Rozmieszczenie elementów sterowniczych maszyn.doc

(33 KB) Pobierz

Rozmieszczenie elementów sterowniczych maszyn

W jaki sposób rozmieścić elementy sterownicze maszyny, by nie stwarzały one zagrożenia dla operatora?

 

Elementy sterownicze należy umieszczać poza strefami zagrożenia w taki sposób, aby ich obsługa nie powodowała dodatkowych zagrożeń, na przykład zetknięcia się z:

·                      elementami napędowymi,

·                      ruchomymi częściami,

·                      ostrymi krawędziami,

·                      elementami znajdującymi się pod napięciem.

Należy pamiętać o takim rozmieszczeniu elementów sterowniczych, by w sytuacji ich przypadkowego uruchomienia nie stanowiły dodatkowego zagrożenia.

 

Dlatego należy zapewnić takie rozmieszczenie elementów sterowniczych, aby operator nie był narażony na dodatkowe zagrożenia. Elementy sterownicze muszą być zabezpieczone przed przypadkowym ich uruchomieniem. Należy zatem umieścić je tak, aby:

 

·                      nie było możliwe ich przypadkowe włączenie, np. z dala od pochwytów, poręczy, wejść do kabin, wejść na stanowiska operatora,

·                      nie było możliwe ich przypadkowe włączenie wtedy, gdy operator zajmuje lub opuszcza stanowisko operatorskie.

 

Można również zastosować przyciski z kołnierzem ochronnym, blokowanie elementów sterowniczych w stanie wyłączonym, względnie zamykane obudowy (pokrywy) tych elementów sterowniczych.


Podstawa prawna
rozporządzenie Ministra Gospodarki z 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (Dz.U. z 2002 r. nr 191, poz. 1596)


Autor:
Waldemar Klucha specjalista ds. bhp

strzałka

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin