jagoda bzu czarnego.txt

(30 KB) Pobierz
CZARNY BEZ zwalczy goršczkę i kaszel

Czarny bez nie tylko zwalczy goršczkę i złagodzi kaszel, ale dodatkowo dzięki dużej iloci witamin i soli mineralnych wzmocni organizm, który szybciej upora się z infekcjš.

Krzaki czarnego bzu często tak silnie się rozrastajš, że przypominajš drzewa. Ich drobne, białe kwiaty zebrane w baldachy sš bardzo ozdobne, ale majš raczej nieprzyjemny zapach. Także owoce czarnofioletowe, soczyste jagody nie zachwycajš smakiem. A mimo to zarówno kwiaty, jak i owoce czarnego bzu należš do najcenniejszych surowców zielarskich.

Co w sobie kryje czarny bez

Kwiaty zawierajš dużo flawonoidów i kwasów fenolowych, a ponadto kwasy organiczne, sterole, olejek, garbniki, triterpeny, sole mineralne. Taka kompozycja składników decyduje o właciwociach napotnych i przeciwgoršczkowych kwiatów. A ponadto działajš też moczopędnie, uszczelniajš ciany naczyń włosowatych i poprawiajš ich elastycznoć. Ze względu na właciwoci przeciwzapalne stosuje się je także do płukania chorego gardła i okładów przy zapaleniu spojówek. Jeszcze większš różnorodnoć cennych substancji kryjš w sobie jagody czarnego bzu m.in. glikozydy antocyjanowe, pektyny, garbniki, kwasy owocowe, witaminy (szczególnie dużo C i prowitaminy A), sole mineralne (wapnia, potasu, sodu, glinu i żelaza). Poza właciwociami napotnymi i moczopędnymi majš też lekko przeczyszczajšce i przeciwbólowe. Należš do tzw. rodków czyszczšcych krew poleca się je jako lek odtruwajšcy i pomagajšcy usuwać z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii i toksyny w chorobach reumatycznych oraz skórnych. Owoce sš też stosowane w stanach zapalnych żołšdka i jelit, a także jako pomocniczy lek przeciwbólowy w nerwobólach i rwie kulszowej.

Czarny bez z aptecznej półki

Czarny bez jest składnikiem wielu preparatów zielarskich. Kwiaty wchodzš w skład m.in. mieszanki Tussiflos o działaniu przeciwkaszlowym i wykrztunym, pomocnej w zwalczaniu suchego, męczšcego kaszlu. Owoce sš jednym ze składników preparatów stosowanych m.in. w zaparciach (np. Normosan) i w chorobach skóry, głównie łuszczycy (np. Betagran), oraz podstawš mieszanek o działaniu przeciwzapalnym i napotnym (np. Agryflos), pomocnych zwłaszcza przy przeziębieniu i kaszlu.


Odwar z kwiatów

Łyżkę kwiatów zalej szklankš zimnej wody, doprowad do wrzenia i gotuj na małym ogniu przez 5 minut. Odstaw na 15 minut, przeced. Pij 2-3 razy dziennie po 1/3 szklanki jako rodek napotny, przeciwgoršczkowy i moczopędny.
Sok z owoców

Owoce ogrzewaj w garnku, aż puszczš sok, rozetrzyj je na miazgę i przecinij przez gazę. Zagotuj sok z miodem (1 częć miodu na 10 częci soku), rozlej do ciemnych butelek. Pij 2-3 razy dziennie po szklance rozcieńczonego soku (50 g soku uzupełnij goršcš wodš) przy przeziębieniu, zaburzeniach trawienia, nerwobólach.



Uwaga!

Nie wolno jeć wieżych owoców (ani kwiatów) czarnego bzu, bo zawierajš toksyczny składnik zwany sambunigrynš. Po spożyciu jest on rozkładany do cyjanowodoru, co powoduje poczucie słaboci, niekiedy wymioty. Jednak podczas przetwarzania (suszenie, gotowanie itp.) sambunigryna ulega rozkładowi i staje się zupełnie nieszkodliwa.
 


http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/czarny-bez-zwalczy-goraczke-i-kaszel_37132.html



Składniki
1 kg owocu dzikiego czarnego bzu
4 szklanki cukru
4 szklanki wody

Przygotowanie
1 
Owoce obieramy z baldachów i dokładnie myjemy pod bieżšcš ciepłš wodš. Zalewamy wodš i dosypujemy cukru. Gotujemy na małym ogniu około 2 godzin, aż powstanie gęsty sok. Odcedzamy sok i gotujemy bez owoców na małym ogniu jeszcze godzinę. Zlewamy goršce do słoików, zamykamy i odwracamy "do góry dnem" do sprawdzenia szczelnoci. Pasteryzujemy 15 minut. Przechowywać chłodnym miejscu. a JESZCZE JEDNO - jagódek nie wyrzucamy !!!!!! Pasteryzujemy w słoiczkach a zimš zajadamy 


  Czarny Bez    ( Sambucus nigra )

Należy do rodziny Przewiertniowatych (Caprifoliaceae), rozpowszechniony w strefie umiarkowanej półkuli północnej, jest krzewem lub drzewem rosnšcym dziko w Europie, Afryce Północnej i Azji Zachodniej, występuje również w Ameryce gdzie znany jest jako Elderberry.

Kwitnie w Czerwcu, jego białe kwiaty zebrane sš w parasolowate podbaldachy, wydzielajšc, specyficzny niezbyt przyjemny zapach szczególnie ulubiony przez muchy.

Owoce dojrzewajš w końcu Lipca.

Surowcem leczniczym sš praktycznie wszystkie częci roliny.

Czarny Bez stosowany w medycynie od setek lat  zwišzany jest też z licznymi przesšdami i legendami, wierzono bowiem  że na drzewie Czarnego Bzu powiesił się Judasz, inna legenda mówi że drzewo krzyża pochodziło z olbrzymiego Czarnego Bzu. Sadzony koło chat  miał chronić przed czarownicami a gałšzka zielonego bzu wrzucona do grobu  miała chronić duszę zmarłego przed czarcimi mocami. Lecz oprócz legend można znalezć wiele informacji na temat jego zastosowania w medycynie, szczególnie popularny był w leczeniu wszystkich problemów zwišzanych z przeziębieniami, stanami zapalnymi i infekcjami. Znany i szeroko stosowany w Polskiej medycynie ludowej jak i oficjalnej, jeszcze w latach pięćdziesištych 

był oficjalnie używany w Polskiej medycynie ,wydany w 1954 roku podręcznik fitoterapii profesora Jana Muszyńskiego zaleca stosowanie Cortex Sambuci czyli Kory bzowej  przy obrzękach jako diuretyk zwłaszcza w przewlekłej niedomodze nerek, za suszone kwiaty czarnego bzu ( Flos Sambuci)  jako łagodny diuretyk majšcy zastosowanie nawet w praktyce dziecięcej i u kobiet karmišcych, w połšczeniu z rumiankiem działa kojšco w bólach menstruacyjnych.

Jednak największš popularnoć Czarny Bez zdobył w Anglii ,zwany tam popularnie angielskimi winogronami, stosowany nie tylko w medycynie ale również do wyrobu wina, nalewek, czy powideł. Poniższa tabelka przedstawia porównanie podstawowych elementów odżywczych winogron i czarnego bzu:

                                   WINOGRONA                                                 CZARNY  BEZ

Składniki odżywcze:                                                     Składniki odżywcze:

Witamina A : 80 I.U. NA 100mg                                  Witamina A : 600 I.U. NA 100mg                                     

Witamina B:  Thiamine 0.06mg                                    Witamina B:  Thiamine 0.07mg

Riboflavin: 0.04mg                                                        Riboflavin: 0.06mg

Niacin: 0.2mg                                                                Niacin: 0.5mg                                 Witamina C: 4mg                                                          Witamina C: 36mg

Proteiny: 1.4mg                                                              Proteiny: 2.6mg

Kalorie: 70                                                                     Kalorie: 72   

W pewnym okresie nagminnie fałszowano drogie wino porto  przez mieszanie z znacznie tańszym winem z czarnego bzu. Praktyka ta stała się zródłem odkrycia medycznego, otóż  w 1899 roku jeden z  a amerykańskich żeglarzy po powrocie z długiego rejsu  twierdził że pozbył się reumatyzmu pijšc wino porto .  Po szczegółowym dochodzeniu okazało się że sprawcš uzdrowienia by dodatek czarnego bzu  użyty do sfałszowania wina.  I tak powstała prosta i skuteczna receptura którš polecam wszystkim majšcym kłopoty z reumatyzmem:

30 gram soku z czarnego bzu zmieszać 10 gramami dobrego czerwonego wina, pić kilka razy dziennie.

Załšczam też kilka receptur z Polskiej literatury zielarskiej:

 Łagodna mieszanka moczopędna przy zapaleniu miedniczek nerkowych:

Kory bzu czarnego (Cortex Sambuci  )                                2 częci

Kwiatów bławatka (Centauera cyanus)                               1 częć

Paprotki słodkiej    (Polydim vulgare)                                 1 częć

Czubatš łyżkę mieszanki zalać szklankš wrzštku, zaparzać ok. 5minut.

Zioła przy bolesnym miesišczkowaniu:

Kwiat bzu (  Flos Sambuci )                                             1 częć

Rumianku ( Matricaria chamomilla)                                 2 częci

Ruty  ( Ruta graveolens)                                                   1 częć

Parzyć jak wyżej

Mieszanka stosowana przy grypie i stanach goršczkowych:

Kwiatu bzu, bratków, kwiatu lipowego po łyżce stołowej. Zalać 2 szklankami wrzštku, naparzać 15 minut. Osłodzić sokiem malinowym lub porzeczkowym. Pić po 1 szklanki co dwie godziny.

Za czasów naszych prababek słynna była tzw. woda bzowa ( Aqua Sambci). Każda szanujšca się kobieta posiadała w zestawie kosmetyków tamtych czasów wodę bzowš , niezastšpionš w pielęgnacji twarzy.

A oto przepis na ten stary rodek, lecz prawdopodobnie  lepszy od wielu dzisiejszych przeładowanych chemiš kosmetyków.

Wypełnić pojemnik kwiatami bzu, ubić i zalać około dwoma litrami gotujšcej wody.

Po ochłodzeniu dodać 75 gram czystego spirytusu. Przykryć płótnem i odstawić na kilka godzin w ciepłym miejscu. Po ochłodzeniu przecedzić następnie i przelać do butelek i szczelnie zakorkować.

Woda bzowa z niewielkim dodatkiem gliceryny i boraksu była stosowana zazwyczaj rano i wieczorem do przemywania twarzy.                 

Czarny bez znany od stuleci pospolity a jednak tajemniczy krzew, bohater legend, poetyckich  poematów, przepisów kulinarnych i wielu opracowań medycznych jest jeszcze rolinš nie w pełni poznanš , przekonany jestem że posiada moce lecznicze których jeszcze nie odkrylimy w pełni. James Duke w swej słynnej The Green Pharmacy sugeruje stosowanie czarnego bzu w leczeniu AIDS,  jako ze jagody czarnego bzu sš jednym z najbogatszych zródeł anthocyainy, występujš cej w rozpuszczalnym w wodzie pigmencie jagód bzu.

Anthocyainy stymulujš system immunologiczny organizmu przez zwiększenie produkcji zwalczajšcych infekcje lymphocytów.

Na zakończenie ostrzeżenie w Ameryce Północne...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin