owocowy_quiz.doc

(42 KB) Pobierz
Konspekt do zajęcia przeprowadzonego przez RENATĘ DANIEL

Konspekt do zajęcia przeprowadzonego przez  RENATĘ  DANIEL 

w dn. 29. 09. 2005.

 

grupa – młodsza

 

TEMAT  DNIA – „OWOCOWO - WARZYWNY  QUIZ”.

 

Cele:

·        Utrwalenie i uporządkowanie zdobytych wiadomości, odwoływanie się do pamięci dzieci

·        wiązanie treści wiersza z ekspresją słowno – ruchową

·        rozpoznawanie owoców i warzyw po smaku,  dotyku

·        rozwijanie umiejętności liczenia w dowolnym zakresie z wykorzystaniem liczmanów

·        zachęcenie do spontanicznych improwizacji ruchowych do melodii.

 

Zamierzone efekty:

·        Dzieci samodzielnie wyciągają wnioski dotyczące zagadnień i problemów przedstawionych przez nauczyciela

·        kształtują swoją wyobraźnię podczas słuchania wiersza oraz poprzez wizualizację

·        rozpoznają, nazywają, segregują dary sadów i ogrodów (owoce, warzywa)

·        przeliczają w dowolnym zakresie z wykorzystaniem liczmanów

·        dokonują improwizacji rytmicznej i melodycznej znanych piosenek dotyczących tematu

·        wyciągają wnioski na temat potrzeby spożywania warzyw i owoców pod różnymi postaciami.

 

Przebieg zajęć:

 

1.     Powitanie piosenką „Dzień dobry”.

 

2.     Recytacja wiersza„Jesień”.

 

Idzie łąką idzie polem

pod złocistym parasolem.

Gdy go zamknie – słońce świeci

gdy otworzy – pada deszcz.

Kto to taki? czy już wiecie?

TAK! to właśnie jesień jest!

 

3.     Nawiązanie do jesiennych zbiorów warzyw i owoców.

 

4.     „Miś idzie do sadu” – inscenizacja na podstawie wiersza (narratorzy – dzieci, miś – nauczyciel).

 

Dzieci:       Idzie ścieżką miś

                    koszyk trzyma w łapkach.

                    Dokąd idziesz misiu?

 

Nauczyciel: Do sadu po jabłka.

 

Dzieci:        Szuka w sadzie miś

                  jabłuszko podnosi

 

 

Nauczyciel: Czerwone dam Basi,

              a złociste Zosi.

                       Komu jeszcze dam?

                       Wiem, jabłuszko dostanie

                       mój przyjaciel Mruczek

                       na drugie śniadanie.

 

Dzieci:               Mruczek mruknął – miau

              teraz się pobawię

              i poturlał jabłko daleko po trawie.

 

Nauczyciel:    Idzie Misiu dalej, śmieje się do słonka

              - A tu pac czerwone jabłko rzuca mu jabłonka.

              Podniósł jabłko idzie dalej

              a wtem koło dróżki – pac, pac,  co to?

              stara gruszka zrzuciła duże gruszki.

              podniósł Misiu złote gruszki

              bardzo jest szczęśliwy

              znów pac, pac, trzy śliwki

              spadły z gęstej śliwy.

              Niesie Misiu jabłka, śliwki, gruszki co się złocą.

              Kto powie Misiowi ile ma owoców.

 

5.     „ W sadzie” – improwizacja ruchowa.

Dzieci w rytm muzyki biegają po sadzie, na przerwę zbierają owoce, które następnie przeliczają.

 

6.     „Pac gruszka do fartuszka” – zabawa inscenizowana do piosenki.

7.     „Jabłko z wyobraźni” – wizualizacja

     Nauczyciel mówi:

Usiądź wygodnie. zamknij oczy. Wyciągnij prawą rękę. Wyobraź sobie, że kładę na niej jabłko. poczuj je. Wyobraź sobie jaki ma kształt i kolor, jakie jest ciężkie. Przysuń jabłko do nosa, zachwyć się jego zapachem. Ugryź je, poczuj słodki smak soczystego miąższu. Połóż jabłko przed sobą. Palcem wskazującym narysuj jabłko w powietrzu. Przyjrzyj się jeszcze raz jabłku.

Możesz teraz wolno otworzyć oczy.

 

8.     Zabawa „Prawda czy fałsz”.

Nauczyciel mówi zdania. dzieci jeśli się z nim zgadzają podnoszą rękę do góry, jeśli nie kładą na kolanach)

Czy jabłka rosną na jabłoni?

Czy z winogron robi się szarlotkę?

Czy śliwka jest różowa?

Czy gruszki rosną na wierzbie?

Czy kompot gotuje się z owoców?

Czy owoce są kwadratowe?

 

9.     „Co to za owoc?” – nauczyciel podaje na talerzyku małe kawałki różnych owoców. Dzieci określają smak oraz podają nazwę owocu wybierając odpowiedni kartonik.

 

10. „Jabłko” – dzieci siedzą w kole po turecku. W rytm muzyki podają sobie jabłko z rąk do rąk. W momencie wyłączenia muzyki odpada dziecko trzymające owoc.

 

 

11. „Zaczarowany koszyczek” – rozpoznawanie za pomocą dotyku, kształtu i nazwy jesiennych plonów. Segregacja n owoce i warzywa.

„Co to jest?” – zagadki słowno – obrazkowe

(dzieci odpowiadają przez podniesienie ręki, na ucho lub przez wybór odpowiedniego obrazka).

„Latem w ogrodzie wyrósł zielony,

a zimą w beczce leży kiszony”

                                                    (ogórek)

„Pomarańczowa, słodka z ziemi wyrwana

pyszna w surówce i gotowana.

Dobrze jej w dłoni i salaterkach

więc chrup ją zawsze zamiast cukierka” 

                                                      ( marchewka)

         „Biały korzeń, zielona natka,

prawda, że łatwa jest to zagadka?”  (pietruszka)

„Wyjęty z ziemi szary i brzydki,

pyszne są z niego placki i frytki”.

                                            (ziemniak)

 

„W żółtej łupinie biała kula

gdy ją kroimy do łez nas rozczula”

                                            (cebula)

 

12. Zabawa inscenizowana do piosenki: „Na marchewki urodziny”.

 

13. „Pokrojone warzywa” – praca indywidualna dzieci, układanie pokrojonych w różnorodny sposób warzyw i owoców w całość.

 

14. „Stonoga z ziemniaków” – nawlekanie przez dzieci podziurawionych ziemniaków na drut. (ozdobienie pierwszego ziemniaka - głowy włosami, kokardką, oczy pinezki, usta papier kolorowy).Wymyślanie imienia dla wykonanego „stworka” .

 

15. „Sałatka owocowo – warzywna” – zabawa muzyczno-ruchowa.                             

Dzieci otrzymują emblematy warzyw lub owoców, siadają w kółeczku na krzesełkach. W rytm muzyki biegają wywołane przez nauczyciela owoce , warzywa. (W tym samym czasie nauczyciel zabiera krzesełko). Odpada warzywo (owoc) dla którego braknie miejsca.

 

16. Degustacja sałatki owocowo-warzywnej.

Zwrócenie uwagi na konieczność spożywania dużej ilości warzyw i owoców jako źródła witamin oraz przestrzegania zasady mycia warzyw i owoców przed spożyciem.

 

 

 

                                                                    Opracowała: mgr Renata Daniel

 

 

             

 

 

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin