Powstanie listopadowe przyczyny przebieg skutki.doc

(48 KB) Pobierz

POWSTANIE   LISTOPADOWE

 

 

Powstanie listopadowe było polskim powstaniem narodowym przeciwko Rosji która była jednym z  trojga naszych zaborców. Powstanie wybuchło w Nocy z 29 na 30 listopada 1830r  a zakończyło się 21 października 1831.(tego dnia poddała się ostatnia placówka obrońców- twierdza w Zamościu).

Dlaczego Powstanie wybuchło? Dlaczego w akurat w Listopadzie? Powody jego wybuchu przedstawię w dalszej części referatu.

Powodów można wymienić bardzo dużo ale za główny uznaje się nie przestrzeganie postanowień konstytucji ogłoszonej w 1815r  przez rosyjskich władców. Car Aleksander I zniósł wolność prasy, została wprowadzona konstytucja prewencyjna. Należy dodać że w tym okresie nasiliły się też śledztwa i represje wobec tajnych związków i stowarzyszeń.

Nasz naród zawsze miał tendencje do zrywów i buntów co można zauważyć już w przeszłości np. podczas potopu szwedzkiego gdzie Szwedzi mogli pokonać wojsko ,wtargnąć do kraju lecz nie posiadali dość siły by utrzymać  Polskę w swoich rękach i zostali pokonani.

W Polakach narastała chęć wyzwolenia się spod jarzma zaborcy. Zachęcało ich i umacniało w wierze na powodzenie powstania to że powiodły się rewolucje w Belgii i Francji obie w 1830.

Do Polaków doszły słuchy że planowana jest interwencja w Belgii z użyciem wojsk polskich i wcielania młodzieży Polskiej do armii która będzie służyć pod sztandarem caratu. Nie należy zapominać że była możliwość wykrycia spisku młodych kadetów  min. Piotra Wysockiego i skazanie ich prawdopodobnie na śmierć.

Nasiliły się aresztowania ludności cywilnej często dochodziło do wyroków skazujących na osobach nie winnych. Wyrokiem bardzo często było zesłanie na Sybir.

 

Przyczyny powstania w pigułce:

·         Nie stosowanie się carów do konstytucji z 1815r.

·         Zaczynają się rozwijać tajne stowarzyszenia i organizacje które pragną niepodległej Polski

·         Plotki o wykryciu spisku podchorążych  z Piotrem Wysockim na czele

·         Prześladowania polityczne zsyłka na Sybir

·         Ruchy niepodległościowe w : Francji (obalenie Ludwika a osadzenie na tronie Filipa),

Grecja(odzyskanie niepodległości), Belgia (powstanie przeciwko przyłączeniu ziem do Holandii).

 

·         Możliwość Wysłania Polskiego wojska do tłumienia rewolucji i powstań w innych krajach np. Belgii.

·         Ograniczanie przez Cara Autonomii Królestwa Polskiego

·         Idee romantyzmu i pragnienie niepodległości

 

 

 

Przebieg Powstania Listopadowego

29/30 Listopad – wybuch powstania w nocy  rozpoczęli ją studenci podzieleni na dwie grupy jedna zaatakowała Belweder druga podpaliła Browar na Solcu i zdobyła Arsenał wraz z mieszczanami.

1 grudnia-zawiązanie Towarzystwa Patriotycznego z Joachimem Lelewelem na czele

5 grudnia- Generał Józef Chłopicki ogłasza się dyktatorem. Nie wierzy w zwycięstwo powstańców ,dąży do pertraktacji z carem , rozkazuje rozbroić ludność cywilną .

18 grudnia-Sejm uznaje to powstanie za powstanie narodowe

25 stycznia-Sejm detronizuje cara Mikołaja I , ten moment oznacza że nie będzie już  żadnej ugody z carem. Sejm wybiera Radziwiłła na dowódcę powstania.

Początek lutego – zaczyna się wojna polsko- rosyjska. Siły rosyjskie to ok. 130 tys. dowódca Dybicz potem Paskiewicz , Polska siły 50 tys. dowodził Radziwiłł a potem Chłopicki.

14 luty-Bitwa pod Stoczkiem. Wygrana przez Polaków dowodzonych przez gen. Józefa Dwernickiego. Pasmo sukcesów Polski. Rosjanie zostają zatrzymani na prawym brzegu Wisły.    Kolejne wygrane Bitwy to: pod Dobrem , Olszynką Grochowską. Gen Skrzynecki zostaje uznany kolejnym dowódcą powstania. Nie wierzy w zwycięstwo powstańców.

Wiosna 1831r- wojska rosyjskie dziesiątkowane przez epidemie.

26 maj- przegrana pod Ostrołęką. Rosjanie przedostają się na lewy brzeg Wisły.

Lipiec –Sierpień –Rosjanie otaczają Warszawę , powstańcy nie mogą liczyć na pomoc z Francji .Filip nie boi się Rosji. Zmiany dowódców powstania. Skrzynecki ,Dębicki ,Krukowiecki żaden z nich nie wierzy w zwycięstwo w tym powstaniu.

6 wrzesień-Warszawa wzięta w kleszcze ze wschodu i zachodu. Atak na Wolę.

8 września - kapitulacja Warszawy.

Powstanie listopadowe upadło przyczyniło się do tego wiele elementów ale co było głównym powodem przegranej? Źli dowódcy , brak ładu w działaniach , brak mobilizacji ludności cywilnej? Zły czas na powstanie(listopad)? Można powiedzieć że wszystko po trochu przyczyniło się do porażki. Powstanie było efektem zrywu ponieważ bano się że i tak przygotowania ugrupowań zostaną udaremnione. Przywódcy stowarzyszeń  działali pod presja i musieli podjąć decyzję. Powstanie upadło by już na samym początku gdyby nie ludność Warszawy która pomogła zdobyć Arsenał i pomogła wypędzić Rosjan z Warszawy.

Przyczyny upadku powstania listopadowego :

ü      Chaotyczna, zła organizacja, brak solidnego i konkretnego planu.

ü      Duże rozbieżności politycznej myśli Polaków oraz różnych grup społeczeństwa.

ü      Brak wierzącego w sukces, odpowiedzialnego, całkowicie zaangażowanego człowieka, jaki mógłby dowodzić w powstaniu.

ü      Częste wycofywanie oddziałów (np.6 listopada wycofano 20 tysięcy żołnierzy z Warszawy) a następnie kierowanie ich na obszary gdzie właściwie nie było niezbędne.

ü      Nie udała się akcja zaangażowania chłopów.

ü      Ociąganie się i bierność w działaniach zbrojnych.

ü      Dysproporcja sił armii polskiej wobec do rosyjskiej

ü      Zmarnowanie kilku szans jakie mieli powstańcy na przykład zatrzymania Rosjan na prawym brzegu Wisły.

 

 

 

Skutki Powstania Listopadowego:

Niepowodzenie powstania zapoczątkowało trudny okres dla Polaków. Nasiliły się represje , było więcej zsyłek na Sybir , ucierpiała ludność miast , prześladowania polityczne, jeszcze wiele innych które utrudniły życie ludności w Polsce i ograniczyły wolność Polaków. Ucierpiały wszystkie warstwy społeczne od chłopów ,przez mieszczan na szlachcie kończąc. Masowo wcielano ludność Polską do wojska carskiego , gdzie wysyłano ich na granicę rosyjsko chińską. Przez prześladowania na Emigrację udało się 10 tysięcy osób głównie elity intelektualnej Polski. Nastąpiła rusyfikacja , językiem urzędowym i tylko on mógł być używany został rosyjski. Podzielono państwo na gubernie a autonomie zlikwidowano.   Pozamykano uniwersytety ,ludność polska nie mogła już się uczyć ,studiować. Odnowiono Święte Przymierze i postanowiono eliminować wszelkie ruchy narodowo-wyzwoleńcze.

 

Skutki powstania:

·         Wielka emigracja - 10 tysięcy osób wyjechało do Francji, Stambułu i Stanów Zjednoczonych. Zostali oni skazani zaocznie na najwyższe kary, ich dobra zostały skonfiskowane i przekazane zasłużonym rosyjskim żołnierzom.

·         Likwidacja armii polskiej, żołnierzy przymusowo wcielono do rosyjskich jednostek a następnie wysyłano na rosyjsko-chińską granicę, było to równoznaczne z wyrokiem śmierci (służba tam trwała 25 lat).

·         Car Mikołaj I chcąc zintegrować polskie ziemie z rosyjskimi, przekształcił status Królestwa w jedną z rosyjskich prowincji.

·         Królestwo zostało zobowiązane pokrywać koszty utrzymania 100 tysięcznej rosyjskiej armii okupacyjnej, która na stale była obecna w Królestwie i zawsze gotowa tłumić jakiekolwiek bunty.

·         Zniesienie konstytucji Królestwa a zastąpienie jej Statutem Organicznym, który likwidował autonomię Królestwa, w tym sejm, rząd, namiestnika, zniesiono niezawisłość sądów, wprowadzono carskich urzędników na urzędy w Królestwie.

·         Budżet państwa polskiego włączono do Rosji.

·         Zniesiono dotychczasowy podział administracyjny a wprowadzono gubernie.

·         Konfiskata narodowych dóbr polskich na rzecz Rosji, wywożenie arcydzieł sztuki, grabienie majątków.

·         Podjęto wzmożoną rusyfikację  - zamykano polskie szkoły, kościoły przekształcano w cerkwie, księży wysyłano na Syberię. Uważano bowiem, że kościoły stanowią ostoję patriotyzmu.

·         Językiem narodowym został język rosyjski.

·         Wprowadzona ostra cenzura nie pozwalała na swobodny rozwój prasy, literatury i wydawnictw.

·         Zlikwidowano Uniwersytet Warszawski (1831), Wileński (1832), rozwiązano Towarzystwa Przyjaciół Nauk, zakazano czytania i wydawania dzieł: Mickiewicza, Słowackiego, Lelewela.

·         Mikołaj I odnowił Święte Przymierze - Rosja, Austrią i Prusy w 1833r. zawarły układ dotyczący zwalczania narodowowyzwoleńczych i rewolucyjnych ruchów w Europie.

·         Pogorszyła się sytuacja polskiej szlachty (prześladowania i konfiskaty).

·         Pogorszeniu uległa sytuacja chłopów (chłop czynszowy zazwyczaj miał się tak samo źle jak pańszczyźniany, gdyż szlachcic narzucał zbyt duży czynsz), majątki ziemskie przechylały się w kierunku gospodarki specjalistycznej i hodowli (jednak rozwój hodowli usuwał z ziemi chłopa).

·         Car podwyższył celną taryfę na towary wywożone z Królestwa do Rosji. Na samym początku dotknęło to zakłady włókiennicze, które uzależnione były od surowca przywożonego z Rosji i reeksportu gotowych produktów (car zamierzał uniknąć konkurencji polskiego przemysłu).

·         Pozytywnym skutkiem powstania było to, że zwiększyła się produkcja przemysłu ciężkiego, głównie kopalń i hut rządowych.

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin