ort.doc

(52 KB) Pobierz
Szkoła: podstawowa

Szkoła: podstawowa

Klasa: IV

Autorka konspektu: Marta Kostka

 

TEMAT: Zostańmy mistrzami ortografii - przypomnienie i utrwalenie reguł dotyczących pisowni wyrazów z „ó” wymiennym i niewymiennym.

 

Czas realizacji: jednostka lekcyjna

 

Cele lekcji:

 

Ogólny:

-         pisownia wyrazów z „ó” wymiennym i niewymiennym.

 

Operacyjne:

 

-         uczeń utrwala znajomość reguły pisowni wyrazów z „ó” wymiennym i niewymiennym;

-         uczeń stosuje regułę pisowni wyrazów z „ó” wymiennym i niewymiennym w praktyce;

-         uczeń kształci umiejętność samodzielnego dostrzegania i analizowania trudności ortograficznych;

-         uczeń kształci umiejętność korzystania ze słownika ortograficznego;

-         uczeń zdaje sobie sprawę z wagi poprawnego ortograficznie zapisu wyrazów.

 

Metody pracy:

·        praktyczne (ćwiczenia, zadania);

·        oglądowe (korzystanie ze słownika ortograficznego, ilustracji);

·        analiza trudności ortograficznych;

·        podające (pogadanka).

 

Formy pracy:

·        indywidualna;

·        grupowa.

 

Środki dydaktyczne:

·        słowniki ortograficzne;

·        rysunki;

·        krzyżówka.

 

Bibliografia:

-         merytoryczna:

·        Polański E.: Nowy słownik ortograficzny PWN; Warszawa 2000.

-         metodyczna:

·        Bochenek S., Bancerz L., Jakubas W., Tetlewska - Moledys H.: O planowaniu języka polskiego w klasie IV. Różne wersje rozkładów materiału nauczania na podstawie podręczników : Słowo za słowem , To lubię!.

·        Krakowiak - Miler L., Olejak J., Stworowa B.: Lekcje języka polskiego w klasie IV szkoły podstawowej: Propozycja metodyczna. Goleszów 1996.

·        Polański E.: Dydaktyka ortografii i interpunkcji. Warszawa 1995.

 


Przebieg lekcji:

 

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

 

 

Stworzenie sytuacji motywacyjno –problemowej: nauczyciel rozpoczyna rozmowę na temat poprawności językowej, przypomina lekcje dotyczące zasad ortograficznych, zasady ortograficzne.

 

Ciekawa jestem, czy waszym zdaniem trudno jest zostać mistrzem ortografii - jak sądzicie? Kto z was chciałby zostać takim mistrzem? A może ktoś już nim jest?

 

 

Mam nadzieję, że po dzisiejszych zajęciach zmienicie zdanie. Zapiszmy sobie zatem temat lekcji: Zostańmy mistrzami ortografii - przypomnienie i utrwalenie reguł dotyczących pisowni wyrazów z „ó” wymiennym i niewymiennym.

 

 

 

(Nauczyciel zawiesza na tablicy rysunki przedstawiające przedmioty, posiadające w nazwie „ó” lub ”u”; rysunki przedstawiają: pióro, dziób, kurę, futro, wróżkę, górę, króla.)

 

Waszym zadaniem będzie właściwe podpisanie tych rysunków. Najpierw jednak powtórzymy sobie alfabet, aby nie było kłopotu przy szukaniu wyrazów w słowniku. (Nauczyciel pokazuje na przykładzie jak znaleźć określony wyraz w słowniku ortograficznym).

 

 

Zapiszę Wam teraz na tablicy (w kolumnie, kolorową kredą) wyrazy z  „ó”:

       wóz

       mój

       pióro

       mówi

       zwrócić

       chłód

 

Jestem ciekawa, czy pamiętacie, dlaczego piszemy podane wyrazy przez „ó” ?

(W razie trudności nauczyciel podaje przykład wyrazu z obocznością ,np.

wóz bo wozy ó:o )

 

 

 

Nauczyciel pisze na tablicy ćwiczenie utrwalające:

 

Mała szkoła to..................szkółka

Pojemnik na przybory to...........piórnik.

Małe pióra to...............piórka

Przyjazna dziewczynka to.............przyjaciółka

Prosi uczniów o przepisanie ćwiczenia.

 

 

 

 

Przeczytam Wam teraz ze słownika ortograficznego zasadę dotyczącą pisowni „ó” wymiennego, a waszym zadaniem będzie wyszukanie w tym słowniku przykładów ilustrujących powyższą zasadę.

 

 

Na poprzednich lekcjach mówiliśmy o baśniach. Może ktoś chciałby nam przypomnieć, jakie cechy baśni poznaliśmy. Zapiszmy sobie zatem takie wyrazy: góra, król, królestwo, róża, królewna, królewicz, córka . Chciałabym, abyście spróbowali wspólnie ułożyć baśń zawierającą podane wyrazy.

 

Nauczyciel wskazuje różnicę pomiędzy wyrazami z „ó” wymiennym i niewymiennym, ilustrując ją zasadą ze słownika ortograficznego. Następnie prosi uczniów, by, tak jak poprzednio, wyszukali w słowniku przykłady dotyczące „ó” niewymiennego i zapisali je na tablicy.

 

 

 

 

Sprawdzimy sobie teraz, czy uważaliście na dzisiejszej lekcji – kto nam przypomni, o jakich zasadach ortograficznych była mowa na dzisiejszych zajęciach?

 

 

 

Przypomnijcie sobie wyrazy, o których była mowa na lekcji i wypiszcie je sobie w następujący sposób: z „ó” wymiennym zielonym kolorem, a z „ó” niewymiennym – czerwonym. Kto zdąży, może je poukładać w kolejności alfabetycznej.

 

 

Waszym zadaniem domowym będzie narysowanie obrazków ilustrujących przedmioty zawierające w nazwie „ó” wymienne bądź niewymienne i podpisanie

narysowanych przedmiotów. Oprócz tego przygotowałam Wam krzyżówkę – jej rozwiązanie nie tylko pomoże Wam  zapamiętać pisownię wyrazów z  „ó” i „u”, ale również podpowie Wam, o czym będziemy rozmawiać na następnych lekcjach.

 

 

 

 

 

 

Uczniowie z pomocą nauczyciela przypominają, co to jest poprawność językowa i podstawowe reguły ortograficzne.

 

 

 

Zdania dzieci są podzielone, większość jest jednak zdania, że ortografia sprawia uczniom spore kłopoty i trudno zostać ortograficznym mistrzem.

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie przepisują z tablicy temat lekcji.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzieci wymieniają głośno kolejne litery alfabetu.

 

Uczniowie podchodzą do tablicy i podpisują rysunki. W razie wątpliwości sięgają do słowników ortograficznych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie przepisują z tablicy przykłady i przypominają regułę dotycząca „ó” wymiennego. Podają oboczności do pozostałych wyrazów, korzystając ze wzoru podanego przez nauczyciela.

 

 

 

 

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin