Gry i zabawy ruchowe6.doc

(58 KB) Pobierz
Konspekt lekcji z gier i zabaw ruchowych

 

Smoleń Sebastian

Konspekt lekcji z wychowania fizycznego.

 

1. Data lekcji: 21.09.2004 r.   Klasa: VI

2. Temat lekcji: Gry i zabawy ruchowe

3. Cele główne lekcji w zakresie:

     -   Motoryczności kształtowanie: szybkość, siła i koordynacji ruchowej

     -   Umiejętności: współpraca w zespole

     -   Działania wychowawcze: dyscyplina na lekcji w-f

     -   Wiadomości: zapoznanie się z nowymi grami i zabawami

4. Miejsce lekcji: strzelnica szkolna.

5. Przybory / przyrządy: piłka do siatkówki, laska gimnastyczna.

6. Czas lekcji: 45 min

7. Liczba ćwiczących: 18

8. Metody realizacji zadań ruchowych: naśladowo-ścisła zadaniowo-ścisła.

9. Formy prowadzenia zajęć: forma frontalna, w zespołach.

 

Tok lekcji

Zadania szczegółowe lekcji

Czas dozowania

Uwagi organizacyjno metodyczne

1. Ćwiczenia organizacyjno porządkowe.

Zbiórka, przywitanie klasy, sprawdzenie obecności oraz gotowości do zajęć; podanie tematu lekcji, celów i zadań.

3-5 minut

Ustawienie w dwuszeregu.

2. Zabawa ożywiająca

Dwa rzędy, naprzeciwko siebie w odległości 4 -5 metrów. Na środku staje trener z laską. Sygnałem do startu jest puszczenie laski przez trenera. Zawodnicy na przemian startują, próbując złapać laskę przed jej upadkiem. Jeżeli uda mu się to otrzymuje 1 punkt.

3 – 4 minuty

 

3. Ćwiczenia kształtujące.

·         Krążenia ramion w różnych kierunkach

·         Krok odstawno-dostawny

·         Przeplatanka

·         Na sygnał zmiana kierunku biegu.

·         Skip A

·         Skip C

·         Skłony do prawej i lewej nogi.

·         Skrętoskłony

·         Skręty tułowia, ręce wyprostowane, głowa podąża za ręką którą wymachujemy do tyłu.

·         Podskoki w górę z przysiadu

·         Leżenie przerzutne, przy powrocie wykonujemy skłon do wyprostowanych nóg z pogłębieniem.

·         Skręty tułowia, dotykamy podłoża za swoimi plecami.

·         Zmiany pozycji: z podporu przodem do podporu tyłem, do przysiadu, do leżenia tyłem, do pozycji zasadniczej.

·         Bieg truchtem w na sygnał obrót i sprint do drugiego sygnału.

·         Przechodzimy ze skipu A do biegu.

8-10 minut

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po 5

5

5

5

3

 

Po 5

 

 

Bieg po truchtem

 

 

 

 

 

Ustawiamy się w rozsypce.

 

 

 

 

Siad prosty.

 

 

 

 

 

 

4. Zabawa

Dwa lub więcej rzędów o równej liczbie uczestników siada koło siebie na linii startu. Odstępy między zawodnikami w rzędzie 1-2 metry. Na sygnał pierwszy z rzędu wkłada sobie piłkę między stopy i przekazuje ją w tył poprzez wykonanie leżenia przewrotnego. W momencie kiedy trafi do ostatniego ten biegnie na początek rzędu i przekazuje piłkę tym samym sposobem. Rywalizacja kończy się w momencie powrotu do pierwotnego ustawienia. Wygrywa zespół, który jako pierwszy zakończył zadanie.

 

 

3 – 4 minuty

Piłka nie może upaść na ziemię i ominąć któregoś z zawodników

5. Zabawa bieżna

Wszyscy ustawiają się w dwóch rzędach. Prowadzący trzyma wyrzuca piłkę w przód. Zawodnicy maja za zadanie złapanie jej jak najszybciej. Która osoba złapie wcześniej zdobywa punkt dla drużyny.

 

 

5 – 8 minut

 

6. Zabawa

„Dwa ognie” wszyscy uczestnicy stają na wyznaczonym polu, dwie osoby ustawiają się poza nim, mają oni za zadanie skuć jak najwięcej osób. Skute osoby można uwolnić z powrotem łapiąc piłkę z powietrza. Kują jedynie ręce i nogi.

 

 

8 – 10 minut

Zwracamy uwagę aby rzuty nie były wysokie i żeby nie były zbyt mocne.

7. Zabawa uspokajająca.

 

Uczestnicy kładą się w szeregu, w dowolnej pozycji. Na sygnał trener włącza stoper i odmierza 1 minutę. Każdy sam odlicza sobie minutę i w momencie kiedy sądzi, że upłynęła wstaje. Ten kto był najbliżej prawdy wygrywa.

 

 

2

minuty

 

8. Czynności organizacyjno-porządkowe.

Uporządkowanie strzelnicy, zbiórka, podsumowanie zajęć.

 

4 minuty

Ustawienie w szeregu w siadzie skrzyżnym.

 

 

1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin