mikołajki.doc

(44 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KL. I Z WYKORZYSTANIEM METOD AKTYWIZUJĄCYCH

Ośrodek tematyczny: W krainie baśni.

Temat dnia: Mikołajkowe tradycje.

Cele operacyjne:

Uczeń:

·       wie na czym polega mikołajkowa tradycja,

·       czuje radość z obdarowywania upominkami i z otrzymywania upominków,

·       rozumie strukturę zadania tekstowego,

·       potrafi rozwiązać zadanie z treścią,

·       dodaje i odejmuje w zakresie 9 na liczmanach i bez,

·       umie komunikować się w grupie,

·       stosuje wielką literę w pisowni imion i na początku zdania,

·       układa zdania z rozsypanki wyrazowej,

·       wykonuje zadania według określonej kolejności,

·       potrafi uzupełniać zdania podanymi wyrazami,

·       śpiewa piosenkę.

·       rozwiązuje krzyżówkę

Metody: pogadanka, dyskusja, praca z tekstem, zadaniowa, pracy we współpracy, praktycznego działania.

Formy pracy: zbiorowa jednolita, zespołowa zróżnicowana, indywidualna.

Środki dydaktyczne: tekst listu, kaseta magnetofonowa z piosenkami: "Wesoła szkoła", część 2, obrazek Mikołaja pocięty na części, instrukcja dla ucznia, rozsypanka wyrazowa, krzyżówka, podręcznik i karty pracy "Wesoła szkoła" dla kl. I, cz.2.

Załączniki:

  1. Krzyżówka.
  2. List od Mikołaja.
  3. Instrukcja dla ucznia.
  4. Działania matematyczne.
  5. Puzzle.
  6. Rozsypanka wyrazowa.

Przebieg zajęć

  1. Powitanie.
  2. Wprowadzenie do tematu – indywidualne rozwiązywanie logogryfu na podstawie zagadek: hasło- Mikołaj (zał.1).
    1. Przyjechała biała pani z kraju dalekiego. Piękna na niej suknia z puchu srebrzystego. Błyszczą białej pani gwiazdki na sukience. Niesie biała pani choinkę na ręce.
      (zima)
    2. Z dala, z wysoka, patrzy jedna, druga, chociaż żadna nie ma oka, z góry na nas mruga.
      (gwiazdka)
    3. Mam igieł sto tysięcy, może nawet więcej. Gdy mnie stroić mają, w pokoju stawiają.
      (choinka)
    4. zimą w słońcu wisi, przy oknie, okapie, gdy słońce przygrzeje, woda z niego kapie.
      (sopel)
    5. Ze śniegu zrobiony, kapelusz na głowie. Zgadnij kto to taki? Ja wiem, lecz nie powiem.
      (bałwan)
    6. Wieje wiatr, szczypie mróz, biało dookoła.
      Jedzie wóz, jedzie wóz bez żadnego koła.
      (sanki)
    7. Zimą, latem, na jesieni- ona zawsze się zieleni. W grudniu w naszych domach gości, przystrajają ją najmłodsi.
      (jodła)
  3. Słuchanie opowiadania n-la o mikołajkowej tradycji obdarowywania prezentami.

W grudniowe popołudnia i długie wieczory, dzieci piszą listy, a potem oczekują na przybycie świętego Mikołaja. Był on biskupem dobroci i wszystkich potrzebujących obdarzał podarkami. Mikołaj pochodził z bogatej rodziny chrześcijańskiej, która troszczyła się o ubogich. Był jedynakiem, ale wrażliwym na biedę i nieszczęście innych. Kult Mikołaja znany już z VI wieku rozszerzał się po całym świecie. Ten ukochany przez ludzi święty zmarł 6 grudnia i dlatego w tym dniu właśnie wspominamy świętego Mikołaja. A na pamiątkę jego dobroci obdarowujemy się prezentami.

  1. Swobodne wypowiedzi uczniów o wymarzonych upominkach od Mikołaja.
  2. Czytanie przez n-la tekstu pt. "Mikołajki", podręcznik "Wesoła szkoła", s. 46.
  3. Wypowiedzi dzieci na temat tekstu popierane odczytaniem odpowiednich fragmentów.
    1. Jak wygląda klasa?
    2. Jaki nastrój panuje wśród dzieci?
    3. Co robi pani?
    4. Kto i w jakim celu odwiedził dzieci w klasie?
  4. Czytanie tekstu "Mikołajki" przez uczniów dobrze czytających.

Przerwa śniadaniowa

  1. Odczytanie listu od Mikołaja .
    Pani woźna przynosi paczkę, którą klasa otrzymała od Mikołaja. nauczycielka wspólnie z dziećmi rozpakowuje paczkę, w której zawarte są prezenty dla dzieci (czekoladki), list od Mikołaja, Mikołaj wykonany z papieru (wzór) oraz cztery duże koperty z zadaniami do wykonania.
  2. Dyskusja dotycząca treści listu, wspólne ustalenie przebiegu wykonywania zadań.
  3. Rozdanie dzieciom prezentów.
  4. Podział uczniów na 4 grupy według kolorów prezentów i przydzielenie im zadań do wykonania. Wybranie osoby w grupie, która będzie odpowiedzialna za wykonanie zadania.
  5. Praca w grupach:
    1. Grupa I – Z kolorowego papieru wspólnie wykonajcie Mikołaja.
    2. Grupa II – Ułóżcie puzzle, odczytajcie i zapiszcie hasło (zał. 3), (hasło:"Mikołajki").
    3. Grupa III – Wspólnie obliczcie działania, pokolorujcie według kodu i rozwiążcie hasło ( zał. 4), (hasło: "Już wkrótce święta).
    4. Grupa IV – Ułóżcie zdania z rozsypanki wyrazowej i ładnie naklejcie je na kartce (zał. 5).
  6. Prezentowanie wykonanej pracy przez poszczególne grupy.

14.                        Zabawa ruchowa "Mikołaj wybiera się w podróż".
     Nauczyciel opowiada o tym jak Mikołaj wybrał się roznosić dzieciom prezenty – dzieci naśladują czynności wykonywane przez Mikołaja.Był mroźny grudniowy dzień. Mikołaj wyjrzał przez okno, a następnie zabrał się do pakowania prezentów do worka. Wrzucał je i wrzucał. Kiedy worek był już pełen, Mikołaj zaczął się ubierać: założył ciepłe buty, płaszcz, czapkę na głowę. Na koniec zarzucił worek na plecy i wyszedł z domu. Wsiadł do sań i renifery ruszyły. Najpierw biegły powoli, a potem coraz szybciej, to znów powoli, aż dotarły na miejsce.

  1. Zaśpiewanie znanej już dzieciom piosenki pt. "Mikołaje"
  2. Słuchanie nowej piosenki, którą dzieci mają się nauczyć pt. "Dziadzio Mikołaj"
  3. Próba śpiewania piosenki wspólnie z nauczycielem.
  4. Rozwiązanie zadania tekstowego: Karty pracy "Wesoła szkoła",cz.2,s.52, ćw.3.
  5. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 9 – kolorowanie Mikołaja według podanego kodu: Karty pracy "Wesoła szkoła, cz.2, s.52, ćw. 1.
  6. Zadanie pracy domowej: Karty pracy "Wesoła szkoła, cz.2, s. 51, ćw.5.
  7. Podsumowanie dnia, pochwała za aktywność, wymiana doświadczeń:
    1. Czego nauczyłeś się w dniu dzisiejszym?
    2. Co podobało ci się najbardziej?
    3. W czym miałeś problem?

Zaznaczcie na karteczkach swoje wrażenia z dzisiejszych zajęć. Pokoloruj odpowiednią minkę i umieść ją na tablicy.
Załącznik nr 6

  1. Podziękowanie za udział w zajęciach i pożegnanie.

Zajęcia otwarte z udziałem
nauczycieli nauczania zintegrowanego opracowała
i przeprowadziła w dniu 2.12.2003r.
W. Adamska – Janiak

Załącznik nr 1

łem. Nie mogłem czekać dłużej. Czekają na mnie inne dzieci.

Przede mną długa droga.

Zostawiłem Wam prezenty i zadania do wykonania.

Rozszyfrujcie wiadomości, które Wam zostawiłem.

Nauczcie się piosenki o Mikołaju.

Z kolorowego papieru wykonajcie Mikołaja.

Życzę dużo zdrowia i sukcesów. Pamiętajcie, aby sprawiać radość innym.

Mikołaj

Załącznik nr 3

INSTRUKCJA DLA UCZNIA

·       Oblicz działania.

·       Odszukaj wyniki działań w tabelce i pokoloruj odpowiednim kolorem.

·       Odczytaj hasło utworzone z sylab.

 

 

Załącznik nr 4 (puzzle )

Mikołaja rozcinamy na części i wpisujemy sylabami hasło: "Już wkró tce świę ta."

Załącznik nr 5

Ułóż zdania z rozsypanki wyrazowej.

Załącznik 6

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin