Spotkanie z Kubusiem Puchatkiem i jego przyjaciółmi.doc

(33 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć otwartych z edukacji czytelniczej i medialnej w kl

Scenariusz zajęć otwartych z edukacji czytelniczej i medialnej w kl.II f integracyjnej pt: „Spotkanie z Kubusiem Puchatkiem i jego przyjaciółmi” 

Cel główny:  rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych;

·       sprawdzenie stopnia znajomości książki „Kubuś Puchatek”;

·       ćwiczenie sprawności działania i komunikowania się w grupie

 Cele szczegółowe:     kształtowanie pozytywnego stosunku do książki;

·       wytwarzanie więzi koleżeńskiej i grupowej podczas pracy w grupie;

·       rozwijanie umiejętności poprawnego wypowiadania się pełnymi zdaniami;

·       utrwalenie wiadomości o przeczytanej lekturze poprzez zabawę;

 Cele operacyjne:Uczeń potrafi :

·       wypowiadać się na temat własnych przeżyć w związku z przeczytaną książką

·       ułożyć obrazek z pociętych części

·       przeczytać i wykonać poprawnie polecenie

·       współpracować w grupie

·       dostrzega znaczenie przyjaźni

·       szanuje książki, korzysta z zakładek

·       wyszukać fragment tekstu na dany temat

·       rozwiązać krzyżówkę

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa

Metody pracy: opowiadanie, obserwacja, ćwiczenia praktyczne

 Środki dydaktyczne: Lektura „Kubuś Puchatek”, pocięte ilustracje przedstawiające fragmenty opowiadania, pytania sprawdzające znajomość lektury, magiczne zaklęcie Kubusia Puchatka: tra-la-la, tra-la-la, rum-tum-tum, tra-la-bum, krzyżowki dla każdego dziecka, puzzle, zagadki, zakładki do książek, wystawki książek, pluszowe zabawki, ilustracje zwierząt dla każdego dziecka, strona internetowa biblioteki szkolnej,piosenka,cukierki.

Przebieg zajęć1.    Powitanie.

·       Zagadka

Bardzo lubi słodki miód,

zawsze czuje w brzuszku głód.

Znają z książek go dzieciaki,

najsławniejszym jest misiakiem.

(Alan Aleksander Milne: Kubuś Puchatek

     2. Opowiadanie nauczyciela o historii pluszowego misia.

 3.    Rozmowa na temat nadania bibliotece szkolnej imienia Kubusia Puchatka.

 ·       „Czy to jutro, czy to dziś,

      Wszystkim jest potrzebny miś”

 4. Podział uczniów na dwie grupy

I grupa – Tygryski

II grupa-  Misie

5.    Nauka magicznego zaklęcia Kubusia Puchatka-„Tra-la-la, Tra-la-la, Rum-tum-tum-Tra-la-bum umieszczonego w widocznym miejscu.

 

6.    Bawimy się i uczymy z Kubusiem Puchatkiem.

·       w słoiku z napisem „MIÓD” znajdują  się pytania sprawdzające znajomość lektury Kubuś Puchatek.

 

·       Zgadnij, kto to powiedział?- każda grupa losuje chmurkę z wypowiedzią jednej postaci.

 

 

„Popatrzcie, jak ja skaczę! Popatrzcie, jak ja skaczę!”- Maleństwo

„Najlepiej będzie jak porwiemy Maleństwo i ukryjemy je. Obmyśliłem już plan działania.”-Królik

„Ktoś zabrał mi ogon!”-Kłapouchy

„Dziwny jest niedźwiedzi ród, że tak bardzo lubi miód.”-Puchatek

„Jestem mądra i doświadczona i potrafię czytać, pisać i sylabizować swe własne imię.”-Sowa

„Maleństwo kochane, jeszcze tylko jeden skok, a potem musimy już iść do domu.”- Kangurzyca

„Wyruszamy wszyscy na wyprawę. Wyruszamy na odkrycie Bieguna Północnego.”- Krzyś

 

·       Układanie puzzli tematycznie związanych z Kubusiem Puchatkiem

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin