PBW_KEN_Wawa.docx

(17 KB) Pobierz

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Komisji Edukacji Narodowej

w Warszawie

http://www.pbw.waw.pl/

 

Strona główna

Na samym początku witryny PBW w Warszawie, jak to bywa najczęściej, umieszczone zostały odnośniki do kolejnych podstron tj. Biblioteka główna, Filie, Godziny otwarcia, Kontakt, Dojazd, Katalogi, Pomoc.

Poniżej wyświetlany jest pokaz slajdów - kolejno można zobaczyć na nich tablicę biblioteki,                              nr budynku z nazwą ulicy, budynek biblioteki z zewnątrz oraz 3 zdjęcia wewnątrz biblioteki. Grafika oraz kolorystyka strony nie może zachwycać. Dominuje kolor brązowy i biały. Obok zdjęć umieszczono krótką informację o patronie roku (na rok 2013 jest nim Julian Tuwim) wraz z krótkim cytatem pasującym do klimatu "pedagogiczności". Co ważne, na każdej podstronie wyświetlany jest cytat innego poety czy też działacza oświatowego. Kolejno są to złote myśli: Juliana Tuwima, Jadwigi Falkowskiej, Marii Montessori, Johanna Heinricha Pestalozzi'ego oraz Marii Łopatkowe. Po lewej stronie, a już pod zdjęciami, umożliwiono czytelnikom szybki dostęp do katalogu on-line (OPAC) oraz działów : Usługi, Aktualności i O Bibliotece.

Górny pasek nawigacyjny

W górnym menu nawigacyjnym jak wspomniano wcześniej pierwsza zakładka to Biblioteka główna,              a udostępniono na niej jedynie adresy z opisami dwóch siedzib biblioteki: na ulicy Gocławskiej                    i Smykowej. Krótko nakreślono również najważniejsze informacje tj. kierownictwo, telefony czy też  zasady udostępniania zbiorów. Kolejna zakładka Filie przedstawia informacje o wszystkich filiach PBW w Warszawie, wraz z krótkimi informacjami na ich temat (fotogalerie, aktualności etc.):

1.       Filia w Błoniu

2.       Filia w Grodzisku Mazowieckim

3.       Filia w Nowym Dworze Mazowieckim

4.       Filia w Otwocku

5.       Filia w Sochaczewie

6.       Filia w Wołominie

7.       Filia w Żyrardowie

Kolejny odnośnik prezentuje godziny otwarcia, we wszystkich jednostkach bibliotecznych, co                     na pewno ułatwia nawigację oraz szybkie odnalezienie tych informacji. W zakładce kontakt udostępniono informacje teleadresowe do siedzib Biblioteki Głównej. Ciekawe rozwiązania prezentuje podstrona dojazd, gdzie oprócz wskazania na mapie (google.maps.pl) lokalizacji biblioteki, podano również wskazówki dojazdu tramwajem, autobusem oraz dla umieszczono link do rozkładu komunikacji miejskiej. Kolejna zakładka Katalogi zawiera odnośniki do katalogów:

1.       Katalogu PBW im. KEN w Warszawie wraz z filiami (OPAC)

2.       Katalogu mazowieckich bibliotek pedagogicznych (MultiOPAC)

3.       Kolekcji MENiS

Ostatnia podstrona z górnego menu to pomoc. Zawiera przydatne linki, pytania o bibliotekarza wraz                     z gotowymi odpowiedziami, a także ważną wskazówkę choćby dla maturzystów: Jak skutecznie sporządzić bibliografię. Takie dane z pewnością to wyjaśnią, dokładnie zostały bowiem opisane zasady redagowania opisu bibliograficznego dla różnych typów publikacji.

 

Menu nawigacyjne (prawa strona)

 

Pierwszy odnośnik to katalog biblioteki czyli powtórzenie zawartości jednej z wcześniejszych podstron. Następnie zaprezentowane są usługi dostępne w PBW w Warszawie wraz z jej filiami. Kolejno są tu przedstawione zostały

·         Regulamin Udostępniania Zbiorów

·         Polecane książki

·         Czasopisma (wykaz tytułów)

Dalej podano informacje dotyczące usług informacyjno-bibliograficznych (tj. konsultacje indywidualne, propozycje zestawień bibliograficznych itp.). W dziale tym podano informacje nt.:

·         Bibliografii - są to bibliografie autorskie pracowników PBW w Warszawie

·         Przydatne bazy i repozytoria - odnośniki, linki do serwisów bibliotecznych. Wprowadzające            w zdumienie może być umieszczenie linku serwisu społecznościowego Flickr, który określony tutaj został dumnie jako "serwis udostępniający zdjęcia cyfrowe". A jak powszechnie wiadomo, Flickr należy do segmentu social media i ukierunkowany na kontakty międzyludzkie. No chyba, że pomaga nawiązać więzi między bibliotekarzami, to tłumaczy zasadność jego użycia :)

·         Przydatne dla wszystkich -  dla każdego coś dobrego. Przydatne linki z administracji publicznej, dla szukających pracy, seniorów oraz różne (w tym rankinglekarzy.pl gdybyśmy np. zmęczeni ciągłym czytaniem potrzebowali kontaktu z okulistą, kręgarzem czy też neurologiem)

·         Zestawienia bibliograficzne - bibliotekarze PBW opracowują zestawienia bibliograficzne na zamówienie w oparciu o zbiory własne, jak również o księgozbiór innej biblioteki. Udostępniono również zestawienia o roku 2008

Usługi edukacyjne umożliwiane są dla nauczycieli, bibliotekarzy, a także dla rodziców. Najczęściej spotykana forma to szkolenia lub konsultacje. Ważna alternatywą dla bibliotekarzy są zespoły samokształceniowe. W ramach ich działalności bibliotekarze organizują:

- wyjazdy do różnych placówek bibliotecznych, nie tylko w Polsce, ale również do krajów europejskich

- spotkania autorskie

- szkolenia i kursy podnoszące ich umiejętności i kwalifikacje.

PBW w Warszawie oferuje również skorzystanie z usług reprograficznych tj. kserowanie, skanowanie i drukowanie. Ważne! Skanowanie i korzystanie z kopii na ekranie komputera w czytelni jest bezpłatne.

W zakładce Aktualności dowiemy się:

·         wszystkiego na temat Koła SBP działającego w PBW

·         co w najbliższym czasie odbędzie się w bibliotece - siedzibie lub filii. Są to informacje                      o szkoleniach, wystawach, konkursach, spotkaniach autorskich oraz warsztatach

·         najważniejszych ogłoszeń

·         relacji z wydarzeń minionych

Ostatnia zakładka w bocznym menu nawigacyjnym to suche wiadomości nt. Biblioteki                                     tj. przedstawienie zadań, struktury organizacyjnej czy też omówienie jej historii.

 

Podsumowując powyższe informacje zamieszczone na witrynie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Warszawie:

+ dużo przydatnych informacji dla osoby w każdym wieku (dział praca, dla seniorów, informacje                    o wydarzeniach w bibliotece)

+ przejrzystość

- dublowanie linków

- uboga szata graficzna (dominują kolory - brązowy i biały)

- niektóre "treści" niepotrzebne (linki typu rankinglekarzy.pl czy też docelu.pl)

- nieregularne redagowanie strony

 

Zdecydowanie więcej ujemnych opinii powinno zmobilizować ten i pozostałe ośrodki biblioteczne                   do rozważnego, uważnego i kreatywnego budowania swoich witryn. Czytelnik wchodząc na stronę danej biblioteki powinien poczuć się jakby wchodził do samej biblioteki. Tak więc informacje tam zamieszczane, powinny zachęcać, a nie odstraszać. Do wiadomości o wystawie, konkursie czy szkoleniu można dodać odrobinę humoru, szczyptę uśmiechu i łyżkę pozytywnego nastawienia,                   a sporządzona całość przyciągnie chętnych na nowe wrażenia czytelników. Wiadomo, nie w każdym dziale czy podstronie da się coś zdziałać, ale tam gdzie można, warto próbować.   

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin