Zjawisko tęczy-6-latki.doc

(35 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA

SCENARIUSZ  ZAJĘCIA.

 

PLACÓWKA:

 

PROWADZĄCA:

GRUPA: 6 – latki – grupa „0”

 

DATA:

CEL GŁÓWNY: Zapoznanie ze zjawiskiem tęczy.

 

CEL POŚREDNI (temat zajęcia): Słuchamy „Bajki o tęczy i Kubusiu Puchatku” z czasopisma Kubuś Puchatek – zapoznanie ze zjawiskiem powstawania tęczy, jej budową i kolorami.

 

OBSZAR EDUKACYJNY: Poznawanie i rozumienie siebie i świata.

 

TREŚCI : Poznawanie przyrody – stwarzanie warunków do dzielenia się nagromadzonymi spostrzeżeniami;

 

CELE OPERACYJNE:

1.      Wie, że tęcza to przenikające przez krople wody promienie słońca;

2.      Wie, że tęcza składa się z 7 kolorów;

3.      Potrafi je wymienić;

4.      Wie, że tęcza ma kształt okręgu a na ziemi widać tylko łuk, gdyż resztę zasłania horyzont;

 

POMOCE:  maskotka Kubusia Puchatka, koperty z kolorowymi paskami, kolorowe bibułkowe wstążki, karty pracy, kredki, rzutnik, pryzmat, rozpylacz z wodą;

 

LITERATURA:

1.      I.Dudzińska „Metodyka wychowania przedszkolnego”,

2.      C. Hannaford „Zmyślne ruch, które doskonalą umysł”,

3.      B. Tayor „Zabawa i nauka. Kolor i światło”,

4.      Kubuś Puchatek, 1998, nr 2.

 

PRZEBIEG:

1.      Przywitanie dzieci zabawą z pedagogiki zabawy „Witam wszystkich, którzy…” ( dzieci stoją w kręgu, kto czuje się powitany robi krok do przodu ).

2.      Przywitanie siebie nawzajem – ruchy naprzemienne ( element m. Dennisona ).

3.      Rozwiązywanie zagadek pt. „Jaki to kolor?” przygotowanych przez Kubusia Puchatka:

v     To będzie bardzo łatwa zagadka: jakiego koloru jest niebo, kiedy jest ładna pogoda? ( jasnoniebieski );

v     Tego koloru szukajcie w makach lub w muchomorze ( czerwony );

v     Marchewka zawsze ten kolor kryje, ale też takie bywają dynie ( pomarańczowy );

v     Liście są taki i trawa też, ajki to kolor, już chyba wiesz ( zielony );

v     Jakim kolorem – pytam dziś wszystkich – maluję niebo przed burzą i głębokie morze? ( ciemnoniebieski );

v     W jakim kolorze są piękne fiołki i smaczne śliwki? ( fioletowy );

v     To kolor ciepły i miły jak promienie słońca i płatki słonecznika (żółty ).

4.      Giełda pomysłów nt. „Czy można gdzieś zobaczyć wszystkie te kolory razem ?”

5.      Wysłuchanie opowiadania o Kubusiu Puchatku.

6.      Omówienie opowiadania.

7.      Otwarcie kopert – wyjęcie pasków w kolorach tęczy, przeliczanie ich, oglądanie

v  Ćw. gałek ocznych – wodzenie wzrokiem za paskiem ( element m. Dennisona );

v  Pytanie – z czym kojarzą się te paski, czy widzieli kiedyś tęczę, kiedy można ją zobaczyć, czy bez słońca może pojawić się tęcza?

v  Krótka informacja kiedy i jak powstaje tęcza, jak ona wygląda.

8.      Układanie z pasków tęczy zgodnie z kolejnością występowania kolorów od lewej do prawej strony.

9.      Zabawa ruchowa przy piosence „Tęcza, tęcza cza, cza, cza” – dzieci stoją w kole z wstążkami z bibuły w kolorach tęczy. Prowadzący w środku wymienia kolory a dzieci z tym kolorem robią krok do przodu, podskakują.

10.  Doświadczenie a pryzmatem i rzutnikiem – wywołanie tęczy w warunkach sztucznych.

11.  Praca indywidualna przy stolikach – kolorowanie tęczy zgodnie z wzorem kolorów.

12.  Wyjście na podwórko – doświadczenie – próby wywołania tęczy ( rozpylacz skierowany w stronę słońca ) – tylko w sprzyjających warunkach.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin