Instalacja kilku systemów.doc

(33 KB) Pobierz
Instalacja 2x Win 95(98 lub ME)

Instalacja 2x Win 95(98 lub ME)

Instalacja 2x Win2000/XP/2003

Instalacja Win95/98/Me i Win2000/XP/2003

Instalacja Linux i Windows

Instalacja Windows i innego systemu

Instalacja kilku systemów - inny sposób

 

 

 

Instalacja 2x Win 95(98 lub ME)

Najlepszym sposobem na zainstalowanie dwóch kopii tego samego systemu jest zrobienie 2 partycji podstawowych i zmienianie aktywnej partycji lub zainstalowanie jakiegoś bootmanagera.

 Drugim sposobem jest zainstalowanie z wykorzystaniem partycji podstawowej i dysku logicznego na partycji  rozszerzonej. W tym celu najpierw instalujemy pierwszą kopie na partycji podstawowej, a potem drugą kopię na partycji rozszerzonej. Po instalacji obu kopii pozostaje problem jak wybierać, który system uruchomić. W tym celu wystarczy modyfikować sekcję Patch w pliku MsDos.sys. Wpisujemy przy WinDir oraz WinBootDir ścieżkę do tego systemu który ma być uruchamiany. Metoda ta ma kilka wad, ponieważ aby wybrać drugi system trzeba najpierw uruchomić pierwszy, aby wykonać zmiany w pliku. Drugim problemem są pliki config.sys i autoexec.bat. W przypadku systemów Windows 95/98 nie stanowi to dużego problemu, ponieważ nie ma większego znaczenia skąd zostaną wczytane dosowe sterowniki. Można też w config.sys i autoexec.bat stworzyć menu startowe, dzięki czemu w obu systemach będą wczytywane inne sterowniki. W Windows Me do pliku config.sys i autoexec.bat nie można wpisać żadnego sterownika i programu. Powoduje to problemy z instalacją dwóch kopii Windows Me, ponieważ z pliku autoexec.bat są ładowane informacje dla danego systemu, więc trzeba by zamieniać również te pliki.

W zależności od wybranej metody można zainstalować więcej niż 2 kopie. Należy tylko pamiętać że wybierając pierwszą metodę można stworzyć maksymalnie 4 partycje podstawowe bez rozszerzonej, lub 3 podstawowe i rozszerzona z dyskami logicznymi.

Instalacja 2x Win2000/XP/2003

Windows 2000/XP/2003 podczas instalacji tworzy menu startowe dzięki czemu można zainstalować kilka kopii tych systemów. Ważne aby instalować je na różnych partycjach i w kolejności od najstarszego. Jeżeli najpierw zainstalujemy nowszy np.XP, a potem 2000 to Windows XP się nie uruchomi. Aby można było uruchomić Windows XP trzeba przekopiować z płyty instalacyjnej tego systemu pliki ntldr, ntdetect.com i bootfont.bin(ten plik można przywrócić ale nie trzeba) na partycje podstawową (zwykle dysk C). Po instalacji systemów podczas uruchamiania systemów będzie wyświetlane menu startowe pozwalające na wybór jednego z nich.

Instalująć Win2000/XP/2003 można zainstalować tyle kopii systemu, ile znajduje się partycji na dysku( dysków logicznych na partycji rozszerzonej).

Instalacja Win95/98/Me i Win2000/XP/2003

Instalująć Windows 95/98/Me i Windows 2000/XP/2003 najlepiej zainstalować najpierw Windows 95/98/Me na jednej partycji (najlepiej na podstawowej), a potem zainstalować Windows 2000/XP/2003 na dysku logicznym partycji rozszerzonej. W ten sposób Windows 2000/XP/2003 doda system Windows 95/98/Me do menu startowego i będzie możliwość Wyboru obu systemów przy uruchamianiu komputera. Instalując najpierw Windows 2000/XP/2003, a dopiero potem Windows 95/98/Me pojawi się problem i nie będzie możliwe uruchomienie Windows 2000/XP/2003 ponieważ zostanie nadpisany sektor startowy dysku (w przypadku, gdy Windows 2000/XP/2003 jest zainstalowany na dysku z systemem plików NTFS, aby można było zainstalować Windows 95/98/Me należy zmniejszyć rozmiar partycji NTFS i utworzyć partycję FAT32 na której zostanie zainstalowany Windows 95/98/ME). Aby rozwiązać ten problem należy skopiować sektor startowy Win95/98/Me do pliku. W tym celu w wierszu poleceń wydajemy polecenie:

debug.exe
L 100 2 0 1
N C:\Win9x.w9x
R BX
0
R CX
200
W
Q

 

Następnie tak utworzony plik należy dopisać do pliku Boot.ini. W sekcji [Operating Systems] należy dopisać wiersz: C:\Win9x.w9x="Windows 9x". Aby można wybierać między dwoma systemami należy wykonać jeszcze polecenie FIXBOOT z konsoli odzyskiwania Windows 2000/XP/2003 uruchomionej z płyty instalacyjnej.

Instalacja Linux i Windows

Aby można zainstalować Linux i Windows potrzebna jest partycja podstawowa w systemie plików obsługiwanym przez Windows(ewentualnie dodatkowe dyski logiczne na partycji rozszerzonej) i 2 dyski logiczne na partycji rozszerzonej (ewentualnie 2 partycja podstawowa i 3 lub dysk logiczny) z systemem plików Linuxa - EXT2 lub EXT3 i SWAP. Jeżeli na dysku był zainstalowany wcześniej Windows to wystarczy zainstalować Linuxa. Linux zawiera bootmanagera którego instalacja w MBR pozwoli na wybór pomiędzy Windows i Linux. Jeżeli bootmanager Linuxa (lilo lub grub) zostanie zainstalowany na partycji z Linuxem to potrzebny będzie dodatkowy bootmanager (np. bootmagic), aby mieć możliwość wyboru pomiędzy systemami. Jeżeli były utworzone 2 partycje podstawowe (1 dla Windows i 2 dla Linuxa) to aby wybrać system można również zmieniać aktywne partycje w programie do tworzenia partycji. W przypadku korzystania Windows 2000/XP/2003 istnieje również możliwość dopisania Linuxa do menu startowego Windows. W tym celu w linuxie należy wykonać polecenie: dd if=/dev/hdaX of=linux.lin bs=512 count=1  , gdzie X to numer partycji z zainstalowanym bootmanagerem Linuxa. Następnie należy przekopiować plik linux.lin na partycję startową Windows i do pliku boot.ini w sekcji [Operating Systems] dopisać wiersz: C:\linux.lin='Linux' .

Należy zwrócić również uwagę na fakt, że istnieją dystrybucje Linuxa umożliwiające instalację na partycjach Windows.

Instalacja Windows i innego systemu

Poza wyżej wymienionymi systemami istnieją również inne. Istnieje również system BeOS umożliwia instalację na partycjach Windows i Linux oraz system QNX, który może być instalowany na partycjach FAT32. Inne nie wymienione systemy wymagają partycji z systemem plików obsługiwanym przez nie. Aby można wybierać miedzy nimi a innym zainstalowanym systemem należy instalować je na osobnych partycjach podstawowych lub dyskach logicznych partycji rozszerzonej i zainstalować jakiegoś bootmanagera.

Instalacja kilku systemów - inny sposób

Poza wyżej wymienionymi sposobami instalacji kilku systemów na dysku istnieje również inny pozwalający na instalację dowolnego systemy bez potrzeby tworzenia specjalnych partycji. Aby tego dokonać należy użyć oprogramowania, które emuluje cały komputer (VirtualPC, vmware itp.). Po instalacji takiego programu będzie można utworzyć wirtualny dysk twardy, który w rzeczywistości jest tylko plikiem na prawdziwym dysku i zainstalować na nim dowolny system. Rozwiązanie to pozwalana jednoczesne uruchomienie 2 systemów - jednego zainstalowanego na prawdziwym dysku i drugiego, który jest uruchomiony w oknie tego pierwszego tak jak by był zwykłym programem.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin