konspekt profilaktyczne.doc

(64 KB) Pobierz

Agata Ośmiałowska

Katarzyna Hermanowska

Aleksandra Malicka

PKW1

Konspekt zajęć profilaktycznych

 

 

1. Data prowadzenia zajęcia: 18. 12. 2009 r.

2. Klasa II-III

3. Czas trwania: 3x45min (135min)

4. Miejsce – sala lekcyjna, boisko szkolne

5. Ośrodek tematyczny: „W zdrowym ciele zdrowy duch!”

Ośrodek dzienny: „Kraina Zdrowego wypoczynku”

6. Cele ogólne:

- Doskonalenie umiejętności swobodnego wypowiadania się

- Kształtowanie nawyków uważnego słuchania oraz wykonywania poleceń nauczyciela

- Kształtowanie umiejętności dostrzegania własnych potrzeb zdrowotnych;

- Uświadomienie rangi czynnego i biernego wypoczynku dla zdrowia i dobrego samopoczucia

- Kształtowanie postawy spostrzegawczości, cierpliwości, życzliwości w grupie i we wspólnej zabawie

- Kształtowania pozytywnych cech charakteru poprzez  udział w rywalizacji sportowej

- Poszerzenie słownictwa o nazwy z zakresu różnych dyscyplin sportowych.

- Doskonalenie pisownia wyrazów z trudnościami ortograficznymi

 

7. Cele szczegółowe:

Uczeń potrafi:

- zgodne współpracować z grupą

- słuchać ze zrozumieniem i odpowiedzieć na pytania nauczyciela

- efektywnie dla zdrowia zagospodarować czas wolny

-. wyróżnić zdrowotne walory aktywności ruchowej

- czerpać radość i zadowolenie ze wspólnej rodzinnej aktywności ruchowej

- przestrzegającej zasad zdrowej rywalizacji sportowej

- doskonalić swoją sprawność fizyczną

- wymieniać dobre dla zdrowia sposoby spędzania wolnego czasu,

- potrafi wyjaśnić wpływ aktywności fizycznej na zdrowie człowieka

- rozumie pojęcie wypoczynku czynnego i dostrzega jego zalety

- aktywnie uczestniczyć w zabawie ruchowej i dramowej,

- zaprojektować stroje sportowców

- zdefiniować słowo „czas wolny i wypoczynek”
- wymienić formy spędzania czasu wolnego

 

8. Formy pracy

- grupowa (jednolita ; z całą klasą)

- zbiorowa (jednolita)

- indywidualna

 

9.  Środki:

- encyklopedia/słownik

- karteczki samoprzylepne

- karta pracy zegary dnia

- kartki z bloku, kredki, flamastry

 

10. Metody:

a) asymilacji wiedzy – pogadanka, opowiadanie, opis, praca z książką

b) aktywizujące – burza mózgów, drama, promyczkowe uszeregowanie

c) metody praktyczne – uczenie się przez działanie; metody realizacji działań wytwórczych

d) waloryzacyjne - ekspresyjne,

e) gry i zabawy dydaktyczne

11. Treści:

-edukacja polonistyczna

-edukacja plastyczna

-edukacja zdrowotna

- edukacja matematyczna

 

12. Przebieg zajęcia:

 

Faza zajęcia

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

I. Rozpoczęcie

 

1. powitanie w kręgu

(5min)

 

Zabawa „Witam wszystkich”:

Powitanie dzieci które np. lubią spacery, lubią ćwiczyć, lubią piłkę nożną, lubią zjeżdżać na sankach  itd.

Dzieci, których dotyczy powitanie machają do nauczycielki ręką.

 

 

 

II. Rozwinięcie

 

1. Rozmowa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Rodzaje wypoczynku

     - tabelka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Promyczkowe uszeregowanie – czas wolny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Zegar dnia (w załączniku)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin