Konspekt zajęć ekologicznych. Dzieci sześcioletnie.
Blok tematyczny: Ziemia mój dom.
Temat dnia: Szanujemy ziemię.
Hasła programowe: Rozwijanie troski o obecną i przyszła jakość życia na ziemi. Rozumienie potrzeby i konieczności dbania o życie na Ziemi. Kształtowanie umiejętności mądrego i odpowiedzialnego współżycia człowieka z przyrodą.
Cele ogólne: Uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka. Uwrażliwianie dzieci na potrzebę ochrony środowiska. Wzbudzenie troski o obecną i przyszłą jakość życia na Ziemi
Cele operacyjne: Dziecko określa przyczyny zanieczyszczenia środowiska. Dziecko opowiada o zagrożeniach środowiska przyrodniczego. Dziecko opowiada w jaki sposób można chronić środowisko przyrodnicze.
Metody pracy: Wg. Kupisiewicza oparta na słowie- pogadanka, na działalności praktycznej.
Formy pracy: indywidualna grupowa.
Rodzaje aktywności: ruchowa, słowna, plastyczna.
Środki dydaktyczne: Wiersz pt.”Nasz świat”. Michała Kruszczyński, emblematy zwierząt Ilustracja ziemi uśmiechniętej i smutnej. Worki gazety, blok kredki papier kolorowy, kaseta z nagraniem muzyki relaksacyjnej.
Czas trwania:
Czas
Przebieg zajęć
Czynności nauczyciela
Czynności dziecka
Oczekiwane efekty
Środki dydaktyczne
3’
Powitanie
Witam wszystkie dzieci które mają:
- dobry humor
- tych którzy przyjechali samochodem
- tych którzy przyjechali autobusem
- tych którzy kochają swoich rodziców.
Dzieci których dotyczyły słowa powitania, podnoszą ręce w górę i machają w stronę nauczyciela na znak powitania.
Zajęcia dydaktyczne
Zabawa ruchowa pt.”Zwierzątka”
Zabawa „Lekarze ziemi”
Praca plastyczna „Obdarowywanie kuli ziemskiej”
Zabawa relaksacyjna.
Nauczyciel czyta wiersz pt.” „Nasz świat”
Patrz na kominy z dymami jak smoła
Spójrz ile śmieci rzuconych dokoła
Popatrz na auta bez końca pędzące
I nowe miasta na łąkach rosnące
Oto nasz świat – chory w ruinie
Musimy go chronić bo inaczej zginie
Następnie zadaje pytania
- Jak wygląda świat?
- Co jest przyczyną choroby świata?
Co szkodzi przyrodzie?
Nauczyciel wyjaśnia zasady zabawy rozdaje emblematy zwierząt
Nauczyciel pokazuje dzieciom ilustracje; Na jednej jest ziemia uśmiechnięta,na drugiej smutna chora
Następnie zadaje pytania związane z treścią ilustracji;
- Dlaczego jedna Ziemia jest uśmiechnięta a druga jest taka smutna?
Co możemy zrobić, aby wokół nas było czysto i przyjemnie?
Nauczyciel wyjaśnia zasady zabawy rozdaje dzieciom worki.
Nauczyciel rozdaje dzieciom blok kredki papier kolorowy, emblematy zwierząt i roślin
Nauczyciel włącza kasetę z nagraniem muzyki relaksacyjnej.
Dzieci odpowiadają na zadane pytania
Dzieci zakładają emblematy zwierząt na głowę.
Gdy będzie grała skoczna muzyka dzieci biegają , skaczą wesoło
Gdy muzyka zmieni się na spokojną, wolną, dzieci śpią odpoczywają.
Dzieci oczyszczają kule ziemską, zbierają rozrzucone gazety do worków.
Dzieci wykonują Ziemię swoich marzeń.
Dzieci leżą na czystej łące (na podłodze) odpoczywają słuchając muzyki.
...
ambrozja69