Jak ułożyć kostkę rubika.odt

(28 KB) Pobierz

Na miejscu właściwego klocka czerwono-żółtego jest niewłaściwy klocek zielono-pomarańczowy.

Porównaj kolory drugiego rzędu z rysunkiem powyżej.

Przechyl kostkę tak, by zobaczyć dół kostki. Spośród klocków dolnej ściany, które na rys.2 symbolicznie zaznaczone są niebieskimi krzyżykami znajdź (to nie jest takie trudne) te, które NIE mają tego koloru co środkowy klocek.

Po przechyleniu kostki widzimy, że dolna ściana jest np. biała. Z klocków ( opisanych powyżej-rys.2 ) wybieramy jeden, który nie ma koloru białego. Spośród widocznych na obrazku obok, klocków dolnej ściany można wybrać jedynie ten, o kolorach żółto-czerwonym, gdyż TYLKO on pasuje do schematu z rys.2 i nie posiada koloru białego ( środek dolnej ściany jest koloru białego ).
Klocek czerwono-biały choć pasuje do schematu z rys.2 , nie będzie brany pod uwagę, ponieważ jest w połowie biały, a takiego właśnie koloru jest cała dolna ściana.
rys. A Po wybraniu klocka z dolnej ściany, o którym mowa powyżej (pasującego do schematu z rys.2 i różniącego się kolorami od środka dolnej ściany) ustawiamy go w ten sposób, że:

                     kolor, który jest na dole ( w przypadku obok jest to żółty ) ustawiamy naprzeciwko ściany tego samego koloru ( w tym przypadku koloru żółtego ) - porównaj wygląd kostki na rys. A i rys. B

                     sprawdzamy drugi kolor. W przykładzie obok jest to czerwony. Szukamy bocznej ściany o tym samym kolorze ( w tym przypadku czerwonej ) i ustawiamy ją naprzeciwko własnej mordy twarzy - porównaj wygląd kostki na rys. A i rys. B


rys. B Kiedy już ustawisz odpowiednio kostkę wykonaj następujące ruchy poczynając od ściany, w którą ma być włożony klocek (w omawianym przypadku jest to ściana prawa, bo skrzyżowanie bocznych: czerwonej i żółtej jest po prawej) :

cała prawa ściana raz w dół

       cała dolna ściana raz w prawo

       cała prawa ściana raz w górę

       cała dolna ściana raz w prawo

       cała przednia raz w prawo

       cała dolna ściana raz w lewo

       cała przednia ściana raz w lewo                                                       strona 1

       Klocek czerwono-żółty jest włożony na swoje miejsce (w drugim rzędzie) :-)

Tak będzie wyglądać ułożony drugi rząd na skrzyżowaniu przedniej i lewej ściany. Na miejscu właściwego klocka czerwono-pomarańczowego jest niewłaściwy klocek zielono-żółty.

Porównaj kolory drugiego rzędu z rysunkiem powyżej.

Przechyl kostkę tak, by zobaczyć dół kostki. Spośród klocków dolnej ściany, które na rys.2 symbolicznie zaznaczone są niebieskimi krzyżykami znajdź (to nie jest takie trudne) te, które NIE mają tego koloru co środkowy klocek.
rys.2 Po przechyleniu kostki widzimy, że dolna ściana jest np. biała. Z klocków ( opisanych powyżej-rys.2 ) wybieramy jeden, który nie ma koloru białego. Spośród widocznych na obrazku obok, klocków dolnej ściany można wybrać jedynie ten, o kolorach pomarańczowo-czerwonym, gdyż TYLKO on pasuje do schematu z rys.2 i nie posiada koloru białego ( środek dolnej ściany jest koloru białego ).
Klocek czerwono-biały choć pasuje do schematu z rys.2, nie będzie brany pod uwagę, ponieważ jest w połowie biały, a takiego właśnie koloru jest cała dolna ściana.
rys. A Po wybraniu klocka z dolnej ściany, o którym mowa powyżej (pasującego do schematu z rys.2 i różniącego się kolorami od środka dolnej ściany) ustawiamy go w ten sposób, że:

       kolor, który jest na dole ( w przypadku obok jest to pomarańczowy ) ustawiamy naprzeciwko ściany tego samego koloru ( w tym przypadku koloru pomarańczowego ) - porównaj wygląd kostki na rys. A i rys. B

       sprawdzamy drugi kolor. W przykładzie obok jest to czerwony. Szukamy bocznej ściany o tym samym kolorze ( w tym przypadku czerwonej ) i ustawiamy ją naprzeciwko własnej mordy twarzy - porównaj wygląd kostki na rys. A i rys. B


rys. B Kiedy już ustawisz odpowiednio kostkę wykonaj następujące ruchy poczynając od ściany, w którą ma być włożony klocek (w omawianym przypadku jest to ściana lewa, bo skrzyżowanie bocznych: czerwonej i pomarańczowej jest po lewej) :

       cała lewa ściana raz w dół                                                                   strona 2

       cała dolna ściana raz w lewo                                                                 strona 3

       cała lewa ściana raz w górę

       cała dolna ściana raz w lewo

       cała przednia raz w lewo

       cała dolna ściana raz w prawo

       cała przednia ściana raz w prawo

       Klocek czerwono-pomarańczowy jest włożony na swoje miejsce (w drugim rzędzie) :-)

Witam, witam. Jesteś już przy układaniu ( nie! nie przyprawianiu! ) rogów, a to już wyższa szkoła jazdy. Nie ma się jednak czym przejmować, dzięki tzw. 9 ruchom opanujesz to prawie od razu. Już za chwilę dowiesz się, jak włożyć rogi na właściwe miejsce. Czasem nie trzeba będzie tego robić, bo się samo ułoży, ale to należy do rzadkości. Zanim jednak zaczniemy, kilka rzeczy musi być wyjaśnione.

UWAGA!!!
Przyjrzyj się uważnie rys. A, B, C i wyjaśnieniom co jest właściwym rogiem, a co nie. To bardzo, bardzoooo ważne!!!


Rys. 1



Rys.A To jest przykład rogu na właściwym miejscu. Róg ma mieć 3 barwy: biały, czerwony, żółty. Trochę przekręcone, ale jest.

Rys.B To jest przykład rogu na niewłaściwym miejscu. Róg ma mieć 3 barwy: biały, czerwony, żółty. Jak widać wcale nie jest tak jak ma być (porównaj kolory!).

Rys.C To jest przykład idealnego rogu na właściwym miejscu. Róg ma mieć 3 barwy: biały, czerwony, żółty. Jak widać klocek dopasowany jest idealnie.

 

 

 

Twoim zadaniem "number one" jest poszukanie i znalezienie wśród dolnych rogów (patrz rys.1) takich dwóch sąsiadujących, które będą na właściwym miejscu. Zgodnie z Rys.A i Rys. C będą to takie, które będą posiadać odpowiednie kolory, ale niekoniecznie będą dopasowane idealnie. Najczęściej jest tak, że żaden róg nie jest na swoim miejscu. Bez paniki, jest na to prosty sposób. Okręć dołem raz w prawo lub w lewo. Porównaj kolory pierwszego lepszego rogu i kolory ścian, które spotykają się w tym rogu. Jeśli kolory są te same to znaczy, że masz róg na właściwym miejscu. Pamiętaj, że nie musi być tak idealnie jak na Rys.C, wystarczy jeśli będzie tak jak na Rys.A. W ten sam sposób sprawdzasz pozostałe rogi. Jeśli nie możesz znaleźć przynajmniej dwóch sąsiadujących rogów na właściwym miejscu to przekręć dolną ścianą raz jeszcze w tym samym kierunku i rób to tak długo, aż znajdziesz te dwa dobre rogi (maksymalnie 4 obroty). Jeśli okaże się, że wszystkie 4 rogi masz na swoich miejscach to... tą lekcje możesz sobie spokojnie odpuścić (lub olać - jak kto woli) i przejść do następnej. Może się okazać, że tylko jeden róg będzie właściwy lub będą dwa, ale na przeciwległych końcach. W takim przypadku możesz z czystym sumieniem przejść do tzw. 9 ruchów.

Jeśli znajdziesz dwa właściwe rogi obok siebie (!!!) to okręć całą kostkę tak, by znajdowały się one z tyłu (sposób ich umieszczenia zgodnie z rysunkiem obok, omawiane rogi to te zaznaczone krzyżykami) i przejdź do wykonania tzw. 9 ruchów.

Układanie rogów - czyli tzw. 9 ruchów (podczas ich wykonywania można sobie odliczać, to bardzo pomaga)

  1. cała prawa ściana raz w dół
  2. cała dolna ściana raz w lewo
  3. cała prawa ściana raz w górę
  4. cała przednia ściana raz w prawo
  5. cała dolna ściana raz w prawo
  6. cała przednia ściana raz w lewo
  7. cała prawa ściana raz w dół
  8. cała dolna ściana raz prawo
  9. cała prawa ściana raz w górę

Ruchy te (tzw. 9) wykonujemy do skutku, tak długo aż każdy róg będzie na swoim właściwym miejscu, choć niekoniecznie idealnie!

Aby sprawdzić, kiedy przestać powtarzać ruchy z "dziewiątki" musisz po każdorazowym ich wykonaniu szukać dopasowania rogów. A więc: kręcisz dolną ścianą i patrzysz na pierwszy lepszy róg. Sprawdzasz jakie ma on kolory i jakie kolory mają ściany, które się w nim spotykają. Jeśli te same to znaczy, że masz róg na właściwym miejscu (co znaczy ten zwrot tłumaczę na początku tej lekcji na rys.A i rys.C). W ten sam sposób sprawdzasz pozostałe rogi. Ta czynność to "szukanie dopasowania" Jeśli wszystkie 4 rogi są na właściwym miejscu - przechodzisz do kolejnej lekcji. Jeśli nie - szukasz przynajmniej dwóch, które są na właściwych miejscach, dajesz do tyłu jak na rysunku wyżej i robisz "dziewiątkę". Jeśli nie możesz znaleźć przynajmniej dwóch sąsiadujących rogów na właściwym miejscu to obracasz dół w tym samym kierunku co chwilę wcześniej i ponownie szukasz dopasowania (robisz to maksymalnie 4 razy). Po każdym obróceniu dołem masz powtórkę z historii: sprawdzasz kolory rogów, jak są 4 na właściwych miejscach to game over dla tej lekcji, jeśli tylko dwa to do tyłu i kręcisz.

Jeśli przed wykonaniem 9 ruchów, dwa właściwe rogi były dane do tyłu to po "dziewiątce" wszystkie rogi powinny być ułożone. Wystarczy przekręcić dolną ścianą, by były na właściwych miejscach i już można przejść do kolejnej lekcji :-)

 

Jeśli umiesz już tzw. 9 ruchów to przed Tobą już tylko najłatwiejsze lekcje. Po prostu bułka z masłem. Po poprzedniej lekcji Twoja kostka ma wszystkie dolne rogi na swoich miejscach (to jest warunek, by zacząć tę lekcję!), a być może kolory niektórych rogów pasują idealnie - kostka wygląda np. tak jak na rys.1. Na tej części kursu dowiesz się jak rogom na właściwych miejscach pozmieniać kolory, by kostka wyglądała np. tak jak na rys. 2. Mam nadzieję, że pamiętasz co znaczy "róg idealny". Jeśli nie - zajrzyj na chwilę do lekcji 5 i rys.C. Rys1   str.4

rys.2

Pierwsze co musisz zrobić to sprawdzić czy wśród czterech rogów dolnej ściany jest róg idealny. Jeśli tak to ustaw kostkę w taki sposób, by róg idealny był po lewej, a nieidealny po prawej - rys. C. Jeśli nie, to żaden problem, ruchy i tak są takie same. Jeśli jednak jest idealny róg to masz obowiązek ustawić go z lewej - rys. C.

Wykonaj ruchy lewo-prawo, zawsze (!) zaczynając od lewej. Pamiętaj: najpierw wszystkie lewo, potem wszystkie prawo.

rys. C

Lewo:

       cała lewa ściana raz w dół                                                                      strona 5

       cała dolna ściana raz w prawo

       cała lewa ściana raz w górę

       cała dolna ściana raz w prawo

       cała lewa ściana raz w dół

       cała dolna ściana dwa razy w lewo (lub prawo, to bez znaczenia)

       cała lewa ściana raz w górę

Prawo:

       cała prawa ściana raz w dół

       cała dolna ściana raz w lewo

       cała prawa ściana raz w górę

       cała dolna ściana raz w lewo

       cała prawa ściana raz w dół

       cała dolna ściana dwa razy w prawo (lub lewo, to bez znaczenia)

       cała prawa ściana raz w górę

Uwaga! Ruchy lewo-prawo to jedność - tak jak moje skarpetki i gaz, który się z nich ulatnia. Nie ma czegoś takiego jak ruchy lewo i coś tam, lub lewo i koniec, bo coś się tam fajnie ułożyło. Musi być jedno i drugie, bo tylko wtedy nie rzucisz kostką o ścianę.

Ruchy lewo-prawo wykonujemy do skutku. Jeśli zatem po wykonaniu powyższych ruchów nie masz przed oczyma dwóch idealnych rogów, to NIE kręć kostką we wszystkie świata strony, ale ponownie je wykonaj trzymając ją dokładnie w tej samej pozycji. Jeśli więc, robiąc to pierwszy raz (tylko bez włochatych myśli!) widziałeś czerwony kolor pośrodku przedniej ściany i wówczas nie udało ułożyć się dwóch idealnych rogów, to za drugim razem także musisz widzieć czerwony    8 środek. Rób to tak długo, aż ujrzysz dwa idealne rogi. Następnie, obróć całą kostkę tak by róg idealny był po lewej, a nieidealny po prawej (rys.C) i wykonaj kolejne ruchy lewo-prawo.

Ruchy lewo-prawo wykonuje się tak długo, aż wszystkie rogi będą idealne, tzn. kiedy będą miały kolory na odpowiednich miejscach (zobacz rys.2).

Tak, tak to już niestety koniec. Gratuluję cierpliwości. Ta część kursu jest zupełnie banalna i daje najwięcej satysfakcji, bo pozwala zobaczyć ułożoną kostkę. Jesteś już po "kolorowaniu" rogów więc pora zając się resztą. Na początek musisz spojrzeć na spód kostki. Może się zdarzyć, że cały spód jest ułożony lub będzie wyglądać mniej więcej jak jeden z wariantów obok. W zależności co będzie na spodzie, będziesz wykonywać odpowiednie ruchy.

"X"

"H"

"odwrócone F"

Gdy  na  spodzie  jest "H":

wykonaj 11 ruchów opisanych po lewej, czyli:

1.    środek raz w dół

2.    cała dolna dwa razy w lewo

3.    środek raz w górę

4.    cała dolna raz w lewo

5.    środek raz w dół

6.    cała dolna dwa razy w lewo

7.    środek raz w górę

8.    cała dolna raz w lewo

9.    środek raz w dół

10.                        cała dolna dwa razy w lewo

11.                        środek raz w górę

Gdy ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin