Doskonalenie rzutów na bramkę z różnych pozycji.doc

(49 KB) Pobierz
Konspekt lekcji z gier i zabaw ruchowych

                 

 

Smoleń Sebastian

 

 

Konspekt lekcji z gimnastyki

 

 

1. Data lekcji:29.09.2004 r.   Klasa: VI

2. Temat lekcji: Doskonalenie rzutów na bramkę z różnych pozycji.

3. Cele główne lekcji w zakresie:

     -   Motoryczności kształtowanie: koordynacja ruchowa, siła

     -   Umiejętności: celne rzuty na bramkę z różnych pozycji

     -   Wiadomości: wymiary boiska do piłki ręcznej

     -   Działania wychowawcze: dążenie do zainteresowania sportem

     -   Zdrowia: rozwój ogólnoustrojowy

4. Miejsce lekcji: sala gimnastyczna

5. Przybory / przyrządy: piłki ręczne, szarfy.

6. Czas lekcji: 45 min

7. Liczba ćwiczących: 18

8. Metody realizacji zadań ruchowych: naśladowczo-ścisła zadaniowo-ścisła.

9. Formy prowadzenia zajęć: forma frontalna, w parach

 

 

 

Tok lekcji

Zadania szczegółowe lekcji

Czas dozowania

Uwagi organizacyjno metodyczne

1. Ćwiczenia organizacyjno porządkowe.

Zbiórka, przywitanie klasy, sprawdzenie obecności oraz gotowości do zajęć; podanie tematu lekcji, celów i zadań; motywacja uczniów do uczestniczenia w zajęciach- najlepiej ćwiczące osoby będą nagrodzone dobrymi ocenami.

 

 

3-5 minut

Ustawienie w półkolu.

2. Zabawa ożywiająca

„Berek z uwalnianiem” wyznaczona osoba stara się złapać wszystkich ćwiczących. Każdy złapany uczestnik staje w szerokim rozkroku, uwolnić go można po przez przejście mu pomiędzy nogami.

 

 

5-8 minut

Wygrywa ostatnia osoba.

3. Ćwiczenia kształtujące.

·         Dwa pełne okrążenia Sali w średnim tempem

·         Podawanie sobie piłki z reki do reki w jednoczesnych odwachach w tył ramionami

·         Podrzuty piłki w górę chwyt nad głową

·         Podrzuty piłki w górę chwyt w przysiadzie

·         Podrzuty piłki w górę chwyt w wyskoku

·         Przerzuty piłki nad głową

·         Toczenie piłki po podłożu

·         Podawanie sobie piłki do o koła tułowia

·         Przekładanie piłki pod udem

·         Podrzuty piłki górę chwyt za plecami, odrzucamy piłkę z powrotem

·         Krążenia tułowia z piłka chwycona oburącz

·         Chwyt piłki oburącz dotykamy nią prawej nogi, następnie lewej następnie unosimy ją do góry.

·         Dotykamy piłką za sobą podłoża

·         Przetaczamy piłkę do o koła siebie

·         Chwyt piłki miedzy stopy, wykonujemy leżenie przewrotne

·         Podrzut piłki w górę chwyt ponad nogami w leżeniu przerzutnym

8-10 minut

 

Wszyscy biorą piłki.

Bieg z piłkami do o koła Sali.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ustawienie w rozsypce w  lekkim rozkroku

 

 

 

Siad prosty

 

4. Ćwiczenia techniczne.

Ø      Wszyscy ustawiają się na linii 9 metrów tyłem do bramki, mają wykonać oni obrót o 180º i celnie trafić w określone miejsce w bramce.

Ø      Bieg tyłem do bramki na wysokości linii 9 metrów następuje obrót o 180º  i celne trafienie w określone miejsce w bramce.

Ø      Każdy wykonuje kozioł potem trzy kroki i oddaje rzut na bramkę z biegu

Ø      Wszyscy ustawiają się w rzędzie na środku boiska: podanie do prowadzącego który stoi na linii przerywanej, wystawia on piłkę na dłoni którą ćwiczący mają zabrać w biegu i wykonać rzut na bramkę

Ø      Jak wyżej tyko że nauczyciel podaje do ćwiczących którzy chwytają ją podczas biegu

Ø      Podania do siebie w trójkach w biegu na drugi koniec Sali. Osoba która jest już blisko linii ciągłej oddaje strzał na bramkę.

8 – 10 minut

Zwracamy uwagę na to by ćwiczący nie przekraczali linii ciągłej.

 

 

 

5. Ćwiczenia taktyczne.

„Atak szybki” prowadzący staje w polu bramkowym wszyscy ćwiczący w szeregu na linii bocznej. Nauczyciel wyrzuca piłkę w przód z określoną siłą. Ćwiczący ma za zadanie dobiec do piłki przed wpadnięciem jej w przeciwne pole bramkowe, i wykonaniem rzutu na bramkę.

3 – 5 minut

Dobieramy siłę rzutu odpowiednio do predyspozycji uczniów.

6. Gra szkolna.

Dzielimy wszystkich na równe zespoły i wykonujemy rozgrywki pomiędzy nimi.

 

5-10 minut

 

7. Czynności organizacyjno-porządkowe.

Uporządkowanie sali, zbiórka, podsumowanie zajęć, omówienie jakie są faule w piłce ręcznej.

4 minuty

Ustawienie w szeregu w siadzie skrzyżnym.

 

1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin