GRUPY.doc

(24 KB) Pobierz
GRUPY - pewna liczba osób współdziałających w nieokreślonym czasie na podstawie wspólnych celów i wartości oraz bezpośrednio o

GRUPY - pewna liczba osób współdziałających w nieokreślonym czasie na podstawie wspólnych celów i wartości oraz bezpośrednio oddziałujących.

Grupa niespołeczna - w grupie tej ludzie są wokół ale nie współdziałają ze sobą.

G. społeczna - ludzie wspołdziałają ze sobą, są wzajemnie od siebie uzależnieni w tym sensie że zaspokajają swoje potrzeby i realizują cele które skłaniaja ich do wzajemnego zajmowania i wpływania na postępowanie wobec siebie.

Kryterium klasyfikacji grup: wielkość  , typ więzi, charakter.

Cechy wspólne : przywódca  i normy grupowe.

Teoria grupy:  istnieją 2 powody do łączenia się osób z grupą - zadowolenie a interakcja społ, podobne postawy, zainteresowania, brak osobowości agresywnych schizoidalnych, zad wymagajace współpracy i zachowań komplemantarnych.

Normy grupowe: - wspólne wzorce spostrzegania i myślenia, identyczne rodzaje komunikowania się interakcji i wyglądu, wspólne postawy i przekonania, wspólne sposoby robienia tego co robi grupa.

Rodzaje norm: - odnoszące się do zadania, regulujace interakcję w grupie, odnoszące się do postaw i przekonań, odnoszące się do ubioru i uczesania.

Hierarchia w grupie: - Przywódca grupy, lider, przywódca nieformalny, członkowie grupy, kozioł ofiarny.

Zarządzanie grupą  - dwa cele kierownika grupy - wykonywanie pracy przez grupę, utrzymywanie w zespole zadowolenia

Sposoby kierowania grupą - planowanie i określanie porządku wykonywania pracy oraz upewnienie się ze zostały dostarczone odpowiednie materiały, - ilustrowanie i nauczanie podwładnych co do wykonywanej pracy, - sprawdzić i korygować wykonywaną pracę, - informowanie podwładnych o tym jaka jest jakość ich pracy, - motywowanie podwładnych do bardziej efektywnej pracy. 

Styl kierowania grupą.

(autokratyczny)- lider grupy decyduje o tym co będziemy robić, - kierownik grupy decyduje o tym kto ma zabierać głos, - wszystko zaczyna się od lidera grupy i do niego powraca, - członkowie grupy mają nikła szansę na interakcję z nim.- podejmuje on decyzje bez konsultacji z członkami grupy , - brak tolerancji dla innych opinni co prowadzi do braku dyskusji.

(Styl demokratyczny) - wysłychanie różnych punktów widzenia , - lider nie mówi grupie co ma ona robić może podawać sugestje, -obieg informacji odbywa się we wszystkie strony, - są zapewnione warunki dla oryginalności, kreatywności, - czlonkowie dzielą się odpowiedzialnością za podejmowane decyzje (stąd większ motywacja), - ponieważ bardziej identyfikują się z grupą większe nastawienie na realizacją celów.

(Styl obojętny) - lider nie sugeruje żadnego kierunku postępowania ani nie narzuca żadnych reguł postępowania w grupie, - nie wierzy w możliwość efektywnego kierowania grupą, - grupa nie jest ustruktyrylizowana, - nie osiaga celu, badź osiąga rzadko .

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin