3
Scenariusz uroczystości
„Spotkanie z Zajączkiem Ekologiem i Kurką Złotopiórką”
Data : 04.04.2007 r.
Placówka: Miejskie Przedszkole nr 1 w Piekarach Śląskich
Opracowały : mgr Irena Szwainoch,
mgr Joanna Zientara
Cele główne:
– odczuwanie nastrojów związanych ze Świętami Wielkanocnymi
– poznanie zwyczajów związanych z Wielkanocą
– dostarczenie dzieciom radości z przyjścia do nich Zajączka
– kształtowanie czynnej postawy wobec ochrony przyrody – wypracowanie gotowości i umiejętności działań w środowisku przyrodniczym mającym na celu jego ochronę
– poznanie Zajączka Ekologa
– zachęcanie dzieci do segregowania odpadów
Cele operacyjne:
– dziecko zna zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi
– potrafi uważnie wysłuchać wielkanocnej piosenki i wiersza
– rozwiązuje zagadki o tematyce „Wielkanocne symbole”- zajączek, baranek, kurczątko, wymagające wysiłku umysłowego
– posługuje się słownictwem związanym ze Świętami Wielkanocnymi: składanie życzeń, dzielenie się jajkiem, szukanie prezentów od zajączka, lany poniedziałek „śmigus dyngus”
– bierze aktywny udział w zabawie ruchowo – tanecznej
– wie kto to jest ekolog i co robi
– potrafi posegregować odpady przyniesione przez zajączka
Pomoce dydaktyczne:
Opaska dla kurki, strój zajączka, koszyczek z rekwizytami (pisanki, kurczątko, kurka, baranek, zajączek, oraz różnego rodzaju odpady (butelki, plastykowe pudełka, papiery, gazety itp.), zagadki, płyta CD „Wieziemy tu kogucika”, „Taniec kurcząt w skorupkach”, „sikawka” na lany poniedziałek, telefon komórkowy.
Przebieg uroczystości:
1. Wprowadzenie w radosny nastrój, piosenką „Wieziemy tu kogucika”.
2. Powitanie Kurki Złotopiórki z dziećmi, rozmowa na temat dzisiejszego spotkania z zajączkiem (dlaczego jeszcze nie przybył – sprzątanie lasu).
3. Zapoznanie dzieci z terminem „kto to jest ekolog i co robi ?” – wypowiedzi dzieci „a jak wy dbacie o środowisko?”
4. Rozmowa na temat „jakie znacie wielkanocne zwyczaje ?”.
5. Zabawa „Taniec kurcząt w skorupkach”.
6. Przyjście Zajączka Ekologa na spotkanie z dziećmi – powitanie i rozmowa na temat ochrony przyrody, dbania o czystość środowiska, zajączek prezentuje rekwizyty, które przyniósł w koszyku, te wielkanocne oraz różne odpady.
7. Zadania zajączka, które będą wykonywane przez dzieci:
¨ grupa 6-latków - pomoc w segregacji odpadów i rekwizytów wielkanocnych
¨ grupa 5-latków - recytacja wiersza pt. „Wielkanoc”
¨ grupa 4-5-latków – śpiewanie piosenki pt. „Pisanki”
¨ grupa 3-4-latków – wyszukiwanie akcesorii, które są rozwiązaniem zagadek (zając, kurczątko, baranek)
Zagadki rozwiązują dzieci grup starszych
Długie uszy – świetny słuch
Kto nie wierzy - to „czuj duch”
Na wrogów nie czeka - nogi za pas ucieka,
A jak chodzi ? Kicając! wiemy, to ………..
(Zając)
Mam czerwone nóżki, jestem żółtą kulką
A kiedy urosnę to zostanę kurką
(Kurczątko)
Cukrowe – są blisko pisanek
Prawdziwe, rogate – wiodą stado latem
na górską polanę
(Baranek)
8. Wspólne zaśpiewanie piosenki pt. „Przedszkolaczek” na sylabach zwierząt z zagadek: bebe, koko, pipi, kickic – element metody B. Strauss.
9. Podziękowanie zajączka dzieciom za wykonane piosenki, wiersz, zadania i zaproszenie do sal gdzie zostawił dla nich prezenty.
10. Pożegnanie Zajączka Ekologa i Kurki Złotopiórki z dziećmi.
Hel53land