Co to znaczy prawidłowo się odżywiać.doc

(828 KB) Pobierz
Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV

Scenariusz lekcji przyrody w klasie V                

Temat: Co to znaczy prawidłowo się odżywiać?

Dział programowy: Jak zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka?

Cel główny:

Formułowanie zasad prawidłowego żywienia.

Cele szczegółowe:

[A] W zakresie wiadomości:

UCZEŃ:

·         Na podstawie wiadomości z poprzedniej lekcji wymienia składniki pokarmowe niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz podaje ich rolę.

·         Wymienia zasady prawidłowego odżywiania.

·         Na podstawie przyniesionych etykiet produktów spożywczych wskazuje składniki szkodliwe dla człowieka wchodzące w skład tych produktów.

·         Na podstawie przygotowanych wiadomości wyjaśnia pojęcie oraz podaje przykład konserwantu.

·         Wyjaśnia zależności między rodzajem diety a wiekiem, płcią, stanem zdrowia, rodzajem wykonywanej pracy.

·         Przewiduje skutki wynikające ze spożywania nieprawidłowej ilości i jakości pokarmu.

[B] W zakresie umiejętności:

·         Na podstawie przyniesionych opakowań produktów spożywczych określa które ich składniki są najbardziej szkodliwe dla zdrowia człowieka.

·         Na podstawie własnych doświadczeń oraz pracy w grupie ocenia swoje przyzwyczajenia żywieniowe.

·         Na podstawie wiadomości zdobytych na lekcji dokonuje analizy przedstawionych przez nauczyciela rysunków zawierających błędy w przygotowywaniu posiłków i żywieniu.

·         Na podstawie wiadomości wyniesionych z domu rodzinnego nakrywa do stołu tak, aby jedzenie przy nim sprawiało przyjemność.

·         Obserwując tuszę postaci ludzkich przewiduje co mogło wchodzić w skład ich diety.

·         Analizując piramidę pokarmową określa jakie produkty powinny stanowić podstawę naszej diety, a jakie powinniśmy zjadać rzadko.

[C] W zakresie umiejętności( stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych):

·         Doskonali pracę zespołową.

·         Rozumie znaczenie zachowania zasad higieny osobistej i otoczenia w czasie przygotowywania i spożywania posiłków.

·         Świadomie dba o zdrowie swojego organizmu.

Metody:

·         metaplan

·         pogadanka

·         pokaz

·         inscenizacja

Środki dydaktyczne:

·         Opakowania po produktach spożywczych

·         Piramidy pokarmowa

·         Rysunki przedstawiające błędy w przygotowaniu i spożywaniu posiłków

·         Karty pracy

·         Rzeczy potrzebne do nakrycia stołu

·         Encyklopedia powszechna

Typ lekcji: Lekcja poświęcona opracowaniu nowego materiału

PRZEBIEG LEKCJI: 

Faza wstępna

  1. Sprawy organizacyjne.
  2. Sprawdzenie pracy domowej (obowiązującej i dla chętnych).
  3. Wprowadzenie do tematu lekcji (powtórzenie i utrwalenie wybranych wiadomości dotyczących rodzajów pokarmów i składników pokarmowych) –krzyżówka.
  4. Nawiązanie do nowego tematu (wyjście od pojęcia "odżywianie" (hasła z krzyżówki) i wskazanie uczniom znaczenia sformułowania "prawidłowe odżywianie". Wskazanie i wyjaśnienie uczniom celów, jakie stawiamy sobie na dzisiejszej lekcji.
  5. Zapisanie tematu lekcji.

Faza realizacyjna

  1. Poinformowanie o przewidywanym sposobie pracy na lekcji, podanie czasu pracy.
  2. Podział uczniów na grupy , wybór lidera i sekretarza.
  3. Rozdanie uczniom karty pracy.
  4. Praca uczniów zgodna z podaną instrukcją pod kierownictwem nauczyciela - praca w grupach mająca na celu sformułowanie zasad prawidłowego odżywiania:

·         Posiłki zjadaj powoli i w miłej atmosferze

·         Zjadaj odpowiednią ilość pokarmu

·         Zjadaj pokarm urozmaicony

·         Ilość i jakość zjadanego pokarmu powinieneś dostosować do wieku, rodzaju wykonywanej pracy, płci, pory roku

·         Przygotowując i spożywając posiłki pamiętaj o czystość i i higienie

·         Unikaj produktów zawierających duże ilości konserwantów, barwników i innych sztucznych składników

·         Kupując produkty spożywcze zwracaj uwagę na termin przydatności do spożycia

·         Pokarmy zjadaj o stałych porach

  1. Śledzenie kolejnych etapów pracy uczniów przez nauczyciela, ewentualna pomoc i wyjaśnianie powstałych wątpliwości.
  2. Prezentacja wyników pracy zespołowej na forum klasy (prezentacja swoich prac i odczytanie zasad prawidłowego odżywiania; nauczyciel umieszcza te zasady, napisane na szablonach jabłek na drzewie; pokaz nakrytego stołu, scenek sytuacyjnych). Rozdanie zasad prawidłowego odżywiania na karteczkach do wklejenia do zeszytu.

Faza podsumowująca

  1. Integracja - burza mózgów: "chipsy czy jabłko? - oto jest pytanie - wybór należy do Ciebie"[dwie grupy: !0 za jabłkiem 2) za chipsami].

Wniosek - już jedno jabłko dziennie zapobiega wizytom u lekarza.

GRUPA III 

Przeczytaj uważnie poniższy tekst:

Ważne jest, aby spożywany pokarm był zdrowy dla naszego organizmu. Jednak większość kupowanych produktów spożywczych zawiera składniki dodatkowe: konserwanty, barwniki, rozpuszczalniki, substancje smakowe. Służą one do przedłużania trwałości produktu, poprawienia jego smaku i koloru. Nie są one obojętne dla naszego, a wręcz szkodzą naszemu zdrowiu. Są zwykle oznaczane liczbami i literą.

Ćwiczenie 1

Wyjaśnij to co znaczy konserwant.

Konserwant ..................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................

Ćwiczenie 2

Na opakowaniu każdego produktu znajdziesz skład. Przeczytaj co wchodzi w skład produktów spożywczych, których opakowania otrzymałeś i uzupełnij tabelę: 

Produkt

Konserwanty

występujące w tym produkcie

chipsy

......................................................................

.............................................................................

......................................................................

Ćwiczenie 3

Czy będziesz zachęcać innych do kupowania produktów spożywczych zawierających konserwanty? Uzasadnij swoją wypowiedź.

..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Wyciągnij wniosek (zasadę prawidłowego odżywiania).

Unikaj produktów spożywczych zawierających duże ilości ............................, .......................... i ...........................................

Ćwiczenie 4

Przyjrzyj się opakowaniu z wieczka po śmietanie i kefirze. Co oznacza wydrukowana data na tym opakowaniu?

Jest to termin ........................................................................

Wyciągnij wniosek (zasadę prawidłowego odżywiania).

Kupując produkty spożywcze zwracaj uwagę na ............................................................... .

 

 

GRUPA II

Ćwiczenie1

Ilość i jakość spożywanego pokarmu zależy od wielu czynników.


Przyjrzyj się ilustracjom i wymień te czynniki.

 

Wyciągnij wniosek (zasadę prawidłowego odżywiania).

Ilość i jakość spożywanego pokarmu zależy od ................................, .....................,

..........................................., ........................................... . 

 

Ćwiczenie 2

Koleżankom i kolegom przedstaw powyższe sytuacje w postaci scenek.

 

 

 

 

 

 

GRUPA I

Ćwiczenie 1

Przyjrzyj się poniższym rysunkom, co doprowadziło Jasia i Stasia do takiego wyglądu?

Uzupełnij zdanie:

Spożywanie ............................................... ilości lub ....................................

pokarmu prowadzi do wielu groźnych chorób np. choroby wieńcowej, płaskostopia, miażdżycy, otyłości.

Wyciągnij wniosek (zasadę prawidłowego odżywiania).

Należy zjadać odpowiednią ....................................................................... .

Zapisz go na załączonym szablonie jabłka.

Ćwiczenie 2

Podaj po 3 przykłady produktów spożywczych spożywanych przez Jasia i Stasia.

JAŚ

STAŚ

1

1

2

2

3

3

Ćwiczenie 3

Przeanalizuj piramidę pokarmową.

Uzupełnij tekst:

Codziennie należy spożywać takie produkty jak......................................................,

.................................... prawie codziennie ..............................................................., a rzadziej ....................................................................................................

Wyciągnij wniosek (zasadę prawidłowego odżywiania).

Należy zjadać odpowiednią ......................................................................., pokarm powinien być ........................................................ .

GRUPA IV 

Ćwiczenie 1

Przy stole podczas spożywania posiłków obowiązują pewne zasady.

Wybierz Twoim zdaniem właściwą odpowiedź:

  1. Powinniśmy jadać raczej:
    1. bardzo szybko
    2. szybko
    3. powoli
  2. Posiłki powinniśmy zjadać:
    1. oglądając telewizję
    2. kłócąc się z rodzeństwem
    3. w miłej atmosferze
    4. czytając książkę

Wyciągnij wniosek (zasadę prawidłowego odżywiania).

Posiłki powinniśmy zjadać ................................ i w ......................................................... .

Ćwiczenie 2

Przeanalizuj załączone rysunki. Zastanów się nad higieną przygotowywanych i spożywanych posiłków.

 Wybierz prawidłową odpowiedź:

  1. Utrzymywanie prawidłowej masy ciała nie chroni przed chorobami przemiany materii,
  2. Należy dbać o czystość i higienę przygotowywanych posiłków,
  3. Czystość i higiena nie ma żadnego znaczenia przy sporządzaniu i zjadaniu posiłków.

Wyciągnij wniosek (zasadę prawidłowego odżywiania).

Przygotowując i spożywając posiłki należy dbać o ...................................... i ........................................................... .

Ćwiczenie 3

Estetycznie nakryty stół uprzyjemnia jedzenie, podejdź do stołu i nakryj go, tak aby jedzenie przy nim sprawiało przyjemność.

 

 

1.   Ważna sól mineralna, której zadaniem jest m.in. budowa naszych zębów, duże jej ilości znajdują się w rybach.

2.   Ta substancja stanowi największą masę naszego ciała.

3.   Mówimy o niej: zdrowa, niezdrowa, a nawet ekologiczna.

4.   Te składniki dostarczają nam energii, są naszym "paliwem", duże ich ilości znajdziemy w pieczywie, kaszach, owocach i słodyczach.

5.   Osoba, która rezygnuje ze spożywania pokarmów mięsnych.

6.   Podstawowy materiał budulcowy, wchodzi w skład wszystkich narządów i komórek, bardzo potrzebne do wzrostu organizmu.

7.   Ważna sól mineralna budująca nasze kości, duże jej ilości znajdują się w mleku i jego przetworach.

8.   Substancje zapewniające prawidłowe funkcjonowanie organizmu, szczególnie duże ich ilości znajdują się w świeżych owocach i warzywach.

9.   Produkty mleczne i jego przetwory, np. sery, jogurty, śmietana.

10. Od nich pochodzą takie produkty jak: jaja, ryby, mięso, masło, nabiał czy miód.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin