Doskonalenie podania i przyjęcia piłki wewnętrzną częścią stopy.doc

(47 KB) Pobierz
KONSPEKT LEKCJI

KONSPEKT  LEKCJI

 

 

Temat lekcji : Doskonalenie podania i przyjęcia piłki                         

                         wewnętrzną częścią stopy.

 

Data : 18.12.2002 r.                                                                                                                                            

Klasa : III A , IV TZ    

Miejsce ćwiczeń : hala sportowa                                    

Czas trwania : 45 min.

Ilość ćwiczących :                                               

Płeć : chłopcy.

Przybory i przyrządy : szarfy, piłki, tyczki, narzutki, bramki.

 

Cele lekcji :

- kształcący – kształtowanie koordynacji ruchowej, tzw. „czucia piłki”.

              - poznawczy – poznanie własnych umiejętności ruchowych.

              - wychowawczy – współdziałanie w grupie.

Metody :  - realizacji zadań ruchowych – naśladowczo – ścisła.

                     - przekazywania wiedzy – pokaz i objaśnienie.

                     - wychowawcze -  działanie przykładem osobistym,                

                                                  wyrażanie aprobaty i dezaprobaty.

 

Opracowanie i prowadzenie

    Mgr Andrzej Hulajko

 

 

 

 

 

© by Andrzej Hulajko

Tok lekcji

Nazwa i opis zadania

(ćwiczenia)

Czas  [min]

Uwagi              org. – met.

Część  I wstępna

- moment          

  org. – 

  porządkowy

- zabawa   

  ożywiająca.

- ćwiczenia

  kształtujące

  RR

 

 

 

  T

 

 

  NN

 

 

 

 

 

 

 

 

1.      Zbiórka, meldunek, podanie zadań  lekcji.

 

 

2.      „Berek z szarfą” – R. Trześniowski – str.177

3.      Prowadzenie piłki dowolnym sposobem                      

             z jednoczesnym krążeniem RR w różnych  

             płaszczyznach.

       4.   Toczenie piłki PR przy PN, LR przy LN.

       5.   Toczenie piłki P i L podeszwą w przód                     

             i w tył.

       6.   Skip A i C w miejscu przy piłce.

       7.   W rozkroku krążenia T z piłką w dłoniach,                      

             skłony T w przód, w bok, przetaczanie piłki

             między NN.

       8.   Przeskoki nad piłką.

       9.   Wyskok i próba uderzenia piłki głową  

             (bez piłki).

    10.    Dowolne prowadzenie piłki w różnych 

             kierunkach na sygnał siad na piłce

             i ponowne prowadzenie.

    11.   Dowolna żonglerka.

 

 

2 ‘

 

 

3’

 

 

 

 

 

 

 

10’

 

 

Ustawienie             w dwuszeregu.

 

Pole zabawy ograniczone 20x20 m. Podział uczniów na dwie grupy

Cały czas kontakt z piłką R lub N.

 

 

Nauczyciel zwraca uwagę na bezpieczeńst. przy przeskokach             i wyskokach.

Część II główna

Ćwiczenia          i zabawy doskonalące podania                 i przyjęcia piłki wew. częścią stopy

 

 

 

 

 

 

Gra w formie uproszczonej doskonaląca współdział.           w zespole. Krycie „każdy swego”, wyjście            na wolne pole, przegląd sytuacji.

 

1.      Podania i przyjęcia (klepnięcia) piłki,               ze zmianą ze współpartnerem                        i/lub ze zmianą miejsca.

2.      „Wybijanka” – grający dzielą się na dwie drużyny, jedna ustawia się w kole
w rozsypce, a druga na jego obwodzie.                  Ci na obwodzie podając sobie piłkę dowolnym sposobem w odpowiednim momencie starają się trafić któregoś
z zawodników w kole, uderzając piłkę wew. częścią stopy. Trafiony wychodzi             z koła. Zabawa trwa do momentu trafienia wszystkich zawodników w kole,                  wtedy następuje zamiana ról.

3.      „Gra w dziadka” –  3. uczniów staje            na obwodzie koła a jeden w jego środku. Uczeń, który jest w środku ma za zadanie przejąć piłkę lub przynajmniej ją dotknąć. Wówczas następuje zmiana (środkowego).

4.      Mini gra :  2 x 2

5.      Gra  szkolna :  5 x 5, zawodnicy atakują                   i bronią bramek o wym. 2x3 (do p. ręcznej)                     do których można strzelać, ale zdobywać bramki (tylko) wew. częścią stopy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25’

Uczniowie dobierają  się             w 4. osobowe zespoły.             Stają po dwóch naprzeciw siebie.

Pamiętając,             że piłkę zagrywamy wew. częścią stopy.

 

 

Gra na dowolną ilość dotknięć, następnie na „dwa i jeden kontakt”.

Uproszczone pole gry.

Drużyny oznaczone kolorowymi narzutkami, system gier : „każda                       z każdym”.

© by Andrzej Hulajko

 

Część III końcowa

- ćwiczenia  rozluźniające

Zabawa uspokajająca, doskonaląca widzenie przestrzeni                 i tzw.

„czucie piłki”.

- moment        org. – porządkowy.

 

 

 

 

1.      „Żonglerka w parach” – ćwiczący  podbijają piłkę stopą, kolanem, klatką piersiową i głową w parach.

 

 

2.      Uporządkowanie przyborów,

-          zbiórka,

-          wyróżnienie najlepiej ćwiczących       i najlepszych zespołów.

-          pożegnanie – okrzyk.

 

 

 

 

 

3’

 

 

 

 

2’

 

 

 

Uczniowie stoją naprzeciw siebie

 

 

 

Ustawienie             w dwuszeregu.

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin