Ryzyko - ADM-BIUR.doc

(175 KB) Pobierz
Wstęp

 

                                                                                                  

 

Pieczęć nagłówkowa pracodawcy

 

 

 

 

DOKUMENTACJA

 

 

OCENA RYZYKA ZAWODOWEGO

NA STANOWISKU

 

 

PRACOWNIK ADMINISTRACYJNO-BIUROWY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

............................................

zatwierdził

............................................

ocenę wykonał

............................................

data oceny

 

 

 

 

 

 

............................................

data kolejnej oceny

 

 

 

 

 

 

 

 

PODSTAWA PRAWNA

 

Ocenę ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy regulują następujące przepisy:

 

1)     Ustawa z dnia 26 czerwca 1974r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 98r. Nr 21, poz.94, z późn. zm.)

2)     Rozp. Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j. Dz.U. z 03r. Nr 169, poz. 1650)

3)     Polska Norma „System zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Ogólne wytyczne do oceny ryzyka zawodowego” (PN-N-18002: 2000)

4)     Ustawa z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo budowlane (t.j. z 03r. Nr 207, poz.2016, z późn. zm.)

5)     Rozp. Ministra Zdrowia i Opieki społecznej z dnia 20 grudnia 2002r. zmieniające rozporządzenie w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. z 03r. Nr 21, poz. 180)

6)     Rozp. Rady Ministrów z dnia 28 lipca 1998r. w sprawie ustalenia okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz sposobu ich dokumentowania, a także zakresu informacji zamieszczanych w rejestrze wypadków przy pracy (Dz.U. Nr 115, poz. 744, z późn. zm.)

7)     Rozp. Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz.U. Nr 132, poz. 115)

8)     Rozp. Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 6 stycznia 2003r.zmieniajace rozporządzenie w sprawie czynników rakotwórczych w środowisku pracy oraz nadzoru nad stanem zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki (Dz.U. Nr 36, poz. 314)

9)     Ustawy z dnia 11 stycznia 2001r. o substancjach i preparatach chemicznych (Dz.U. Nr 11, poz. 84, z późn. zm.)

10) Rozp. Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 3 lipca 2002r. w sprawie karty charakterystyki substancji niebezpiecznej i preparatu niebezpiecznego (Dz.U. Nr 140, poz. 1171)

11) Rozp. Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 2 września 2003r. w sprawie kryteriów i sposobu klasyfikacji substancji i preparatów chemicznych (Dz.U. Nr 171, poz. 1666)

12) Rozp. Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 2 września 2003r. w sprawie oznakowania opakowań substancji niebezpiecznych i preparatów niebezpiecznych (Dz.U. Nr 173, poz. 1679)

13) Rozp. Ministra Zdrowia z dnia 2 września 2003r. w sprawie wykazu substancji niebezpiecznych wraz z ich klasyfikacją i oznakowaniem (Dz.U. Nr 199, poz. 1948)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PODSTAWOWE POJĘCIA I DEFINICJE

 

Stanowisko pracy – przestrzeń pracy, wraz z wyposażeniem w środki i przedmioty pracy, w której pracownik lub zespół pracowników wykonuje pracę (np.: sekretariat, pokój biurowy itp.)

 

Miejsce pracy – miejsce wyznaczone przez pracodawcę, do którego pracownik ma dostęp w związku z wykonywaniem pracy

 

Awaria – zdarzenie powstałe w wyniku niekontrolowanego rozwoju sytuacji w czasie eksploatacji materiałów, urządzeń lub instalacji, prowadzące do powstania natychmiast lub z opóźnieniem, na terenie organizacji lub poza jej terenem, poważnego zagrożenia dla zdrowia ludzkiego i/lub środowiska, takie jak: duża emisja substancji szkodliwych lub niebezpiecznych, pożar, wybuch itp.

 

Narażenie – ekspozycja, podleganie oddziaływaniu czynników niebezpiecznych, szkodliwych lub uciążliwych związanych z wykonywaniem pracy.

 

Ryzyko – kombinacja częstości lub prawdopodobieństwa wystąpienia zdarzenia wywołującego zagrożenie i konsekwencji z tym zdarzeniem.

 

Ocena ryzyka – proces analizowania ryzyka i wyznaczania dopuszczalności ryzyka.

 

Ryzyko zawodowe - prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą, powodujących straty, w szczególności wystąpienia u pracowników niekorzystnych skutków zdrowotnych w wyniku zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy lub sposobu wykonywania pracy.

 

Środki ochrony – środki ochrony zbiorowej, środki ochrony indywidualnej lub inne środki (techniczne lub organizacyjne) stosowane w celu ograniczenia ryzyka zawodowego.

 

Zagrożenie – stan środowiska pracy mogący spowodować wypadek lub chorobę

 

 

 

 

 

Wstęp.

 

              Zapewnienie bezpiecznego wykonywania pracy w zakładach pracy jest w Polsce usankcjonowana prawnie. Zgodnie z artykułem nr 226 znowelizowanego Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany do informowania pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywanymi czynnościami, oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami w środowisku pracy.

              Ryzyko zawodowe zgodnie z § 2 pkt. 7 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa pracy jest to prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą, powodującą straty, a w szczególności wystąpienie u pracowników niekorzystnych skutków zdrowotnych w wyniku zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy lub sposobu wykonywania pracy.

Przeprowadzona ocena ryzyka stanowi podstawę do zastosowania przez pracodawcę organizacji pracy i stworzenia stanowisk pracy zabezpieczających pracowników przed zagrożeniami wypadkowymi, oraz oddziaływaniem czynników szkodliwych i uciążliwych dla zdrowia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Procedura oceny ryzyka.

 

Ocena ryzyka zawodowego na stanowisku administracyjno – biurowym została przeprowadzona w oparciu o wymagania polskiej normy PN-N-18002. Zgodnie z normą  PN-N-18002 przebieg oceny ryzyka składa się z powiązanych ze sobą etapów:

Etap 1.

Nazwa i opis stanowiska; wymogi dla pomieszczenia i danego stanowiska pracy wynikające z przepisów, rodzaj wykonywanej pracy.

 

 

Etap 3.

Oszacowanie ryzyka zawodowego dla danego stanowiska.

Etap 5.

Wyciągnięcie wniosków z przeprowadzonej oceny.

(Opracowanie działań korygujących lub zapobiegawczych)

Etap 4.

Wyznaczenie dopuszczalności ryzyka zawodowego.

Etap 2.

Identyfikacja zagrożeń dla danego stanowiska.

             

Pierwszym etapem w przeprowadzonej ocenie było zebranie informacji dotyczących:

-          charakterystyki stanowiska pracy (lokalizacja, realizowane zadania),

-          charakterystyki osób pracujących na stanowisku ze szczególnym uwzględnieniem kobiet w ciąży, młodocianych, osób niepełnosprawnych,

-          wykonywanych czynności , oraz czasu ich wykonywania,

-          źródeł zidentyfikowanych zagrożeń,

-          możliwych skutków zagrożeń,

-          stosowania środków ochronnych,

-          występowania chorób zawodowych, wypadków, itp. na analizowanym stanowisku.

 

Drugi etap w analizie ryzyka obejmował identyfikację zagrożeń:

-          określenie czynników szkodliwych i niebezpiecznych występujących na stanowisku pracy i ustalenie w jaki sposób mogą one oddziaływać na pracownika,

-          określenie wartości czynników szkodliwych i niebezpiecznych,

-          ustalenie czasu lub częstotliwości ekspozycji pracownika na zagrożenie,

-          określenie liczby osób narażonych.

Dla prawidłowego określenia zagrożeń związanych z występowaniem czynników szkodliwych ustalono listę tych czynników i zebrano niezbędne dane o ich właściwościach. Równolegle z identyfikacją zagrożeń prowadzono wstępną ocenę ich potencjalnych skutków. Przy ocenie tej skoncentrowano się na najistotniejszych zagrożeniach mogących być przyczyną poważnych urazów lub chorób zawodowych.

 

Etap trzeci w ocenie ryzyka polegał na oszacowaniu ryzyka. Obejmował on przyporządkowanie miar poszczególnym elementom ryzyka – prawdopodobieństwu urazu i ciężkości urazu, lub pogorszenia się stanu zdrowia (skutków) wg tabeli.

             

Tabela nr 1 (źródło: PN-N-18002)

 

 

CIĘZKOŚĆ NASTĘPSTW

PRAWDOPODOBIENSTWO ZDARZENIA

Mała

Średnia

Duża

Mało prawdopodobne

małe

małe

średnie

Prawdopodobne

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin