Jesień w wierszu i piosence.doc

(35 KB) Pobierz
Jesień w wierszu i piosence – scenariusz zajęć w grupie 2,5-3-4-latków”

Jesień w wierszu i piosence – scenariusz zajęć w grupie 2,5-3-4-latków”

(Opracowały: mgr Maria Pietruszka, mgr Dorota Makowska –  Przedszkole Szkoły Podstawowej nr 19 w Częstochowie)

Cele ogólne:

Utrwalenie wiadomości o jesieni, rozróżnianie i nazywanie kolorów.

Cele szczegółowe:

Dziecko umie recytować wiersz, śpiewać piosenki, zna kolory (żółty, czerwony, zielony, pomarańczowy, brązowy), zna aktualną porę roku, umie nazwać zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla jesieni, umie poruszać się w kole, potrafi zaśpiewać swoje imię, prezentuje swoje umiejętności na tle grupy.

Przebieg zajęcia:

  1. Opis ilustracji przedstawiającej jesień:

-         nazwanie pory roku

-         wyróżnienie elementów charakterystycznych dla jesieni (liście, kasztany, owoce, szyszki, żołędzie, kwiaty)

-         wyróżnienie i nazywanie kolorów jesieni (żółty, czerwony, zielony, pomarańczowy, brązowy)

  1. Wspólna recytacja wiersza D. Gellner „Portret jesieni”.

Oto jesień

na portrecie.

Na jesiennym

śpi bukiecie.

Wcale oczu

nie otwiera,

chociaż szyszka

ją uwiera,

choć ją kasztan

kłuje w nos –

taki już jesieni los.

  1. Zabawa przy piosence „Kasztanki”.
  2. Rozwiązanie zagadek (wykorzystanie ilustracji).

Zrywa orzech na leszczynie

i do dziupli niesie.

-         Trzeba zbierać już zapasy

na zimowe, ciężkie czasy.

 

Szare, małe ptaki,

jakie – wiecie sami, co w zimie i latem

pozostają z nami.

 

Krótkie nóżki, długi ryjek,

ostre kolce ciało kryje.

Ach, cóż to za groźny zwierz?

 

  1. Śpiew i zabawa przy piosence „Jeżyk” oraz „Zła pogoda”.
  2. Rozmowa z dziećmi na temat pogody jesiennej i recytacja wiersza D. Gellner „Deszczowe zwierzaki”

Gdy pada na nosy,

gdy pada na krzaki, to budzą się zaraz

DESZCZOWE ZWIERZAKI

Deszczowy baranek,

deszczowy pudelek,

deszczowe zwierzaki

z deszczowych kropelek.

Mają worki z kałużami,

parasole za uszami.

Ciągną wielkie

srebrne kosze,

w koszach rynny

i kalosze.

Skaczą sobie raz i dwa!

Na ogonach im wiatr gra!

  1. Zabawa rytmiczna – rozpoznawanie dźwięków.
  2. Sprawdzanie obecności – śpiewanie swojego imienia.
  3. Zabawa ze śpiewem „To są moje rączki”.
  4. Pożegnanie.


 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin