wakacje w mieście scenariusz.pdf

(39 KB) Pobierz
cebula
Kampania Bezpieczne wakacje
Bezpiecznie i zdrowo – tak sp ħ dza wakacje Bemowo
Konspekt zaj ħę dla uczniów klas I – III
Bezpiecznie sp ħ dzam wakacje w mie Ļ cie
Temat: Rozmowa z uczniami na temat bezpiecznego sp ħ dzania wakacji w
mie Ļ cie. Rozwi Ģ zywanie zagadek, rebusów. Układanie zda ı z
rozsypanek wyrazowych. Wykonywanie makiety placu zabaw.
Cele:
- ukazanie dzieciom zagro Ň e ı zwi Ģ zanych z przebywaniem w mie Ļ cie podczas
wypoczynku wakacyjnego w mie Ļ cie;
- pokazanie ró Ň nych mo Ň liwo Ļ ci aktywnego sp ħ dzania wolnego czasu w
mie Ļ cie;
- rozwijanie umiej ħ tno Ļ ci przewidywania własnych czynów;
- rozwijanie samodzielno Ļ ci i odpowiedzialno Ļ ci;
- doskonalenie umiej ħ tno Ļ ci prowadzenia rozmowy i argumentowania
własnych wypowiedzi;
- rozwijanie logicznego my Ļ lenia;
- kształcenie umiej ħ tno Ļ ci pracy w grupie;
ĺ rodki dydaktyczne:
- ilustracje: plac zabaw, boisko,
- puzzle z rysunkami pokazuj Ģ cymi zagro Ň enia (zał Ģ czniki nr 1 – 6);
- rozsypanki wyrazowe
- wierszyk
- materiały do zrobienia makiety (mog Ģ by ę przyniesione przez dzieci np. rurki
do napojów, pudełka, opakowania po jogurtach, Ļ cinki tkanin);
Metody:
- rozmowa;
- pokaz;
- aktywne działanie;
Formy:
- praca zbiorowa;
- praca indywidualna;
- praca w grupie;
Przebieg zaj ħę
1. Rozmowa z uczniami na temat jak mo Ň na sp ħ dza ę czas wolny zostaj Ģ c w
mie Ļ cie zainspirowana wierszykiem:
Wakacje s Ģ super, wspaniałe i miłe,
Lubimy wyje Ň d Ň a ę , tam mie ę dobre chwile.
Lecz czasem pozosta ę nam w mie Ļ cie wypadnie
Nie martwmy si ħ jednak, te Ň b ħ dzie tu fajnie!
- wyj Ļ cie na podwórko, plac zabaw, boisko;
- odwiedziny kolegi kole Ň anki;
- wyj Ļ cie do kina, na basen;
- przeja Ň d Ň ka rowerowa
(W klasach I, II mo Ň na pokaza ę ilustracje naprowadzaj Ģ ce na te propozycje, w
III klasie mo Ň na odegra ę z dzie ę mi scenki dramowe.
2. Dzielimy klas ħ na 6 grup. Ka Ň da grupa dostaje puzzle ze schematycznymi
rysunkami przedstawiaj Ģ cymi zagro Ň enia wyst ħ puj Ģ ce w tych sytuacjach. (W
kolejnych klasach puzzle s Ģ coraz trudniejsze – poci ħ te na wi ħ ksz Ģ ilo Ļę
kawałków.)
Po uło Ň eniu puzzli (puzzle przyklejone na kartce) przedstawiciele grup pokazuj Ģ
swoje prace i wyja Ļ niaj Ģ zagro Ň enia, które mog Ģ zaistnie ę w danych sytuacjach:
- niebezpieczne zabawy na placu zabaw;
- spotkanie z obcymi (cz ħ stowanie);
- spotkanie z obcymi (zapraszanie, rozmowa – dopytywanie si ħ );
- otwieranie drzwi domowych;
- skoki i zabawy w basenie i w pobli Ň u;
- niebezpieczna jazda na rowerze;
3.Co zrobi ę , aby ustrzec si ħ tych zagro Ň e ı – rozmowa, układanie zda ı
wniosków z rozsypanek wyrazowych (Ka Ň de dziecko dostaje jedno zdanie do
uło Ň enia, w klasie I dzieci dostaj Ģ gotowe zdania i uzupełniaj Ģ okre Ļ lonymi
wyrazami). Po uło Ň eniu dzieci przepisuj Ģ zdania pisakami, du Ň ymi literami na
paski papieru i przyczepiaj Ģ magnesami do tablicy. Najlepiej (najwyra Ņ niej i
bezbłednie) napisane zdania s Ģ przyklejone na du Ň y arkusz i pozostawione w
klasie na wystawce.
Rozsypanki
Rozs Ģ dnie korzystaj ze
sprz ħ tów
na placu zabaw.
Nie
przyjmuj od
obcych Ň adnych podarunków.
116270530.001.png
Nie
odchod Ņ nigdzie z
obcymi, którzy co Ļ
ci
obiecuj Ģ .
Nie podawaj obcym swojego adresu, telefonu i innych informacji, je Ļ li nie
ma takiej
potrzeby.
Otwieraj drzwi
swojego domu
tylko
osobom znanym.
Zachowuj si ħ
ostro Ň nie podczas zabaw
na
basenie.
Nie
wyje Ň d Ň aj samotnie na
długie
wyprawy rowerowe.
4. Na styropianowym podło Ň u oklejonym szarym papierem powstanie makieta
placu zabaw. Ka Ň de dziecko przygotowuje jeden, dwa elementy: postacie,
zabawki, drzewka i z pomoc Ģ nauczyciela mocuj Ģ na podło Ň u. W klasie I dzieci
zamiast wykonywania makiety mog Ģ kolorowa ę rysunki (puzzle).
Opracowanie Magdalena Cebulska
116270530.002.png 116270530.003.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin