Scenariusz międzyklasowego turnieju wiedzy przyrodniczo – ekologicznej dla klas IV-VI
Cel ogólny:
Utrwalenie i pogłębienie wiedzy w zakresie wiadomości związanych z ochroną środowiska leśnego i jego mieszkańców. Twórczy wysiłek umysłowy.
Cele szczegółowe:
· rozbudzanie potrzeby kontaktu z przyrodą,
· uczenie właściwych zachowań w lesie,
· uwrażliwianie na problemy ochrony lasu,
· wdrażanie do korzystania z dóbr przyrody bez jej niszczenia,
· kształtowanie postaw proekologicznych;
· odbieranie rywalizacji jako bodźca motywującego do pełniejszego wykorzystania posiadanej wiedzy.
· kształcenie odpowiedzialności za zadania wykonywane w grupie.
Pomoce dydaktyczne:
· Zestaw pytań do testu wyboru
· Kartoniki z literami A, B, C dla każdej drużyny
· Wykreślanka - gąsienica
· Koszyczki i ilustracje grzybów jadalnych i trujących
· Krzyżówki
· Puzzle na temat zwierząt (15-20 elementów)
· Zagadki przyrodnicze
· Nagrania magnetofonowe odgłosów przyrody
· Zestawy zaszyfrowanych nazw zwierząt
· Czyste kartki i pisaki
· Minutnik
· Karty oceny zadań dla jury
· Nagrody
Regulamin konkursu:
1. W konkursie biorą udział 3 – osobowe drużyny z klas IV – VI
2. Konkurs prowadzony będzie w 12 rundach:
v I runda – „Zestaw pytań”
v II runda – „Co rośnie w lesie?”
v III runda – „Czego nie można robić w lesie?”
v IV runda – „Grzybobranie”
v V runda – „Krzyżówka”
v VI runda – „Puzzle”
v VII runda – „Zagadki”
v VIII runda – „Słowotwórstwo”
v IX runda – „Odgłosy przyrody”
v X runda – „Anagram”
v XI runda – „Leśne potrawy”
v XII runda - „Okrzyk dopingujący”
3. Konkurs wygrywa ta drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów.
4. W przypadku, gdy zespoły uzyskają taką samą liczbę punktów przeprowadza się dogrywkę – odpowiedzi na zagadki.
Przebieg turnieju:Drużyny z poszczególnych klas zajmują miejsca przy oddzielnych stolikach. Prowadzący przedstawia poszczególne zadania, na których wykonanie grupy mają określony czas. Czas odliczany jest za pomocą minutnika. Po upływie tego czasu, jury czuwające nad przebiegiem turnieju, ocenia poprawność wykonania zadania i przyznaje punkty. Punkty zapisywane są w tabeli punktacji. W przerwach pomiędzy zadaniami uczniowie poszczególnych klas wykrzykują dopingujące hasła oraz podnoszą dopingujące transparenty przygotowane wcześniej. Okrzyki i transparenty podlegają ocenie punktowej 1 –4 pkt.
Kolejność zadań konkursowych
1. Jakie drzewo jest najwyższe na świecie?
a. sekwoja kalifornijska
b. portugalski dąb korkowy
c. sosna syberyjska
2. Po czym poznaje się wiek drzewa?
a. po liczbie słojów
b. po wysokości
c. po kolorze liści
3. Które z wymienionych drzew ma kolce na gałązkach?
a. dzika czereśnia
b. fioletowy bez
c. akacja
4. Grzyby niejadalne i trujące należy:
a. rozdeptać, aby inny człowiek nie zebrał ich pomyłkowo
b. zostawić, gdyż niektóre zwierzęta żywią się nimi
c. zerwać i pozostawić w całości
5. Co to jest zielnik?
a. zbiór przypraw kuchennych
b. kolekcja suszonych roślin
c. maszyna rolnicza służąca do koszenia łąki
6. Do czego służą owoce jarzębiny?
a. jedynie do robienia korali
b. są pokarmem dla zwierząt i lekarstwem dla ludzi
c. jedynie do ozdoby lasów
7. Który z przedmiotów pozostawionych w lesie przez nieporządnych turystów będzie rozkładać się najdłużej?
a. plastikowa butelka
b. metalowa puszka
c. gazeta
8. Czym wiewiórka lubi okrywać się zimą w swojej dziupli?
a. łupinami orzechów
b. sucha trawą
c. własnym ogonem
9. Jeśli napotkane w lesie dzikie zwierzę nie ucieka, to znaczy że:
a. polubiło nas od pierwszego wejrzenia
b. prawdopodobnie jest chore, np. na wściekliznę
c. jest leniwe
10. Które drzewo posiada kwiaty, z których robi się lecznicza herbatę?
a. jodła
b. lipa
c. modrzew
11. Drzewa iglaste nie obawiają się suszy, tak jak drzewa liściaste, gdyż:
a. mają grubsza korę
b. maja grubsze pnie i konary
c. zamiast liści maja igły, które wyparowują mniejsze ilości wody
12. Co to jest babie lato?
a. obóz harcerek
b. dolina w Tatrach
c. nitki pajęczyny, unoszone przez wiatr wczesna jesienią
13. Jak nazywa się miejsce, z którego myśliwi obserwują w lesie zwierzęta?
d. wieżyczka
e. ambona
f. przecinka
14. Kto naukowo zajmuje się badaniem ptaków?
a. laryngolog
b. ornitolog
c. numizmatyk
15. Który z ptaków prowadzi nocne życie?
a. gołąb
b. puchacz
c. jaskółka
16. Jelonek rogacz to:
a. owad – chrząszcz
b. owad – motyl
c. ssak – jeleń
17. Jak na imię ma wiewiórka?
a. Zosia
b. Krysia
c. Basia
18. Czy istnieją zwierzęta, które śpią z otwartymi oczami?
a. nie, wszystkie zamykają oczy
b. tak, węże i ryby
c. tak, zające
19. Owadem szkodnikiem jest:
a. chrabąszcz majowy
b. biedronka dwukropka
c. świerszcz polny
20. Wspaniałe, ogromne, rozłożyste drzewo, często rosnące samotnie na polanie leśnej to:
a. brzoza
b. dąb
c. sosna
Na każdą odpowiedź: 10 sekund
Co rośnie w lesie? Wykreślcie co trzecią literę w gąsienicy, a poznacie odpowiedź na to pytanie?
Sosny, świerki, mchy, paprocie, grzyby
Czas: 2 min
Punktacja: za prawidłową odpowiedź – 1 punkt maksymalnie – 5 punktów
Las ma swoje prawa. Udzielcie w punktach odpowiedzi na pytanie: „Czego nie wolno robić w lesie?”
Czas: 2 minuty
Punktacja: za każdą prawidłową odpowiedź – 1 punkt
Grzybobranie. Zbierzcie do koszyka grzyby jadalne.
Wśród dziesięciu obrazków przedstawiających grzyby jest pięć jadalnych i pięć trujących. Zadanie polega na wrzuceniu do koszyka tylko grzybów jadalnych.
Grzyby jadalne
Grzyby trujące
- Borowik szlachetny
- Czubajka kania
- Koźlarz babka
- Pieprznik jadalny
- Mleczaj rydz
- Borowik ponury
- Muchomor sromotnik
- Borowik szatański
- Krowiak podwinięty
- Muchomor czerwony
Punktacja: za każdą prawidłową odpowiedź – 1 punkt maksymalnie – 5 punktów
Jakie drzewa opowiadają tu o sobie? Prawidłowe odpowiedzi wpiszcie do krzyżówki. W zaznaczonej kolumnie powstanie rozwiązanie.
HASŁO: DRZEWA
1. Gdy jestem stary, pień mam gruby. Dzik nasiona moje lubi. (dąb)
2. W korale się stroję, by jesień przywitać, i zatańczyć z wiatrem, co mnie w talii zgina. (jarzębina)
3. Na moich gałązkach białe kwiaty kwitną w zieleni. Wkrótce każdy kwiatek w jeżyka się zmieni. ( kasztanowiec)
4. Jedni mówią o mnie: płacząca. Drudzy mówią tak smutnie: iwa. A ja jestem wesoła i tańcząca i wiatr targa mą zieloną grzywę. (wierzba)
5. Miękkie igliwie gubię w jesieni, ale na wiosnę znowu się zazieleni. (modrzew)
6. W igłach stoję przez cały rok. Nawet zimą jam radosna. W każdym lesie mnie szukajcie i me imię szybko zgadujcie. (sosna)
Czas: maksymalnie 4 minuty
Punktacja: za każde prawidłowo wpisane...
gosiak234