 r. został wydany raport U Thanta, przewodniczącego  Organizacji Narodów Zjednoczonych, poświęcony konieczności ochrony takich elementów środowiska jak gleby, woda i powietrze. Raport ten uświadomił globalne zagrożenie i stał się impulsem do rozpoczęcia w większości krajów cywilizowanego świata działań chroniących środowisko. W Polsce w rok później powołano Polski Komitet Ochrony Środowiska Człowieka przy wicepremierze, przekształcony później w Komisję Ochrony Środowiska Rady Państwa, a następnie w Państwową Radę Ochrony Środowiska.

W 1972 r. powołano Ministerstwo Administracji, Gospodarki Terenami i Ochrony Środowiska. W 1976r. nastąpiła nowelizacja Konstytucji- wpisano zagadnienia dotczące ochrony środowiska wśród przepisów dotyczących obowiązków państwa, a także w odniesieniu do obywateli- prawo do czystego środowisk.

W 1980r. Uchwalono I polską ustawę o ochronie i kształtowaniu środowiska, którą zastąpiła obecnie obowiązująca ustawa z 2001r. 

W 1991 r. Uchwalono ustawy:

a)o ochronie przyrody,

b)o Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska

c)szereg ustaw o ochronie sektorowej - Prawo atomowe, Prawo o lasach, o rybołówstwie

1997r. Ustawa o odpadach.

Od połowy lat 90 pojawiać się zaczęły przepisy dostosowujące polskie przepisy o ochronie środowiska do przepisów unijnych.

2000r. - ustawa o dostępie do informacji o środowisku i jego ochronie oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

 

3. Polskie ustawodawstwo dotyczące ochrony przyrody (rys historyczny)

Prawodawstwo z zakresu ochrony przyrody w Polsce sięga czasów Bolesława Chrobrego, który wydał prawa chroniące bobry.

W XI1 wieku Bolesław Kędzierzawy (Mazowiecki) ograniczył polowania na tury. W 1423r. Władysław Jagiełło  wydał prawa warckie ograniczające polowania na dzikie konie, tury, żubry, łosie, chroniące cisy oraz uprawy rolne. W tym samym akcie król w związku z wyniszczeniem lasów głównie dla eksportu i potrzeb rzemiosła wojennego ustanowił ograniczenia w wyrębie drzew.W 1529 r. Król Zygmunt I Stary potwierdził i rozszerzył w statutach litewskich ochronę bobrów, wziął pod ochronę sokoły i łabędzie oraz zabronił prowadzenia polowań w Puszczy Białowieskiej.Stefan Batory ustanowił prawo chroniące niektóre gatunki zwierząt, a nawet ryb.Zygmunt III Waza wydał w 1597 r. całkowity zakaz polowania na tury, a ponadto ustanowił specjalnych strażników, którzy je mieli liczyć i ochraniać oraz dokarmiać zimy. Była to więc nie tylko bierna, ale czynna ochrona ginącego gatunku, wprowadzona chyba po raz pierwszy na świecie. Mimo tych posunięć w 1601 r. żyły już tylko 4 tury, a w 1627 r. padła ostatnia turzyca, kończąc występowanie tego gatunku w stanie dzikim. Uniwersał leśny z 1778 roku Nowoczesna idea ochrony przyrody ukształtowała się w okresie tzw. rewolucji przemysłowej, gdy zdano sobie sprawę z niszczącego działania rozwoju transportu i przemysłu. Działo się to więc w połowie ubiegłego wieku, choć same idee wyrażane były już na przełomie wieków XVIII i XIX, np. przez Humboldta. Okres rozwoju tych idei oraz ich wdrażanie w życie przypada na czas, kiedy Polska była pod zaborami. Nie sprzyjało to rozwojowi tych prądów w Polsce, a ponadto w różnych zaborach przebiegało to rozmaicie. Względne swobody narodowe w zaborze austriackim odbiły się w sposób widoczny i korzystny na ochronie przyrody. Sejm Krajowy we Lwowie 19 lipca 1869 r. wydał ustawę względem zakazu łapania, wytępiania i sprzedawania zwierząt alpejskich właściwych Tatrom - świstaka i dzikich kóz. W tym czasie wprowadzono też ochronę limby i przygotowano ustawę o ochronie ptaków pożytecznych i innych zwierząt, która jednak nie weszła w życie. Podjęto też inicjatywę (rozwijaną w zaborze pruskim), ewidencjonowania i zabezpieczenia pomników przyrody. Powstały też organizacje społeczne i towarzystwa naukowe mające w swych programach ochronę przyrody, np.: Galicyjskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt, Polskie Towarzystwo Tatrzańskie czy Towarzystwo Przyrodników im. Mikołaja Kopernika. 1875 r. wydano ustawę dotyczącą pożytecznych uprawy ziemi zwierzątNajwolniej i słabo rozwijała się idea ochrony przyrody w zaborze rosyjskim. Dopiero w 1909 r. powstała Sekcja Ochrony Przyrody przy Polskim Towarzystwie Krajoznawczym, które wydaje też czasopismo "Ziemia".Po I wojnie światowej, już w 1919 r. została powołana Państwowa Tymczasowa Komisja Ochrony Przyrody, działała ona jako organ doradczy i opiniodawczy Ministra Oświaty. która w 1925 r. została przekształcona w Państwową Radę Ochrony Przyrody. Z jej inicjatywy założono w 1928 r. Ligę Ochrony Przyrody, a Sejm 10 marca 1934 r. uchwalił ustawę o ochronie przyrody.15 września 1919r. Rozporządzenie o ochronie niektórych zabytków przyrody, które ustanowiło m. in. zakazy niszczenia, uszkadzania i wywożenia z kraju rzadkich gatunków roślin i zwierząt.6 marca 1928r. Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej o opiece nad zabytkami sztuki i kultury, objęło częścią swoich postanowień także ochronę tych elementów przyrody, które odpowiadają cechom zabytku. Chodziło tu o jaskinie, groty, ogrody ozdobne, drzewa sędziwe i okazałe.W 1934 r. Wydano ustawę o ochronie środowiska, która wyznaczyła kierunki konserwatorskiej ochrony środowiska.W 1949 r. zastąpiła ją nową ustawa, która z kolei ustąpiła miejsca dopiero ustawie z 1991r. W 1980r. Uchwalono I polską ustawę o ochronie i kształtowaniu środowiska, którą zastąpiła obecnie obowiązująca ustawa z 2001r. 

 

4. Rola i znaczenie ustawy o ochronie i kształtowaniu środowiska z 1980r.

 

31.01.1980 roku została uchwalona pierwsza ustawa o ochronie i kształtowaniu środowiska, która obowiązywała do 30.09.2001 roku. Była to ustawa, która regulowała sprawy o charakterze ogólnym i jednocześnie zawierała w swojej treści szczegółowe rozwiązania dotyczące ochrony sektorowej.

Do tej ustawy inkorporowano ustawę o ochronie powietrza, znalazły się tam regulacje dotyczące hałasu, promieniowania niejonizującego orza gospodarki odpadami. Ustawa miała 110 artykułów.

Ustawa spajała system, wprowadziła do systemu prawa zasady odpowiedzialności cywilnej i karnej za zanieczyszczenia.

W zakresie prawa ustrojowego powoływała wyspecjalizowany organ- Państwową Inspekcję Ochrony Środowiska, która otrzymała własną ustawę ustrojową i zaczęła funkcjonować jako policja ekologiczna, od 1999 r. znajduje się w administracji zespolonej, powinna jednak być podporządkowana wyłącznie Ministrowi właściwemu do spraw ochrony środowiska.

Ustawa ta wprowadziła instrumenty o charakterze ekonomicznym,  bez których ochrona środowiska nie mogłaby funkcjonować. Wprowadziła opłaty za zanieczyszczenia środowiska oraz tworzyła Państwowe Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dziś są to tylko Fundusze Ochrony Środowiska.

Słabością tej ustawy był brak procedur służących realizacji zapisów w niej zawartych.

 

5. Dostosowanie polskiego prawa ochrony środowiska do prawa wspólnotowego.

 

Dostosowanie polskiej regulacji prawnej ochrony środowiska do wymagań obowiązujących w UE stwarzało od początku spore problemy głównie ze względu na odmienne tradycje oraz sposób budowy polskiego i wspólnotowego prawa ochrony środowiska.

W Polsce ukształtowało się podejście kompleksowe, gdzie wiele przepisów dotyczyło środowiska jako całości. Prawo wspólnotowe nie doczekało się aktu o charakterze ramowym, który by zawierał regulacje wspólne. Dominowało podejście sektorowe, w ramach którego odrębnie powstawały regulacje prawne dotyczące poszczególnych komponentów środowiska jak np. woda czy powietrze lub uciążliwości jak np. hałas. Dopiero od niedawna powstają w prawie wspólnotowym regulacje o charakterze bardziej kompleksowym np. ramowa dyrektywa wodna 2000/60/WE.

 

W procesie dostosowywania polskiej regulacji prawnej ochrony środowiska do wymagań obowiązujących w UE wyróżnić można trzy etapy:

 

Etap I

Widoczny był w latach 90, określany był jako „harmonizacja” z prawem wspólnotowym. Starano się, aby polskie rozwiązania, które miały swoje regulacje w prawie wspólnotowym (dyrektywy i w pewnym zakresie rozporządzenia wspólnotowe) były zgodne z prawem krajowym.

 

Etap II

Widoczny w ustawach przyjętych w latach 2000-2001, polegał w dużym stopniu na wprowadzeniu dyrektyw i rozporządzeń wspólnotowych do systemu prawa krajowego. Była to adaptacja wymagań wspólnotowych (prawa wspólnotowego) a nie wierne przeniesienie.

 

Etap III

Jest widoczny obecnie, polega na wiernym przeniesieniu rozwiązań wspólnotowych do prawa krajowego, czyli na tłumaczeniu zapisów wspólnotowych i nadawaniu im kształtu przepisów prawnych.

 

6. System aktów prawa ochrony środowiska

 

Art.87.Konstytucji

1.Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia.

2.Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są na obszarze działania organów, które je ustanowiły, akty prawa miejscowego.

 

System aktów prawa ochrony środowiska:

Konstytucja

Ratyfikowane umowy międzynarodowe

Prawo wspólnotowe, w tym bezpośrednio obowiązujące rozporządzenia wspólnotowe

Ustawy zwykłe:

 

Ustawa Prawo ochrony środowiska z dnia 27 kwietnia 2001r.

Inne ustawy

Rozporządzenia wykonawcze do ustaw

Prawo miejscowe, np. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

 

I. Ustawa generalna „ramowa” Prawo ochrony środowiska z 27.04.2001 pełniąca rolę konstytucji ochrony środowiska

 

II. 7 ustaw dotyczących gospodarki odpadami:

1. Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 o odpadach

2. Ustawa z dnia 11 maja 2001 o opakowaniach i odpadach opakowaniowych

3.Ustawa z dnia 11 maja 2001 o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej.

4. Ustawa z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

5. Ustawa z dnia 12 września 2002 r. o portowych urządzeniach do odbioru odpadów oraz pozostałości ładunkowych ze statków.

6.Ustawa z dnia 30 lipca 2004 o międzynarodowym obrocie odpadami

7. Ustawa z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu odpadów wycofanych z eksploatacji

 

III. 3 ustawy dotyczące ochrony wód i gospodarki wodnej

1.Ustawa z dnia 18 lipca 2001r. Prawo wodne

2. Ustawa z dnia 7 czerwca 2001r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków.

3.Ustawa z dnia 16 marca 1995r. o zapobieganiu zanieczyszczeniu morza przez statki.

 

IV. 7 ustaw dotyczących zasobów:

1.Ustawa z dnia 28 września 1991r. o lasach

2.Ustawa z dnia 4 lutego 1994r. Prawo geologiczne i górnicze

3. Ustawa z dnia 3 lutego 1995r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych

4. Ustawa z dnia 13 października 1995 r. – Prawo łowieckie

5. Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich  ze środków  pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej.

6. Ustawa z dnia 19 lutego 2004r. o rybołówstwie

7. Ustawa z dnia 18 kwietnia 1985r. o rybactwie śródlądowym

 

V.2 ustawy dotyczące konserwatorskiej ochrony przyrody

1. Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody

2. Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt.

 

VI. 3 ustawy dotyczące ekologicznego bezpieczeństwa produktu:

1. Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową

2. Ustawa z dnia 11 stycznia 2001 r. o substancjach i preparatach chemicznych

3. Ustawa z dnia 22 czerwca 2001 r. o organizmach genetycznie zmodyfikowanych

 

VII. 6 innych ustaw:

1.Ustawa z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska

2. Ustawa z dnia 29 listopada 2000r. Prawo atomowe

3. Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o rolnictwie ekologicznym

4. Ustawa z dnia 12 marca 2004r. o krajowym systemie ekorządzenia i audytu

5. Ustawa z dnia z 27 lipca 2001r. o wprowadzeniu ustawy – Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw

6. Ustawa z 22 grudnia 2004r. o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji.

 

Na system prawa ochrony środowiska w Polsce składają się również przepisy wielu innych ustaw poświęconych zasadniczo innym zagadnieniom ( w tym np. specjalny rozdział o przestępstwach przeciwko środowisku w Kodeksie karnym, czy też przepisy ustaw dotyczących planowania przestrzennego oraz budownictwa itp.) a także około 200 rozporządzeń wykonawczych wydanych na podstawie wymienionych wyżej ustaw.

 

 

7. Struktura i rola ustawy z 27.04.2001 POŚ

 

Ustawa POŚ, podobnie jak wcześniej ustawa o ochronie i kształtowaniu środowiska z 1980r. pełni niejako podwójną rolę w systemie ochrony środowiska.

1. Wytycza pewne generalne zasady oraz ustanawia pewne wspólne instytucje ochrony środowiska (np. reguły odpowiedzialności prawnej, opłaty i kary)

2. Zawiera wyczerpującą regulacje ustawową w odniesieniu do pewnych zagadnień związanych z tzw. Prawem emisyjnym (ochrona przed hałasem, ochrona powietrza, ochrona przed promieniowaniem)

 

Ustawa POŚ składa się z 442 artykułów, zbudowana została na zasadach, które służą przy budowie kodeksów (poszczególne rozdziały noszą nazwę tytułów, które dzielą się na działy, a te dzielą się na rozdziały.

 

Ustawa określa zasady ochrony środowiska oraz warunki korzystania z jego zasobów, z uwzględnieniem wymagań zrównoważonego rozwoju, a w szczególności:

1)zasady ustalania:

a)warunków ochrony zasobów środowiska,

b)warunków wprowadzania substancji lub energii do środowiska,

c)kosztów korzystania ze środowiska;

2)udostępnianie informacji o środowisku i jego ochronie;

3)udział społeczeństwa w postępowaniu w sprawie ochrony środowiska;

4)obowiązki organów administracji;

5)odpowiedzialność i sankcje.

6)zasady ogólne prawa ochrony środowiska.

7)przepisy horyzontalne- czyli przepisy odnoszące się do instytucji wspólnych dla całego systemu ochrony środowiska (dostęp do informacji, oceny środowiskowe)

8)regulacje wertykalne – to regulacje dotyczące ochrony środowiska, częściowo zawarte w ustawie a częściowo przeniesione do ustawodawstwa zwykłego.

 

 

 

8. Podstawowe pojęcia prawa ochrony środowiska

środowisko – pojęcie to nie ma przymiotników. Początek lata 70, ustawa z 1980r o ochronie i kształtowaniu środowiska. Środowisko występowało wraz z przymiotnikami:

-naturalne

- przyrodnicze

- życia człowieka

Obecnie jest samo środowisko. Naturalne środowisko praktycznie nie istnieje.

Współczesny ustawodawca pojmuje szeroko pojęcie środowiska.

 

Środowisko - jest to ogół elementów przyrodniczych, w tym także przekształconych w wyniku działalności człowieka(element środowiska naturalnego i antropologicznego).

Do elementów środowiska należą a w szczególności:

-powierzchnia ziemi,

-kopaliny,

-wody,

-powietrze,

-krajobraz,

-klimat

oraz pozostałe elementy różnorodności biologicznej, a także wzajemne oddziaływania pomiędzy tymi elementami;

 

 

ochrona środowiska – jest to podejmowanie lub zaniechanie działań, umożliwiających zachowanie lub przywracanie równowagi przyrodniczej. Ochrona ta składa się z działań polegających na:

a)racjonalnym kształtowaniu środowiska i gospodarowaniu zasobami środowiska zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju,

b)przeciwdziałaniu zanieczyszczeniom,

c)przywracaniu elementów przyrodniczych do stanu właściwego;

 

 

ekologia-jest to nauka o strukturze jak i funkcjonowaniu przyrody, ma więcej wspólnego z biologią niż z naukami prawnymi. Jej cele skupiają się na działaniach związanych z ochroną środowiska.

 

emisja- jest wprowadzeniem bezpośrednio lub pośrednio w wyniku działalności człowieka do powietrza, wody, gleby lub ziemi substancji bądź energii tj. ciepło, hałas, wibracje, pola elektromagnetycznego.

 

instalacja- rozumie się przez to:

a)stacjonarne urządzenie techniczne,

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin