Bratek_scenariusze_3[1].pdf

(12503 KB) Pobierz
www.ortograffiti.pl
1
Scenariusz zajęć
Zapis
w dzienniku
Cele
operacyjne
Wakacyjne wspomnienia – na podstawie bajki terapeutycznej O tym, jak Czaruś,
przechwalając się, nie wywarł na dzieciach dobrego wrażenia
Dziecko:
• wspólnie z innymi ustala zasady pracy w grupie – w Klubie Przyjaciół Bratka
• doskonali umiejętność słuchania opowiadania ze zrozumieniem i twórczego
wypowiadania się na temat jego zakończenia
• uświadamia sobie, nazywa i przedstawia uczucia bohaterów opowiadania (podeks-
cytowanie, oczarowanie, zakłopotanie, inne uczucie wymienione przez dziecko)
• kształci nawyk prawidłowego oddychania
• doskonali umiejętność kształtnego pisania liter, zachowując właściwy kierunek
kreślenia oraz poprawny sposób łączenia liter
• doskonali umiejętność czytania metodą sylabową i globalną
• doskonali umiejętność czytania ze zrozumieniem
• doskonali koncentrację uwagi
Środki
dydaktyczne
bębenek lub inny instrument perkusyjny
stoper lub klepsydra
• Ortograiti z Bratkiem. Księga bajek terapeutycznych
• Ortograiti z Bratkiem. Zeszyt ćwiczeń, kl. 3, cz. 1
• Ortograiti z Bratkiem. Przewodnik dla nauczyciela
• płyta CD Słucham z Bratkiem
• pacynka Bratek
• nakładka na palce Spaceruch
• karty Karty uczuć i emocji
• lupa Bystre Oczko
• karta postępów dziecka 1
• karta pracy domowej 1
• karta pracy – trening koncentracji 1
Do przygotowania
na zajęcia
Z wyposażenia
pracowni
Przebieg
zajęć
I. Czynności organizacyjno-mobilizujące
1. Rodzaj aktywności terapeutycznej: ćwiczenia kształcące umiejętność radzenia sobie w sy-
tuacjach emocjonalno-społecznych
Gra w „Karty uczuć i emocji”. Dzieci siedzą na podłodze i grają w karty według
zasad opisanych w zestawie kart.
Karty uczuć i emocji
2. Rodzaj aktywności terapeutycznej: ćwiczenia kształcące umiejętność słuchania ze zrozu-
mieniem i wypowiadania się
Prezentacja bajki terapeutycznej. Prowadzący zajęcia rozbudza ciekawość dzie-
ci, zapowiada: Słuchając uważnie bajki, poznacie nową przygodę Bratka .
Księga bajek
terapeutycznych
– bajka1
1
1059441870.039.png 1059441870.040.png 1059441870.041.png 1059441870.042.png 1059441870.001.png
www.ortograffiti.pl
Rozmowa na temat treści bajki. Prowadzący zajęcia rozmawia z dziećmi na temat
przeżyć wywołanych wysłuchaniem bajki. Dzieci kończą bajkę według własnego
pomysłu. Następnie odpowiadają na pytania sprawdzające rozumienie tekstu:
1. Czy przechwalanie się może być przykre dla innych dzieci? Dlaczego?
2. W jaki sposób Bratek pomógł Czarusiowi wyjść z niezręcznej sytuacji?
Do wyboru:
3. Na czym polega „polowanie” na safari?
4. Opowiedzcie Bratkowi o swoich wspomnieniach z wakacji.
5. Opowiedz, co dzieje się na ilustracji w księdze bajek Bratka.
Księga bajek
terapeutycznych
– bajka1
Praca z zeszytem ćwiczeń. Dzieci odczytują nazwy uczuć zapisane pod ilustra-
cjami. Następnie same ilustrują zakończenie opowiadania i podpisują rysunek
nazwą uczucia przeżywanego przez przedstawionego bohatera.
Zeszyt ćwiczeń
ćw. 1
II. Wypracowanie gotowości do pracy
3. Rodzaj aktywności terapeutycznej: ćwiczenia ruchowo-zmysłowe
Zabawa „Poruszaj się jak zwierzęta i rycz jak lew”. Dzieci poruszają się w rytm
wystukiwany na bębenku, naśladując ruchy kolejnych zwierząt: słonia, lwa, an-
tylopy, mrówki. Na przerwę w grze na bębenku stają nieruchomo i z rękoma na
brzuchu wykonują wdech angażujący przeponę, a następnie wypuszczają powie-
trze, udając głośny ryk lwa.
bębenek lub inny
instrument perkusyjny
4. Rodzaj aktywności terapeutycznej: ćwiczenia kształcące wrażliwość, spostrzegawczość
i pamięć słuchową
Praca z zeszytem ćwiczeń. Dzieci łączą zdjęcia zwierząt z odpowiednimi zdję-
ciami skóry tych zwierząt, przedstawionej w dużym zbliżeniu. Zadanie wykonują
w określonym czasie.
Zeszyt ćwiczeń
ćw. 2
stoper lub klepsydra
5. Rodzaj aktywności terapeutycznej: ćwiczenia kształcące sferę manualną i grafomotoryczną
Praca z zeszytem ćwiczeń. Dzieci wykonują ćwiczenie przygotowujące rękę do
rysowania, a następnie łączą kropki przy cyfrach, tworząc rysunek.
Zeszyt ćwiczeń
ćw. 3
nakładka Spaceruch
III. Praca właściwa
6. Rodzaj aktywności terapeutycznej: ćwiczenia kształcące funkcje słuchowo-językowe
Zabawa „Słowa z nie ”. Prowadzący zajęcia, w roli Bratka, zaprasza do zabawy,
która polega na tym, że prowadzący wypowiada początek słowa, a dzieci mówią
je w całości, dodając sylabę nie .
Przykład: Prowadzący mówi: sło- , dziecko mówi: sło-nie .
Zestaw wyrazów:
ko-(nie), dło-(nie), pło-(nie), da-(nie), pa-(nie), sta-(nie), ba-(nie), kolo-(nie),
Słowia-(nie), zacz-(nie), gada-(nie), pad-(nie), pra-(nie), ła-(nie), ka-(nie),
połud-(nie), le-(nie), pia-(nie), polowa-(nie), zada-(nie)
pacynka Bratek
Praca z zeszytem ćwiczeń. Dzieci wyodrębniają wskazane głoski i układają z nich
nazwę obrazka.
Zeszyt ćwiczeń
ćw. 4
2
1059441870.002.png 1059441870.003.png 1059441870.004.png 1059441870.005.png 1059441870.006.png 1059441870.007.png 1059441870.008.png 1059441870.009.png 1059441870.010.png 1059441870.011.png
www.ortograffiti.pl
7. Rodzaj aktywności terapeutycznej: ćwiczenia kształcące funkcje wzrokowo-przestrzenne
Praca z zeszytem ćwiczeń. Dzieci, korzystając z lupy, szukają na obrazku liter
tworzących wyraz SAFARI i otaczają je kółeczkami.
Zeszyt ćwiczeń
ćw. 5
lupa
8. Rodzaj aktywności terapeutycznej: ćwiczenia doskonalące umiejętność czytania i pisania
Masażyk całej ręki. Dzieci wykonują ćwiczenia według wskazówek prowadzące-
go zajęcia.
Przewodnik dla
nauczyciela
karta pracy –
trening koncentracji 1
Trening koncentracji. Dzieci wykonują ćwiczenia według instrukcji na kar-
cie pracy.
Praca z zeszytem ćwiczeń. Dzieci starannie kaligrafują litery w liniaturze. Utrwa-
lają poprawny sposób ich łączenia. Następnie wykonują ćwiczenia oczu przed
czytaniem. Piszą i czytają wyrazy oraz zdania.
Zeszyt ćwiczeń
ćw. 6–10
nakładka do czytania
9. Rodzaj aktywności terapeutycznej: ćwiczenia rozwijające myślenie matematyczne i wy-
obraźnię
Praca z zeszytem ćwiczeń. Dzieci wyszukują na obrazku wskazane elementy
i przeliczają je wzrokiem. Liczą w pamięci.
Zeszyt ćwiczeń
ćw. 11
IV. Relaksacja
10. Rodzaj aktywności terapeutycznej: ćwiczenia relaksacyjne
Zabawa „Oddychaj ciepłym powietrzem”. Dzieci leżą wygodnie na podłodze.
Trzymają ręce na brzuchu i słuchają cichej muzyki relaksacyjnej. Wyobrażają so-
bie, że leżą na ciepłym piasku i wdychają ciepłe powietrze.
(W ćwiczeniu należy zwrócić uwagę na swobodne oddychanie angażujące prze-
ponę).
Płyta CD
Słucham z Bratkiem
V. Podsumowanie pracy. Ocena wysiłku
11. Rodzaj aktywności terapeutycznej: ćwiczenia utrwalające treści, podsumowanie i nagroda
Rozmowa w kręgu „Jak minęły mi zajęcia z Bratkiem?”. Prowadzący zajęcia
podsumowuje pracę dzieci. Podkreśla ich aktywność, zaangażowanie, samodziel-
ność, dobre wyniki i miłą atmosferę. Zachęca uczniów do wypowiedzi na temat
zajęć: Jakie macie odczucia? Które zadania sprawiły wam trudność, a które były
łatwe do wykonania?
Samoocena. Prowadzący zajęcia pomaga dzieciom odpowiedzieć na pytania
w zeszycie ćwiczeń i dokonać samooceny.
Zeszyt ćwiczeń
ćw. 12
Karta postępów 1
Karta postępów. Prowadzący zajęcia wypełnia wraz z dziećmi kartę postępów.
Praca domowa. Prowadzący zajęcia objaśnia, jak wykonać pracę domową.
Karta pracy domowej 1
3
1059441870.012.png 1059441870.013.png 1059441870.014.png 1059441870.015.png 1059441870.016.png 1059441870.017.png 1059441870.018.png 1059441870.019.png 1059441870.020.png 1059441870.021.png 1059441870.022.png 1059441870.023.png
www.ortograffiti.pl
Scenariusz zajęć 2
Litery oznaczające samogłoski i spółgłoski – na podstawie bajki terapeutycznej
O pewnej Karolince, która okazywała uczucia we własnej twórczości
Zapis
w dzienniku
Cele
operacyjne
Dziecko:
• doskonali umiejętność słuchania opowiadania ze zrozumieniem i twórczego
wypowiadania się na temat jego zakończenia
• uświadamia sobie, nazywa i przedstawia uczucia bohaterów opowiadania (za-
myślenie, radość, niepewność, inne uczucie wymienione przez dziecko)
• poszerza zasób słownictwa związanego z tematem zajęć
• doskonali umiejętność kształtnego pisania liter, zachowując właściwy kierunek
kreślenia oraz poprawny sposób łączenia liter
• doskonali umiejętność czytania metodą sylabową i globalną
• doskonali umiejętność czytania ze zrozumieniem
• doskonali koncentrację uwagi
Środki
dydaktyczne
Do przygotowania na
zajęcia
• nakładka do czytania
• sznurek, klocki lub kartoniki literowe
• zdjęcie ioletowego kwiatka bratka
• stoper lub klepsydra
• Ortograiti z Bratkiem. Księga bajek terapeutycznych
• Ortograiti z Bratkiem. Zeszyt ćwiczeń, kl. 3, cz. 1
• Ortograiti z Bratkiem. Przewodnik dla nauczyciela
• płyta CD Słucham z Bratkiem
• pacynka Bratek
• nakładka na palce Spaceruch
• karty Karty uczuć i emocji
• lupa Bystre Oczko
• karta postępów dziecka 2
• karta pracy domowej 2
• karta pracy – trening koncentracji 2
Z wyposażenia
pracowni
Przebieg
zajęć
I. Czynności organizacyjno-mobilizujące
1. Rodzaj aktywności terapeutycznej: ćwiczenia kształcące umiejętność radzenia sobie w sy-
tuacjach emocjonalno-społecznych
Gra w „Karty uczuć i emocji”. Dzieci siedzą na podłodze i grają w karty według
zasad opisanych w zestawie kart.
Karty uczuć i emocji
2. Rodzaj aktywności terapeutycznej: ćwiczenia kształcące umiejętność słuchania ze zrozu-
mieniem i wypowiadania się
Prezentacja bajki terapeutycznej. Prowadzący zajęcia rozbudza ciekawość dzie-
ci, zapowiadając: Słuchając uważnie bajki, poznacie nową przygodę Bratka.
Księga bajek
terapeutycznych
– bajka 2
Księga bajek
terapeutycznych
– bajka 2
Rozmowa na temat treści bajki. Prowadzący zajęcia rozmawia z dziećmi na te-
mat przeżyć wywołanych wysłuchaniem bajki. Dzieci kończą bajkę według wła-
4
1059441870.024.png 1059441870.025.png 1059441870.026.png 1059441870.027.png 1059441870.028.png
www.ortograffiti.pl
snego pomysłu. Następnie wykonują polecenia sprawdzające rozumienie tekstu:
1. Wyjaśnijcie znaczenie słów: Każdy z nas ma prawo do swoich tajemnic i nie
powinniśmy domagać się ich wyjawienia. Należy uszanować uczucia innych osób.
2. Powiedzcie, jak rozumiecie słowa: Karolinka jest artystyczną duszą. Dzięki swo-
jej twórczości będzie mogła opowiedzieć o sobie o wiele więcej.
Do wyboru:
3. Wymieńcie dwie cechy charakteru Karolinki.
4. Jaką zabawę wymyśliła Karolcia?
5. Na jaki pomysł wpadł Bratek?
6. Opowiedz, co dzieje się na ilustracji.
Praca z zeszytem ćwiczeń. Dzieci odczytują nazwy uczuć zapisane pod obrazka-
mi. Następnie same ilustrują zakończenie opowiadania i podpisują rysunek na-
zwą uczucia przeżywanego przez narysowanego bohatera.
Zeszyt ćwiczeń
ćw. 1
II. Wypracowanie gotowości do pracy
3. Rodzaj aktywności terapeutycznej: ćwiczenia ruchowo-zmysłowe
Zabawa „Rytmiczne samogłoski”. Dzieci poruszają się swobodnie po sali, śpiewa-
jąc rymowankę na melodię „Krakowiaczek jeden”: aeiouy, aeiouy, aeiouy, ęą to sa-
mogłosek rząd . Powtarzają ją kilkakrotnie. Następnie prowadzący informuje dzieci,
że śpiewana rymowanka pozwoli im zapamiętać wszystkie samogłoski. Informuje
także, że pozostałe litery alfabetu należą do grupy spółgłosek.
4. Rodzaj aktywności terapeutycznej: ćwiczenia kształcące wrażliwość, spostrzegawczość
i pamięć słuchową
Zeszyt ćwiczeń
ćw. 2
stoper lub klepsydra
Praca z zeszytem ćwiczeń. Dzieci, w ciągu określonego czasu, odszukują wskaza-
ne elementy na obrazku.
5. Rodzaj aktywności terapeutycznej: ćwiczenia kształcące sferę manualną i grafomotoryczną
Zeszyt ćwiczeń
ćw. 3
nakładka Spaceruch
Praca z zeszytem ćwiczeń. Dzieci wykonują ćwiczenie przygotowujące rękę do
rysowania i pisania. Następnie dorysowują brakujące elementy obrazka.
III. Praca właściwa
6. Rodzaj aktywności terapeutycznej: ćwiczenia kształcące funkcje słuchowo-językowe
Zabawa „Rekwizyty do przedstawienia”. Prowadzący zajęcia, w roli Bratka, za-
prasza dzieci do zabawy, która polega na tym, że Bratek wypowiada pierwszą syla-
bę słowa, a dzieci dopowiadają kolejną sylabę, tak aby powstała nazwa rekwizytu
do przedstawienia.
Przykład: Prowadzący mówi: Jaki rekwizyt mam na myśli? Gwiz-. Dziecko dopo-
wiada: -dek .
Zestaw wyrazów:
kwia-(tek), mis-(ka), pud-(ło), las-(ka), dzwo-(nek), ro-(wer), pił-(ka), lam-(pa),
kloc-(ki), ra-(dio), lust-(ro)
pacynka Bratek
Praca z zeszytem ćwiczeń. Dzieci wyodrębniają wskazane głoski i układają z nich
nazwę obrazka.
Zeszyt ćwiczeń
ćw. 4
5
1059441870.029.png 1059441870.030.png 1059441870.031.png 1059441870.032.png 1059441870.033.png 1059441870.034.png 1059441870.035.png 1059441870.036.png 1059441870.037.png 1059441870.038.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin