Konspekt o lesie.doc

(58 KB) Pobierz

Ilona Wołoszynek zewie z terapią IV rok

Konspekt zajęć zintegrowanych dla dzieci sześcioletnich.

 

Temat dnia: Wysłuchanie opowiadania H. Zdzitowieckiej pt „ Leśne odgłosy”-zwrócenie uwagi na właściwe zachowanie się w lesie.

 

Hasła programowe:

Obcowanie z przyrodą przez bezpośredni kontakt bez zakłócania  jej spokoju.

Poznanie warstwowej  budowy lasu oraz warunków życia w lesie.  

Cele ogólne:                                                                                                                                   Kształtowanie emocjonalnego stosunku do lasu i jego mieszkańców.                                                                                     Wzbogacanie wiadomości dzieci o mieszkańcach lasu,                                                                              Rozumienie konieczności przestrzegania zasad zachowania się w lesie.                                       Doskonalenie umiejętności wyodrębniania głosek w nagłosie, śródgłosie, wygłosie , podział na samogłoski i spółgłoski                                                                                                                                  Rozwijanie sprawności manualnej i wyobraźni przestrzennej

Cele operacyjne:                                                                                                                                                      Rozwiązuje zagadki .                                                                                                                                                                          Zna zasady prawidłowego zachowania się w lesie.                                                                                                    Dzieli wyrazy na głoski i sylaby.                                                                                                                  Poprawnie nazywa zwierzęta i rośliny leśne.                                                                                                       Wykonuje pracę plastyczna pt „ Jeż”                                                                                                               

Metody pracy wg. Kupisiewicza

Oparta na słowie- pogadanka, na działalności praktycznej, oglądowa, pokaz.

Formy pracy: Indywidualna, grupowa.

Rodzaj aktywności:  Ruchowa, słowna, plastyczna

Środki dydaktyczne:  Tekst opowiadania H. Zdzitowieckiej pt „ Leśne odgłosy” wyrazy do globalnego czytania Las, sowa, wiewiórka, lis, zając, jeż , poziomki, drzewo, plastelina ziele angielskie wykałaczki.

 

 

Indywidualne układanie próśb lasu.

      Uczniowie podają  różne propozycje haseł np. 

     -Nie hałasuj w lesie!

     -Nie płosz zwierząt!

     -Nie łam gałęzi!

     -Chroń mrówki!

     -Nie pal ognia!

     -Nie rzucaj butelek w lesie!

     -Nie zrywaj roślin w lesie!

     -Nie wyrzucaj śmieci!

     -Nie kalecz kory ostrymi narzędziami! 

Zbieranie grzybów.

Na tablicy sylweta koszyka, obok nazwy grzybów. Uczniowie przenoszą

nazwy grzybów jadalnych do koszyka, a trujących pozostawiają.

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć

Czynności nauczyciela

Czynności dziecka

Przewidywane efekty

Środki dydaktyczne

 

Zagadki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wysłuchanie opowiadania H. Zdzitowieckiej pt „ Leśne odgłosy”

 

 

 

 

 

                         Wyrazy do globalnego czytania.

 

 

 

 

 

 

Zasady zachowania się w lesie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zabawa ruchowa pt. „Jeż”

 

 

 

 

 

                                   

Praca plastyczna pt” Jeż”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nauczyciel zadaje zagadki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                             

 

 

                            

 

 

 

 

 

Nauczyciel czyta dzieciom opowiadanie, następnie zadaje pytania dotyczące treści opowiadania.

 

 

 

 

                       Nauczyciel przypina wyrazy

 

 

 

 

 

 

 

Nauczyciel przedstawia dzieciom zasady.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nauczyciel tłumaczy zasady zabawy, wystukuje rytm na tamburynie.

 

 

 

 

 

Nauczyciel rozdaje dzieciom plastelinę, i wykałaczki, ziele angielskie.

Dzieci odgaduja zagadki:

Bywa  sosnowy , bywa  dębowy , jest  stary  albo  młody, na wakacjach  zbierasz w nim poziomki i jagody.”

 

( las)

                                          Ma okrągłe oczy, świetnie widzi w nocy. Widzi oraz słyszy, poluje na myszy.

(sowa)

Ma rude futerko, w małej dziupli mieszka ,lubi łuskać szyszki i schrupać orzeszka.                                

( wiewiórka)

Rudy mieszka w norze, poluje w lesie. Mistrz wybiegów i zasadzki, strzeż w kurniku kury, kaczki.                       

(lis)

 

 

 

Mam długie uszy i zwinnie skaczę , zmykam przez  pola  gdy psa zobaczę.

(zając)

 

                             

Dzieci słuchają opowiadania i odpowiadają na następujące pytania:

-O czym jest opowiadanie?

- Jakie zwierzątka występowały w opowiadaniu?

 

 

Dzieci wraz z nauczycielem odczytują wyrazy i samodzielnie powtarzają. Wybrane dziecko dzieli wyraz na głoski, sylaby. Razem z nauczycielem przelicza ilość głosek w danym wyrazie                            

                                    

                                    Dzieci wspólnie z nauczycielem                                        omawiają zasady:

-nie rozpalaj ognisk w lesie!                                                    -nie hałasuj  by nie płoszyć zwierząt w lesie!                                             -nie niszcz przyrody, nie zrywaj roślin, zwłaszcza tych będących pod ochroną,                             - nie niszcz grzybów oraz grzybni                                               -nie śmieć

 

 

Dzieci naśladują sposób poruszania się jeża:                  czworaku ja, unoszą głowę aby patrzeć przed siebie.                                    Na dźwięk tamburyna – zwijają się w kłębki (klękają na obu kolanach, kulą głowę i ręce).

 

 

 

Dzieci wg. własnej inwencji twórczej wykonują jeżą.

 

Rozwiązuje zagadki .                                                                                                                                                                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin