RENATA CZUBIŃSKA
SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z DNIA 24.O5.2005.
3 – LATKI
TEMAT BLOKU: ,,Nadchodzi Dzień Mamy”
TEMAT DNIA: ,,O czym śnimy z mamą”
CELE OGOLNE:
- rozbudzanie dziecięcej wyobraźni w komponowaniu domysłów;
- zachęcanie do samodzielnych wypowiedzi;
- wyzwalanie twórczych zachowań poprzez zabawy terapeutyczne;
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- dziecko potrafi za pomocą wyobraźni komponować domysły;
-dziecko potrafi na miarę swoich możliwości wypowiadać się na dany temat;
-dziecko potrafi bawić się w zespole podczas zabaw terapeutycznych.
METODY:
-czynna- działania dzieci;
-Metoda Labana – elementy;
FORMY:
- zbiorowa;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- wiersz D. Gellner ,,Kolorowe sny” ze zbioru: ,,Dzień dobry Emilko”, poduszki dla każdego dziecka, figury geometryczne tj. koło, kwadrat, trójkąt; relaksacyjna muzyka.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
I.1. Nauczycielka prosi dzieci aby usiadły sobie wygodnie w dowolnym miejscu na dywanie. Recytuje wiersz D. Gellner ,,Kolorowe sny” ze zbioru ,,Dzień dobry Emilko”.
Po przeczytaniu wiersza stwierdza, iż też chciałaby śnić taki sen – niebieski, zielony, różowy.
-1-
Zadaje dzieciom pytanie:
- Czy chcielibyście śnić?
Zabawa pobudzająca wyobraźnię:
Po czym nauczycielka rozdaje każdemu dziecku poduszkę, puszcza relaksacyjna muzykę i prosi dzieci o to , aby śniły.
Podczas snu opowiada im cichutko o czym można śnić.
2. Po skończonej muzyce nauczycielka prosi dzieci do wstania i zachęca do opowiadania ciekawych snów, jakie śniły im się podczas, krótkiej improwizacji.
Ćwiczenia rozwijające analizę wzrokową:
Dzieci ponownie zasypiają na poduszkach.
Nauczycielka w roli dobrej wróżki ,,daje’’ każdemu śpiącemu dziecku jeszcze jeden sen w postaci połowy figury geometrycznej. Druga połowę snu trzeba sobie znaleźć i równiutko złożyć w całość. Wtedy powstanie jakaś figura geometryczna: koło, kwadrat, trójkąt. Figury są w różnych kolorach. Nauczycielka służy pomocą w razie potrzeby.
3.Zabawa terapeutyczna: ,,Latająca poduszka”
Nauczycielka pokazuje dzieciom duże serce. To serce jest jak miłość do mamy - tłumaczy dzieciom. Na końcu tego serca umieszcza dużą poduszkę.
Nauczycielka mówi dzieciom, iż poduszka ,,mamy’’ chowa wiele innych snów. Może nam opowie. Propozycja podrzucania przez cała grupę poduszki na płachcie. W trakcie tej czynności nauczycielka prowadzi rozmowę o snach.
4.Podarunek dla mamy - zabawa wyzwalająca u dzieci aktywność w myśleniu.
Nauczycielka kładzie przed dziećmi obrazki, które stanowią podarunki dla mamy są to: torebka, kwiaty, rękawiczki, laurka, okulary, kolorowe serca. Zadaniem dzieci jest wybieranie tych podarunków, które chciałyby podarować swoim mamą z okazji zbliżającego się Dnia Matki.
Zachęca dzieci do samodzielnych wypowiedzi.
5.Zabawa w ciuciubabkę.
Nauczycielka występuje w roli ciuciubabki. Dzieci biegają, wypowiadając tekst.,, Mamusia ma Anię, Ania ma laleczkę. Każdy ma tym świeci ma swoja córeczkę.’’
6.Zakończenie zajęć poprzez omówienie poszczególnych zabaw.
-2-
kordistoska