Szukamy jesieni w lesie.doc

(63 KB) Pobierz



 

 

 

Scenariusz zajęć z obszaru edukacji plastycznej. Grupa dzieci 5-letnich.

(realizacja przewidziana jest na trzy kolejne dni)

Opracowała: Beata Kwiatkowska

                            Nauczycielka Miejskiego Przedszkola Nr 14 w Legnicy

 

Temat cykliczny: SZUKAMY JESIENI W LESIE.

Tematy dnia: LECĄ LIŚCIE Z DRZEWA.

BAWIMY SIĘ W POMARAŃCZOWE.

JESIENNY KOLOROWY LAS.

 

Cele ogólne:

-          Tworzenie sytuacji sprzyjających przeżywaniu piękna i bogactwa przyrody jesienią;

-          Stwarzanie sytuacji umożliwiających wzbogacanie doświadczeń plastycznych, rozwijanie wyobraźni i twórczej inwencji dzieci.

-          Wyjaśnianie zaobserwowanych zjawisk, bogacenie słownictwa.

Metody pracy:

Metody oparte na: słowie, bezpośrednim spostrzeganiu, działaniu, przeżywaniu.

Formy pracy: zbiorowa, zespołowa jednolita, indywidualna jednolita i zróżnicowana.

 

Zajęcia poprzedza wycieczka do pobliskiego LASKU ZŁOTORYJSKIEGO. Dzieci obserwują jesienny las – wygląd drzew, kolory liści, trawy (wykorzystują lupy i „lunetki” – rolki po papierze toaletowym). Dowiadują się dlaczego liście zmieniają kolor i opadają. Nazywają drzewa i ich owoce. Słuchają w ciszy ich szumu. Do przedszkola przynoszą różnobarwne liście, żołędzie, kasztany, orzechy, szyszki, jarzębinę i ciekawe korzenie

 

Temat dnia: LECĄ LIŚCIE Z DRZEWA

Cele szczegółowe – dziecko:

-          poda rozwiązanie zagadki

-          wykaże się znajomością nazw drzew: kasztanowiec, klon, dąb

-          rozpozna liście pochodzące z tych drzew

-          określi barwę, kształt, wielkość liści

-          będzie się poruszać zgodnie ze słyszaną muzyką, zareaguje ruchem na przerwę w muzyce

-          samo wybierze technikę do wykonania pracy plastycznej

-          wykorzysta tworzywo przyrodnicze jako materiał plastyczny

-          pozna nową technikę plastyczną – odbijanie liści przez „przecieranie”

-          skupi uwagę na zadaniach, doprowadzi je do końca

-          wypowie się na temat pracy swojej i kolegów.

Środki wspomagające działanie: szary papier, liście przyniesione z wycieczki, kaseta z nagraną muzyką do tańca, wazoniki, czarny, biały i kolorowy papier rysunkowy, farby plakatowe, pędzle, kubeczki,  ściereczki, kredki woskowe, zszywacz.

Przebieg zajęć:

1.      dzieci siedzą w kole, na środku leżą (przykryte szarym papierem) przyniesione z lasu liście. Co to jest? – rozwiązanie zagadki LIŚCIE (spadają z drzewa żółte, rude i czerwone, wiatr je niesie wysoko w tę i tamtą stronę).

2.      słuchają wiersza L. Krzemienieckiej „Bukieciki” i wypowiadają się na jego temat:
Posypały się listeczki dookoła,
to już jesień te listeczki
z wiatrem woła:
- opadnijcie moje złote i czerwone,
jestem jesień, przyszłam tutaj w waszą stronę.
Lecą listki, lecą z klonu i z kasztana
będą z listków bukieciki złote dla nas

3.      „Jesienne liście” – klasyfikacja materiału przyrodniczego. Dzieci mają za zadanie posegregować liście, które pomieszał jesienny wiatr (nazywanie drzew z których pochodzą, określanie kształtów, barwy i wielkości). Z posegregowanych liści układają bukiety i wkładają je do wazoników.

4.      zabawa ruchowa z ćwiczeniami oddechowymi „Tańczące liście”. Dzieci otrzymują po jednym liściu, kładą go na dłoni i tańczą z nim w rytm słyszanej muzyki. Na przerwę w muzyce dmuchają na swoje liście.

5.      działalność plastyczna dzieci

Wykorzystanie liści do wykonania prac plastycznych. Wybór techniki należy do dzieci.

-          technika stemplowania liśćmi – odbijanie pomalowanych farbą plakatową liści na czarnym tle

-          odbijanie liści na kartce techniką „przecierania” (liść leży pod kartką siateczką naczyń do góry; boczną powierzchnią kredki przesuwamy energicznie po kartce, aby powstało odbicie faktury liścia; na krawędziach i na ogonku liścia przyciskamy mocniej, aby uwidocznić cały jego kształt).

6.      porządkowanie sali, wypowiedzi dzieci na temat prac swoich i kolegów; zszycie prac i utworzenie albumów; umieszczenie albumów jako pamiątek z lasu w KĄCIKU PRZYRODY.

 

Temat dnia: BAWIMY SIĘ W POMARAŃCZOWE

Cele szczegółowe – dziecko:

-          weźmie czynny udział w zabawie w „pomarańczowe”

-          przeliczy liczebnikami głównymi w zakresie mu dostępnym

-          porówna liczbę elementów dwóch zbiorów

-          dowie się o sposobie uzyskiwania koloru pomarańczowego przez mieszanie farby żółtej i czerwonej

-          samo stworzy nowe odcienie koloru pomarańczowego

-          poprawnie zaśpiewa piosenkę interpretując jej treść ruchem

-          podejmie pracę w zespole akceptując pomysły kolegów

-          doświadczy poczucia radości z wykonanej pracy

Środki wspomagające działanie: sylweta jesieni, liście, jarzębina, szklane naczynia, farby czerwone i żółte, pędzle, kubeczki z wodą, białe kartki, ściereczki, kaseta z nagraniem piosenki „Jesienna cza-cza”, kilka dużych arkuszy papieru z narysowanym drzewem, małe karteczki w kilku kolorach, sok z marchewki dla każdego dziecka.

Przebieg zajęć:

Sala wzbogacona o różne przedmioty w kolorze pomarańczowym wyłożone w widocznym dla dzieci miejscu.

1.      dzieci siedzą przed tablicą do której przypięta jest sylweta jesieni.
Nauczycielka pyta:
- czy pamiętacie zabawę z zielone?
- dzisiaj zabawimy się w pomarańczowe.
Szukanie w sali czegoś, co jest w kolorze pomarańczowym. Oglądanie, pokazywanie różnych przedmiotów. Wyszukiwanie jak największej liczby przedmiotów pomarańczowych – przeliczanie liczebnikami głównymi, porównywanie z liczbą przedmiotów zgromadzonych przez kolegów.

2.      opowiadanie nauczycielki o nadejściu jesieni – jej charakterystycznych cechach, kolorach. Odwołanie się do spostrzeżeń dzieci z wycieczki. Opisują w jakich kolorach były liście, jakiego koloru było najwięcej.
- Czy chcecie poznać tajemnicę jesieni i dowiedzieć się, jak maluje świat na pomarańczowo?
Więc posłuchajcie: Jesień nadchodząc wkłada do swojego koszyczka trochę czerwonych jarzębin (takie jak nasze przyniesione z lasu) i trochę żółtych promyków słońca. Delikatnie miesza je ze sobą wyczarowując kolor pomarańczowy, którym przy pomocy małych skrzatów maluje jesienne liście. Czy chcecie zobaczyć jak jesień wyczarowała kolor pomarańczowy?

3.      pokazanie dzieciom co dzieje się z wodą w szklanym naczyniu po zmieszaniu koloru czerwonego i żółtego (uzyskiwanie różnych odcieni koloru pomarańczowego w zależności od ilości dodanych farb).

4.      zamalowywanie przez dzieci całej kartki (A4) na kolor pomarańczowy (same mieszają kolory, tworzą nowe odcienie o różnym nasyceniu w zależności od ilości użytych kolorów; porównują z odcieniami uzyskanymi przez kolegów, używają określeń: jasny pomarańczowy, ciemny pomarańczowy itp.; wyciągają wnioski, że gdy dodamy więcej czerwonego to kolor będzie ciemniejszy, a gdy mniej – to jaśniejszy). Odłożenie kartek do wyschnięcia. Schowanie w celu wykorzystania jako tło do innych prac plastycznych.

5.      zabawa ruchowa ilustrująca treść znanej dzieciom piosenki o tematyce jesiennej „Jesienna cza-cza”.

6.      „Jesienne drzewo” – praca w grupach po 4-5 osób (dobór w grupy następuje przez losowanie karteczek o różnych kolorach; grupę tworzą dzieci, które wylosowały kartki w tym samym kolorze). Na podłodze leżą rozłożone duże arkusze białego lub szarego papieru z narysowanym pniem i konarami drzewa. Zadaniem dzieci jest „domalowanie” pomarańczowych liści – techniką odbijania dłoni pomalowanych różnymi odcieniami koloru pomarańczowego.

7.      czynności porządkowe, prezentacja prac i omówienie ich przez dzieci. Umieszczenie wszystkich prac na wystawie w szatni.

Na zakończenie dzieci wymieniają znane im owoce i warzywa które mają kolor pomarańczowy. W nagrodę otrzymują pomarańczowy poczęstunek – sok z marchwi.

 

Temat dnia: JESIENNY KOLOROWY LAS

Cele szczegółowe – dziecko:

-          wysłucha wiersza, posłuży się określeniami oddającymi uroki jesiennego lasu

-          wypowie się pełnymi zdaniami na dany temat

-          uzasadni swój wybór

-          ruchem zinterpretuje treść muzyczną

-          przedstawi swoje wyobrażenia na temat wyglądu jesiennego lasu w formie plastycznej

-          pozna nową technikę plastyczną – „malowanie” kredkami woskowymi prasowanymi na ciepło

-          bezpiecznie, pod opieką dorosłego, będzie posługiwało się żelazkiem

-          doprowadzi zadanie do końca

-          doświadczy poczucia radości z wykonanej pracy

Środki wspomagające działanie: dwie ilustracje lasu (jesiennego i letniego), kaseta z nagraniem muzyki Vivaldiego „Cztery pory roku” cz. III „Jesień”,  kartki kolorowego i białego papieru rysunkowego, arkusz sprasowanego drewna, pisaki, temperówki, kredki woskowe, żelazko, wycięte z kolorowego papieru liście, narysowane drzewo, farby, pędzle, kubeczki z wodą, paski bibuły w różnych kolorach, stare gazety.

Przebieg zajęć:

1.      dzieci siedzą przed tablicą na której wiszą dwie ilustracje lasu – letniego i jesiennego. Nauczycielka recytuje wiersz M. Brykczyńskiego „Barwy jesieni” i odwołując się do wrażeń dzieci z wycieczki prosi o wyjaśnienie, która ilustracja przedstawia las jesienny (dzieci uzasadniają swój wybór). Dzieci wypowiadają się dlaczego liście zmieniają kolor, jakie to są kolory, dlaczego opadają. Opisują własnymi słowami wygląd jesiennego lasu.

Złota jesień, polska jesień              Wczoraj tonął świat w zieleni              Wśród drzew jesień cicho chodzi
złoty kolor budzi w lesie,                            dziś się żółcią z brązem mieni.              ciepłe plamy słońca chłodzi.
barwi liście złotą szatą                            Szumią drzewa odmienione,              I w złociste liście wplata
na znak, że odeszło lato                            tutaj złote, tam czerwone.                            srebrną nić babiego lata.

2.      swobodna improwizacja ruchowa dzieci do muzyki Vivaldiego „Cztery pory roku” cz. III „Jesień” z wykorzystaniem kolorowych pasków bibuły (do zabawy dzieci muszą wybrać tylko paski o kolorach jesiennych liści)

3.      działalność plastyczna – wykonanie ilustracji jesiennego lasu.

Zapoznanie dzieci  z nową techniką plastyczną – „malowanie” kredkami woskowymi prasowanymi na ciepło.

Dzieci wykonują na kartkach ilustrację lasu – pisakiem, farbami (zaznaczają tylko kontury) lub przyklejają sylwety drzew wycięte z arkusza sprasowanego drewna. Wypełniają kontury (posypują) zestruganymi resztkami kredek woskowych. Umieszczają prace między gazetami. Nauczycielka proponuje zabawę w „czarowanie” z zastosowaniem żelazka (zwrócenie uwagi na zachowanie bezpieczeństwa). Dzieci wypowiadają dowolne zaklęcie i przy pomocy nauczycielki zaprasowują prace gorącym żelazkiem. Pod wpływem ciepła kredki roztapiają się tworząc kolorowe plamy.

4.      porządkowanie sali. Gdy prace wyschną, dzieci kolejno pokazują je kolegom i opowiadają o wyglądzie jesiennego lasu i w jaki sposób wykonały swoją pracę. Dzieci wypowiadają się na temat tego co im się najbardziej podoba lub nie w pracy kolegów i dlaczego. Nauczycielka chwali wszystkie prace oraz dzieci za pracowitość i uzyskane efekty. Następnie wspólnie przygotowują kolorową jesienną wystawę, która ozdobi przedszkole.

 

 

EWALUACJA

Po zakończeniu wszystkich zajęć dzieci otrzymują wycięte kolorowe listki. Na tablicy przypięta jest sylweta drzewa. Dzieci przyklejają liście na drzewie – jeżeli podobały im się zajęcia, a pod drzewem – jeżeli nie. Mogą uzasadnić swój wybór – co im się najbardziej podobało w czasie zajęć, czy chcą wykonywać podobne prace itp. Jeżeli im się nie podobało – to dlaczego.

 

- 1 -

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin