Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze dla nauczycieli.doc

(43 KB) Pobierz

Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze dla nauczycieli

Czym się kierować przy ustalaniu rodzajów środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego dla nauczycieli?

 

Dyrektor szkoły lub placówki oświatowej, oceniając, czy na danym stanowisku pracy przysługują pracownikowi odzież i obuwie robocze oraz środki ochrony indywidualnej powinien przede wszystkim dokonać identyfikacji (rozpoznania i oceny) zagrożeń występujących na tym stanowisku. Prawidłowa identyfikacja i ocena zagrożeń pozwoli mu określić poziom zagrożenia oraz podjąć decyzję o konieczności zastosowania odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej na danym stanowisku pracy.

Przy ustalaniu rodzajów odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej należy przede wszystkim pamiętać, że:

 

1.       odzież i obuwie robocze powinny być przydzielane pracownikom wykonującym prace, przy których:

·                      odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,

·                      występują określone wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy;

2.       środki ochrony indywidualnej powinny być przydzielane do stosowania, jeżeli ograniczenie zagrożeń w wyniku zastosowania rozwiązań organizacyjnych i technicznych jest niewystarczające, w związku z czym pracownik przy wykonywaniu określonej pracy jest narażony na szkodliwe lub niebezpieczne czynniki w stopniu zagrażającym jego zdrowiu bądź bezpieczeństwu.

 

Należy mieć na uwadze, że przewidywane okresy użytkowania odzieży i obuwia roboczego powinny być uzależnione od charakteru oraz warunków pracy na określonych stanowiskach pracy, a także związanych z nimi:

 

·                      stopnia brudzenia i niszczenia odzieży oraz obuwia roboczego,

·                      wymagań technologicznych, sanitarnych i bhp.

Zasady ustalania niezbędnych środków ochrony indywidualnej

Przy ustalaniu niezbędnych do stosowania na określonych stanowiskach pracy środków ochrony indywidualnej powinny być przestrzegane w szczególności następujące zasady:

 

1.       rodzaje środków ochrony indywidualnej powinny być uzależnione od charakteru i warunków pracy na określonych stanowiskach pracy oraz związanych z nimi rodzajów i poziomu zagrożeń;

2.       środki ochrony indywidualnej powinny być dobrane tak, aby:

·                      stanowiły niezawodny środek zabezpieczający przed skutkami zagrożeń występujących przy wykonywaniu określonych prac,

·                      nie utrudniały pracy (swobody ruchów, widzenia itp.),

·                      umożliwiały osiąganie dobrej wydajności pracy przy zachowaniu normalnego samopoczucia pracownika,

·                      były wygodne w użyciu, dopasowane do użytkownika po każdym niezbędnym wyregulowaniu oraz łatwe do czyszczenia i konserwacji (ewentualnie prania),

·                      były ekonomiczne, trwałe i niewymagające częstej wymiany;

3.       w przypadku występowania więcej niż 1 zagrożenia i konieczności stosowania więcej niż 1 środka ochrony indywidualnej – środki te muszą dać się dopasować bez zmniejszenia ich skuteczności ochrony przed każdym z zagrożeń.

Pracodawca powinien przede wszystkim dążyć do likwidacji bądź ograniczenia zagrożeń w środowisku pracy, w szczególności przez:

 

4.        

o            prawidłową organizację procesów technologicznych,

o            odpowiednie rozwiązania architektoniczne,

o            zapewnienie skutecznych ochron zbiorowych (np. wentylacji, środków tłumiących hałas, urządzeń zabezpieczających).


Podstawa prawna
Załącznik 2  rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650)
Art. 2377 § 1  ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94)


Autor:
Małgorzata Mądra-Janeda specjalista ds. Karty Nauczyciela,
wykładowca w zakresie wymagań bhp
wynikających z dyrektyw UE

strzałka

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin