PORADY DLA MAMY I TATY.docx

(33 KB) Pobierz

PORADY

POCZUJ SIĘ TATĄ!

Dekalog przyszłego taty

1. Chodź z partnerką na wizyty do lekarza – zobaczysz na USG swoje dziecko.
2. Często rozmawiaj z nią o dziecku.
3. Wspólnie z partnerką szukaj informacji na temat przebiegu ciąży i pielęgnacji noworodka.
4. Towarzysz jej w zajęciach szkoły rodzenia.
5. Prowadź zdrowy tryb życia – wysypiaj się, nie przesadzaj z używkami i pomyśl o aktywności fizycznej.
6. Ze zrozumieniem przyjmuj zmiany fizyczne i emocjonalne, jakich doświadcza Twoja partnerka.
7. Mów do dziecka, ono już od I trymestru ciąży uczestniczy w życiu rodzinnym, reaguje na bodźce, a przede wszystkim na nastrój mamy – wie, kiedy jest spokojna, kiedy się denerwuje.
8. Zwolnij przyszłą mamę z części obowiązków domowych.
9. Spotykaj się z przyjaciółmi w męskim gronie. Dowiesz się, jak radzili sobie inni mężczyźni w podobnej sytuacji. 
10. Nie okazuj zniecierpliwienia, gdy zakupy akcesoriów dla dziecka przedłużają się.

 

NAJMILSZY BAGAŻ ŚWIATA;)

Przypływ energii i sił, który będzie Ci towarzyszył w 2. trymestrze, możesz – po konsultacji z lekarzem – wykorzystać na krótkie wakacje. Ciąża, która przebiega prawidłowo, nie oznacza, że zaplanowany urlop trzeba odłożyć. Oderwanie się od codzienności (coraz bardziej przecież męczącej) wszystkim Wam dobrze zrobi. W góry? Nad morze? Gdzie wolisz. Dla dziecka nie ma to znaczenia. Gdy już podejmiecie decyzję dokąd, dobrze zastanów się nad wyborem środka lokomocji. Może lepszy niż samochód będzie jednak bezpieczniejszy pociąg albo szybszy samolot? Długa podróż może Cię bardzo zmęczyć. Raczej nie powinnaś wyjeżdżać sama. No i pamiętaj, by – gdziekolwiek się udajesz – wziąć ze sobą książeczkę ciąży, wyniki ostatnich badań, zaświadczenie o grupie krwi i dowód ubezpieczenia. Oczywiście każdy dłuższy wyjazd skonsultuj z lekarzem. A kiedy już będziesz się oddawać urlopowym przyjemnościom, zachowaj zdrowy rozsądek: jeśli pojedziesz nad morze, nie przesadzaj z kąpielami słonecznymi. Na urok zdobywania górskich szczytów musisz spojrzeć przez pryzmat swoich możliwości.

 

PODRÓŻ Z BRZUSZKIEM

Nie ma problemu z krótką podróżą samochodem lub autobusem – śmiało egzekwuj swoje prawo do siedzącego miejsca oznaczonego symbolem. Oczywiście nie biegnij, kiedy widzisz, że Twój autobus właśnie nadjeżdża.

http://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/DesktopModules/Controls/GetFile.aspx?Key=a0363fc62e70432c85632e20a5a8b626

·                      Uwzględnij więcej niż zwykle postojów i wypoczynku – szczególnie jeśli wybierasz się w dłuższą podróż

·                      unikaj gwałtownego przyspieszania i hamowania

·                      wybierz luźne, niekrępujące ruchów ubranie i wygodne buty

·                      zapnij pasy. Wprawdzie kobiety w ciąży nie mają tego obowiązku lepiej jednak nie korzystać z tego prawa. Umieść dolną część pod brzuchem, a pionowy pas wzdłuż boku brzucha (dostępne są także specjalne adaptery, dostosowujące pasy dla kobiet w ciąży) jeśli miejsce na to pozwala, rozprostuj nogi, rób stopami okrężne ruchy.

 

http://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/DesktopModules/Controls/GetFile.aspx?Key=de70d8e2be8b45678df93ee01a39faec

·                      Jeśli możesz sobie na to pozwolić, kup bilet w pierwszej klasie (przedziały są tam obszerniejsze, a fotele szersze i wygodniejsze)

·                      co jakiś czas wstań i pospaceruj po korytarzu

·                      weź na zmianę wygodne buty (przyniosą ulgę spuchniętym stopom)

·                      unikaj dźwigania – jeśli wybierasz się w podróż sama, zapewnij sobie pomoc w transportowaniu bagażu do pociągu.

 

http://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/DesktopModules/Controls/GetFile.aspx?Key=ed822b10a1bb413aa0feb53b004219b3

·                      Dbaj o nawodnienie organizmu podczas podróży. Jeśli nie wolno Ci zabrać większego zapasu wody, proś obsługę samolotu o neutralne napoje

·                      przed wylotem zrezygnuj z jedzenia pokarmów powodujących wzdęcia

·                      usiądź przy przejściu i co godzinę wstań, by pospacerować między siedzeniami

·                      nie planuj lotów z przesiadkami i czekaniem na lotnisku – zorganizuj sobie nocleg

·                      dowiedz się, gdzie po wylądowaniu będziesz mogła znaleźć fachową pomoc

·                      lekarze odradzają podróż samolotem kobietom w ciąży wysokiego ryzyka, a do takich należą m.in. ciąże mnogie (zmiany ciśnienia
i przeciążenia zwiększają ryzyko komplikacji)

 

 

UBRANKA, KOSMETYKI, APTECZKA-NIEZBĘDNE ZAKUPY;)

Ubranka

Kupowanie ubranek to jeden z najprzyjemniejszych aspektów oczekiwania na dziecko. Która mama nie lubi rozczulać się nad maleńkimi kaftanikami, śpioszkami i skarpetkami? Pamiętaj, że godne rozczulania są tylko te, w których Twojemu dziecku będzie wygodnie i przyjemnie. Ubranka dla niemowląt powinny być zrobione tylko z miękkich naturalnych materiałów. Chyba nikt nie wymyślił tu nic lepszego niż bawełna. Niech będą to rzeczy raczej zbyt luźne niż za ciasne, żeby nie krępowały swobodnych ruchów dziecka. Dobrze jest zwrócić uwagę na to, żeby śpioszki, spodenki i pajacyki były rozpinane w kroku, co bardzo ułatwia przewijanie.

Nie kupuj zbyt wielu ubranek w najmniejszym rozmiarze, bo dziecko może urodzić się duże i w ogóle ich nie założy. Jeżeli masz koleżanki, które już rodziły, na pewno dostaniesz część ubranek po ich dzieciach. To ostatnio dość powszechny zwyczaj. Istnieje nawet przesąd, że dzieci lepiej rosną w rzeczach po swoich starszych kolegach.

A oto, co powinno znaleźć się w garderobie każdego malucha:
 

·                      kaftaniki - można zastąpić je znacznie wygodniejszymi body, które nie ściągają się i doskonale podtrzymują pieluszkę, a w czasie upałów mogą stanowić jedyne ubranko dziecka

·                      śpioszki

·                      pajacyki

·                      skarpetki

·                      czapeczki

·                      kombinezon na zimę, a do niego czapeczka, szalik i rękawiczki oraz ocieplane buciki

·                      kilka miękkich pieluszek tetrowych lub flanelowych, które przydadzą się przy różnych okazjach: do podłożenia pod pupkę malca przy przewijaniu, do wycierania buzi przy karmieniu czy ulewaniu, a nawet do osuszania ciałka dziecka po kąpieli.

Kosmetyki i przybory kosmetyczne

Lista kosmetyków potrzebnych do pielęgnacji niemowlęcia nie jest zbyt długa. Zawiera jednak kilka niezbędnych produktów, o których musicie pamiętać:

·                      pieluszki jednorazowe, jeżeli zdecydowaliście się takich używać – ich rozmiar należy dobierać do aktualnej wagi dziecka (podana na opakowaniu); na początek warto kupić jedną paczkę typu „new born” i jedną w kolejnym rozmiarze (na wypadek, gdyby dziecko urodziło się większe)

·                      wilgotne chusteczki do przecierania pupy

·                      krem do pielęgnacji pupy

·                      mocniejszy krem przeciw odparzeniom

·                      zasypka

·                      płyn lub mydło do kąpieli

·                      oliwka

·                      waciki (płatki kosmetyczne)

·                      patyczki higieniczne dla niemowląt (ze specjalnymi pogrubianymi końcówkami)

·                      szczoteczka do włosów

·                      nożyczki do paznokci (z zaokrąglanymi czubkami)

·                      wanienka do kąpieli

·                      ręcznik kąpielowy

·                      myjka

·                      termometr do mierzenia temperatury wody podczas kąpieli.

Kupując kosmetyki dla maluszka zwracajcie uwagę, aby miały atest Państwowego Zakładu Higieny oraz pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Oprócz artykułów z powyższej listy powinniście także zaopatrzyć się w specjalny proszek do prania ubranek dziecięcych. Czasem jednak nawet i te specjalne proszki uczulają. Wtedy pozostają Wam już tylko płatki mydlane i pranie ręczne.

Apteczka

Podstawowy zestaw apteczny noworodka powinien zawierać:
 

·                      70% roztwór spirytusu do pielęgnacji pępka

·                      termometr o możliwie krótkim czasie mierzenia temperatury

·                      środek przeciwgorączkowy dla dzieci

·                      sól fizjologiczną

·                      gruszkę do nosa

·                      herbatkę z kopru włoskiego

·                      witaminę D3 do codziennego podawania.

 

 

URZĄDZANIE KĄCIKA DLA DZIECKA

Kącik do spania

Pierwszy "pokoik" dziecka rodzice najczęściej urządzają w swojej sypialni. Zwykle jest to podyktowane ich troską o bezradne maleństwo, które zresztą także jest spokojniejsze, kiedy czuje bliskość mamy. Bywa jednak i tak, że maluch od początku swojego pobytu w domu ma osobne pomieszczenie. W takim przypadku można skorzystać z pomocy "elektronicznej niani".

Niezależnie od tego, gdzie urządzicie kącik do spania, a więc miejsce, w którym Wasze dziecko będzie spędzać większość czasu, musicie pamiętać, aby było ono czyste, jasne i ciepłe, a także łatwe do przewietrzenia. Powinno być urządzone w jasnych wesołych barwach, ale konkretny wystrój zależy tylko od Waszej inwencji i gustu. Na początku maleństwo nie będzie potrzebować do spania absolutnej ciszy, ale z wiekiem będzie coraz bardziej wyczulone na hałasy. Dlatego już teraz warto pomyśleć o jakimś odgrodzeniu tego miejsca od Waszej głośniejszej i jaśniejszej przestrzeni - ściance, kotarze, parawanie. Nieodzowne w kąciku dziecięcym jest przyciemnione światło, które nie będzie razić malca w oczy, ale pozwoli widzieć Wam, co robicie przy karmieniu czy przewijaniu.


 

Kącik do przewijania


Idealnie byłoby, gdyby wszystkie cztery kąciki można było urządzić w jednym miejscu. Zaoszczędzilibyście w ten sposób trochę przestrzeni i wszystko byłoby "pod ręką". Dobrym rozwiązaniem może okazać się w takim wypadku komoda z dużym blatem, na którym można umieścić przewijak. Jeżeli nie ma miejsca na komodę, można nabyć wygodny w użyciu przewijak zakładany na łóżeczko. Dobrze jest ulokować w pobliżu szafkę lub półkę na przybory do przewijania, aby można było po nie wygodnie sięgać nie zostawiając dziecka samego. Na półce takiej powinny znaleźć się:
 

·                      pieluszka tetrowa do podłożenia pod pupkę malca

·                      pieluszki jednorazowe, jeżeli zdecydowaliście się takich używać

·                      chusteczki do przecierania pupy

·                      krem przeciw odparzeniom

·                      zasypka


 

Warto także umieścić w pobliżu pojemniki na brudne ubranka i zużyte pieluszki.

Kącik do karmienia

Kącik do karmienia powinien być wygodny przede wszystkim dla mamy. Na początku Twoje dziecko będzie jadło często i długo, dlatego pewnie nie raz zdrętwieje Ci ręka. Jeżeli urządzisz sobie komfortowe miejsce do karmienia, będziesz mogła w czasie tych długich godzin zająć się czytaniem lub oglądaniem telewizji. Przyda Ci się zatem wygodny fotel w pobliżu stoliczka lub szafki, gdzie zawsze będziesz mieć na wyciągnięcie ręki coś do przepicia (podczas karmienia często chce się pić) i do przegryzienia.

Kącik kąpielowy

Jeżeli dysponujecie obszerną komodą, kącik kąpielowy możecie urządzić razem z kącikiem do przewijania. Na czas kąpieli przewijak zastąpicie wanienką. Czasem do podtrzymywania dziecka podczas kąpieli wystarczą bezpieczne ręce taty. Zwykle jednak rodzice decydują się na zakup jakiegoś leżaczka lub gąbkowego wkładu. W kąciku kąpielowym nie powinno także zabraknąć: ręcznika, myjki, termometru do mierzenia temperatury wody, mydła dla niemowląt, oliwki, wacików, patyczków z wacikami, szczoteczki do włosów, nożyczek do paznokci. Organizując miejsce do kąpieli pamiętajcie, że musi być ono ciepłe (ale bez przesady, temperatura pokojowa wystarczy) i bez przeciągów, a więc na pewno z dala od nieszczelnych okien.

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin