INFA DEFINICJE(1).rtf

(9 KB) Pobierz

Algorytm - to skończony ciąg dobrze określonych i jednoznacznych instrukcji (rozkazów) prowadzących od DANYCH do WYNIKÓW, z których każda musi być wykonywana mechanicznie w

skończonym czasie.

Prosty typ danych - są podstawowymi typami języka Turbo Pascal i za ich pomocą określa się bardziej złożone struktury danych. Wszystkie typy proste składają się ze skończonego i uporządkowanego zbioru wartości. Dzięki temu na wartościach tych typów możemy m.in. wykonywać operacje porównań. Są to: 1.typy logiczne(Boolean,WordBool,Longbool,ByteBool)2.typy całkowite(shortint,ineteger,longint,byte,word),3.typy rzeczywiste(real,single,double,extended,copm),4.typ znakowy(char).

Strukturalny typ danych - stosuje się do opisu obiektów złożonych, przy czym dany obiekt możemy opisać na kilka róznych sposobów. Każdy z typów strukturalnych definiowany jest przez podanie typów składowych i metody strukturalizacji, która zarazem określa sposób dostępu do elementów składowych. W ogólności definicja pojedyńczego typu strukturalnego ma postać:

TYPE Identyikator_typu = Opis_typu_strukturalnego;

przy czym opis typu strukturalnego może być opisem typu.

Dzielą się na: typy tablicowe(array of), typ rekordowy(record..case of), typ zbiorowy(set of),typ plikowy(file of).

Statyczny typ danych - Zmienna statyczna tworzona jest w trakcie kompilacji programu i istnieje do momentu jego zakończenia lub też do momentu zakończenia funkcji lub procedury, w której została zadeklarowana.

Dynamiczny typ danych - Zmienną dynamiczną nazywamy zmienną utworzoną w trakcie wykonywania programu. Zmienne te tworzone są na tzw. stercie, której rozmiar jest na ogół różny i może wynosić nawet do 2GB. W odróżnieniu od zmiennej statycznej, zmienną dynamiczną utworzoną na stercie można w dowolnym momencie usunąć, zwalniając w ten sposób niepotrzebnie zajmowaną pamięć.

Zmienna lokalna - Zmienna lokalna w programowaniu, to zmienna zdefiniowana i dostępna wyłącznie w określonym bloku programu, tworzona w momencie wejścia do tego bloku oraz usuwana z pamięci w momencie wyjścia z danego bloku. Tym samym zasięg zmiennej lokalnej oraz czas jej życia pokrywaną się i obejmują blok, w którym zmienna lokalna jest zdefiniowana. Zmienna lokalna ma więc określony, ograniczony zakres istnienia i dostępności.

Zmienna globalna - Zmienne globalne, deklarowane są na początku programu, są dostępne we wszystkich procedurach i funkcjach. Każda zdefiniowana w programie funkcja i procedura ma pełny dostęp do wszystkich zmiennych globalnych, czego jednak nie należy nadużywać

Iteracja - Iteracja (łac. iteratio) to czynność powtarzania (najczęściej wielokrotnego) tej samej instrukcji (albo wielu instrukcji) w pętli. Mianem iteracji określa się także operacje wykonywane wewnątrz takiej pętli.

Rodzaje pętli: 1.Pętla Repeat – Until \"REPEAT (instrukcje – oddzielone średnikami) UNTIL (warunek) \" – (powtarzaj);

Po słowie \"REPEAT\" wpisujemy instrukcje jakie mają być wykonywane przez program. Warunek zakończenia pętli jest podany na końcu po słowie \"UNTIL\", co oznacza że w chwili spełnienia warunku pętla skończy pracę. Wykonywane są w tej pętli wszystkie instrukcje między słowami \"REPEAT\" i \"UNTIL\". Taka konstrukcja pętli powoduje, że nawet gdy chcemy, aby w pętli wykonywało się kilka instrukcji, to nie musimy używać instrukcji grupującej (czyli \"begin...end;\").

2.Pętla For to Do \"FOR zmienna:=wartość początkowa TO wartość końcowa DO instrukcja\" – (dla);

Instrukcje zawarte w tej pętli wykonują się dopóki zmienna i nie osiągnie wartości zawartej w zmiennej X. Zmienna i (do której możemy odwoływać się wewnątrz pętli) zwiększa się dokładnie o jeden za każdym wykonaniem pętli.

3.              Pętla While – Do \"WHILE (warunek) DO (instrukcja)\" – (dopóki);

Po słowie WHILE wpisujemy warunek, który jest najczęściej jakimś wyrażeniem logicznym, czyli zwracającym jedną z dwóch wartości: prawda lub fałsz.

Po słowie kluczowym DO wstawiamy instrukcje. Gdy jednak chcemy zastosować więcej komend, trzeba zastosować instrukcje złożoną (grupującą). Pętla jest wykonywana tak długo, jak jest spełniony warunek wykonywania pętli.

Procedura rekurencyjna -  jest to taka procedura, która w swojej treści ma wywołanie samej siebie. Zauważ, że tak skonstruowana procedura działałaby w nieskończoność. Dlatego przygotowując procedurę rekurencyjną zawsze musisz zadbać o istnienie parametru warunkującego.

f = Θ(g) , f = O(g), gdzie f, g są nieskończonymi ciągami o wyrazach dodatnich - nie wiem o co kaman

Problem nierozstrzygalny (nieobliczalny)-  w teorii obliczeń – problem decyzyjny, dla którego nie istnieje algorytm, który po skończonej liczbie kroków jednoznacznie odpowie tak lub nie dla dowolnych danych wejściowych.

Kompilator - program do tłumaczenia kodu źródłowego w języku programowania na język maszynowy, np Pascal.

Kompilacja - zamiana programu, algorytmu z języka programowania na język zrozumiały dla systemu komputerowego.

System operacyjny -  oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.

budowa systemu - Przyjęto podział na trzy główne elementy budowy systemu operacyjnego:

jądro systemu wykonujące i kontrolujące ww. zadania.

powłoka – specjalny program komunikujący użytkownika z systemem operacyjnym,

system plików – sposób zapisu struktury danych na nośniku.

Jądro składa się z następujących elementów funkcjonalnych:

przykłady systemów operacyjnych - Amiga, Apple, Atari ST, Google, IBM, Microsoft, Unix

System sieciowy - (ang. Network Operating System) – jest to rodzaj systemu operacyjnego (wykorzystującego niektóre protokoły internetowe np. TCP/IP[1]), pozwalającego na pracę w sieci komputerowej.

System wielodostępowy - System komputerowy, w którym programy, obliczenia i procesy wykonywane są przez szybki i bardzo wydajny komputer centralny (serwer), do którego połączone są (mają dostęp) stacje robocze (terminale).

Systemy wielodostępowe zarządzane są przez komputer centralny, gdzie terminale służą tylko do przekazywania poleceń serwerowi i odbierania wyników.

Systemem wielodostępowym jest m.in. Unix, a także Windows w odpowiedniej konfiguracji (z użyciem serwera i stacje roboczych).

Sieć komputerowa - w skrócie: sieć – zbiór komputerów i innych urządzeń połączonych ze sobą kanałami komunikacyjnymi. Sieć komputerowa umożliwia wzajemne przekazywanie informacji oraz udostępnianie zasobów własnych między podłączonymi do niej urządzeniami, tzw. "punktami sieci".

Rodzaje sieci - Podstawowym kryterium podziału sieci komputerowych jest obszar zajmowany przez sieć.

Rozróżniamy tutaj trzy podstawowe typy sieci komputerowych:

·        LAN - sieć lokalna, sieć o najmniejszym zasięgu, obejmująca budynek lub grupę sąsiadujących budynków,

·        MAN - sieć miejska, sieć obejmująca swoim zasięgiem miasto,

·        WAN - sieć rozległa, sieć o dużym zasięgu, przekraczającym obszar jednego miasta - np. sieć łącząca rozsiane po kraju lub świecie oddziały przedsiębiorstwa.

Szyfrowanie - proces maskowania wiadomosci.

szyfrogram - zaszyfrowana wiadomosc

kluczw kryptografii informacja umożliwiająca wykonywanie pewnej czynności kryptograficznej – szyfrowania, deszyfrowania, podpisywania, weryfikacji podpisu itp.

system szyfrowania z kluczem publicznym - 1. Alice i Bob uzgadniaja system kryptograficzny

z kluczem publicznym.

3. Alice szyfruje swoja wiadomosc za pomoca klucza

publicznego Boba.

2. Bob przesyła Alice (swój) klucz publiczny.

4. Alice przesyła szyfrogram Bobowi.

5. Bob deszyfruje wiadomosc za pomoca (własnego) klucza

prywatnego.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin