OCET JABŁKOW1.docx

(16 KB) Pobierz


OCET JABŁKOWY

OCET JABŁKOWY

WARTO WIEDZIEĆ:

OCET JABŁKOWY TO ŹRÓDŁO WITAMIN: A, B1, B2, B6, C, E, P, BETA-KAROTENU ORAZ ŻELAZA, POTASU, FLUORU,CHLORU, MIEDZI, WAPNIA, MAGNEZU, SODU, FOSFORU I KRZEMU

OCET JABŁKOWY PRODUKOWANY JEST Z SOKU LUB MOSZCZU JABŁKOWEGO. IM ODMIANA JABŁEK JEST SOCZYSTSZA I SŁODSZA TYM POZYSKANY OCET MOCNIEJSZY, GDYŻ PROCES FERMENTACJI UZALEŻNIONY JEST OD WYSOKOŚCI ZAWARTEGO W JABŁKACH CUKRU.

OCET JABŁKOWY NIE POWINIEN JEDNAK PRZEKROCZYĆ WARTOŚCI 7% ZAWARTEGO W NIM ALKOHOLU.

TAK JAK OWOC, OCET JABŁKOWY POSIADA BOGATE WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE, DZIĘKI ZAWARTYM W NIM ZWIĄZKOM MINERALNYM, ENZYMOM I AMINOKWASOM UZUPEŁNIA SKŁADNIKI BIORĄCE CZYNNY UDZIAŁ WE WSZYSTKICH PROCESACH ŻYCIOWYCH JEST ŹRÓDŁEM PEKTYNY I BIOFLAWONOIDÓW WSPOMAGAJĄCYCH PRACĘ NACZYŃ KRWIONOŚNYCH PEKTYNA Z KOLEI OBNIŻA POZIOM CHOLESTEROLU I ZAPOBIEGA ZMIANOM MIAŻDŻYCOWYM.

OCET JABŁKOWY SKUTECZNIE POWSTRZYMUJE SZKODLIWE DZIAŁANIE WOLNYCH RODNIKÓW, TYM SAMYM OPÓŹNIA PROCES STARZENIA, KORZYSTNIE WPŁYWA NA SERCE ORAZ UKŁAD IMMUNOLOGICZNY.

OCET JABŁKOWY ZAWIERA RÓWNIEŻ CENNY DLA ZDROWIA POTAS, JEGO NIEDOBÓR W ORGANIZMIE MOŻE NIEKORZYSTNIE WPŁYWAĆ NIE TYKO NA NASZE SAMOPOCZUCIE PSYCHOFIZYCZNE, MOŻE TAKŻE PROWADZIĆ DO ZBURZEŃ PRACY SERCA.

WARTO PAMIĘTAĆ: OCET JABŁKOWY (ZAWARTY W NIM KWAS OCTOWY) JEST WROGIEM BAKTERII I DROBNOUSTROJÓW.

NIE NALEŻY JEDNAK SPOŻYWAĆ GO W ZBYT DUŻYCH ILOŚCIACH, W PRZYPADKU ZALECEŃ LEKARSKICH TRZYMAJMY SIĘ WYTYCZNYCH JAKIE OKREŚLIŁ NAM LEKARZ.

JEŚLI SAMI POSTANOWIMY UZUPEŁNIĆ NASZ DZIENNY JADŁOSPIS O OCET JABŁKOWY POLECAMY FORMĘ NAPOJU.

NAPÓJ

DO SZKLANKI CIEPŁEJ WODY DODAJEMY DWIE ŁYŻECZKI MIODU (WG UZNANIA Z LIPY, GRYKI, RZEPAKU LUB INNEGO), GDY MIÓD SIĘ ROZPUŚCI DODAJEMY DWIE ŁYŻECZKI OCTU. NAPÓJ MOŻEMY WZBOGACIĆ ŚWIEŻYMI LISTKAMI MIĘTY I KOSTKAMI LODU.

W TEJ FORMIE NAPÓJ NAS NIE TYLKO WZMACNIA FIZYCZNIE ALE DODAJE SIŁ WITALNYCH.(PIJMY JEDEN NAPÓJ DZIENNIE NIE DŁUŻEJ NIŻ PRZEZ DWA TYGODNIE, NASTĘPNIE ZRÓBMY KILKA DNI PRZERWY).

GORĄCO POLECAMY ODROBINĘ OCTU DO KAŻDEJ PRZYRZĄDZANEJ SURÓWKI, SZCZEGÓLNIE ZE ŚWIEŻYCH OWOCÓW I WARZYW.

OCET JABŁKOWY MOŻNA RÓWNIEŻ STOSOWAĆ ZEWNĘTRZNIE DO OKŁADÓW ( PRZY DOKUCZAJĄCYCH ŻYLAKACH) LUB MYCIA NP. ZAMIAST TONIKA DO TWARZY - LECZ W FORMIE KONIECZNIE ROZCIEŃCZONEJ! 1:1 NP Z WODĄ MINERALNĄ.

DO ZNISZCZONEJ SKÓRY DŁONI, ZMĘCZONYCH CODZIENNYMI PRACAMI DOMOWYMI, POLECAMY KREM, KTÓRY NALEŻY PRZYGOTOWAĆ Z JEDNEJ ŁYŻKI OCTU, CZTERECH ŁYŻEK OLEJU RZEPAKOWEGO I ŻÓŁTKA. NIE STOSOWAĆ NA OTWARTE RANY, KREM ZMYĆ PO GODZINNYM OKŁADZIE. 

Ocet jabłkowy 6% - wzbogaca organizm, hamuje apetyt, poprawia smak potraw
Działa profilaktycznie i leczniczo w przypadku wielu chorób jak: reumatyzm, przeziębienia, zaburzenia trawienia, bóle głowy i ogólnym osłabieniu. Ocet jabłkowy poprawia trawienie i wchłanianie żelaza, zmniejsza apetyt.
Ocet jabłkowy stosowany jest w medycynie ludowej ze względu na zawartość potasu, fosforu, sodu, magnezu, wapnia, żelaza. Działa profilaktycznie i leczniczo w przypadku wielu chorób jak: reumatyzm, przeziębienia, zaburzenia trawienia, bóle głowy i ogólnym osłabieniu. Dodanie octu jabłkowego do mięsa sprawia, że zawarte w nim składniki odżywcze są lepiej przyswajalne. Ocet jabłkowy poprawia trawienie i wchłanianie żelaza, zmniejsza apetyt. 

Ocet jabłkowy odchudza i leczy

Przyspiesza trawienie, pobudza wydzielanie soków żołądkowych i syntezę enzymów trawiennych, usuwa złogi, pomaga rozszczepiać tłuszcze, a w rezultacie przyczynia się do obniżenie wagi.

Właściwości lecznicze octu jabłkowego

Znane już były w starożytnym Egipcie. Królowa Kleopatra pija rozcieńczony wodą ocet jabłkowy po każdej uczcie i dzięki temu pewnie słynęła z dobrej figury i zdrowia. Osoby z nadwagą pragnące przeprowadzić kurację octową powinny go pić trzy razy dziennie - po dwie łyżki octu na pół szklanki przegotowanej wody, na czczo, przed obiadem i przed snem. Jednocześnie należy ograniczyć spożycie soli i uzbroić się w cierpliwość. Kuracja ta nie jest szybką metodą pozbycia się zbędnych kilogramów, gdyż 
spalanie tłuszczu następuje powoli, ale za to bez szkody dla zdrowia.
Ale ocet jabłkowy posiada wiele innych cennych wartości zdrowotnych. Zawarte są w nim najważniejsze substancje mineralne i mikroelementy, a także kwasy octowy, mlekowy i cytrynowy, cenne substancje balastowe, cały szereg fermentów i aminokwasów. Ocet jabłkowy zawiera sporo potasu, wapnia, fosforu i sodu. Główną rolę w powrocie do zdrowia odgrywa zawarta w nim pektyna, która poprawia procesy trawienia, obniża poziom cholesterolu, poprawia stan naczyń krwionośnych, zapobiega miażdżycy i 
nadciśnieniu.

W occie jabłkowym występuje także witamina E, która jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, neutralizującym szkodliwe działanie wolnych rodników, które mogą być przyczyną przedwczesnego starzenia się , zaburzeń systemu immunologicznego, chorób sercowo-naczyniowych, zaćmy i chorób onkologicznych. Ze względu na dużą zawartość potasu ma korzystny wpływ na system nerwowy i układ krążenia.

Również dermatolodzy wypowiadają się korzystnie o działaniach zdrowotnych octu jabłkowego. Nierozcieńczony można stosować bezpośrednio na skórę,leczy dolegliwości skórne, a używany do płukania włosów zapobiega ich wypadaniu

Ocet jabłkowy ma także zastosowanie kulinarne do sałatek i mięs, dzięki czemu przyspiesza wydzielanie soków żołądkowych, poprawia trawienie

Przyspiesza trawienie, pobudza wydzielanie soków żołądkowych i syntezę enzymów trawiennych, usuwa złogi i pomaga rozszczepiać tłuszcze, a w rezultacie przyczynia się do obniżenie wagi

UWAGA ;

Nie wszyscy jednak mogą stosować ocet jabłkowy w czystej postaci - np.osoby z problemami żołądkowymi. W aptekach jest wiele dostępnych preparatów mających w swoim składzie ocet jabłkowy, który nie oddziałuje już negatywnie na żołądek. 

Dostarcza wielu potrzebnych składników

Lekarze i naturoterapeuci rekomendują go jako naturalny środek o korzystnym działaniu, głównie ze względu na dużą zawartość potasu, wapnia, fosforu i sodu. W occie jabłkowym jest około 20 najważniejszych substancji mineralnych i mikroelementów, a także kwasy octowy, mlekowy i cytrynowy, cenne substancje balastowe, cały szereg fermentów i aminokwasów.

Główną rolę w powrocie organizmu do zdrowia odgrywa tu składnik octu jabłkowego pektyna. Jest to substancja balastowa, poprawiająca procesy trawienia i pełniąca szereg pożytecznych funkcji w organizmie: obniża poziom cholesterolu we krwi, poprawia stan naczyń krwionośnych, zapobiega miażdżycy, nadciśnieniu itp.

Ocet jabłkowy zawiera także witaminę E , uważaną za jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy, neutralizujących szkodliwe działania wolnych rodników, które mogą być przyczyną przedwczesnego starzenia się, zaburzeń systemu immunologicznego, chorób sercowo-naczyniowych, zaćmy i chorób onkologicznych.

Ocet z jabłek jest ważny dla systemu nerwowego i układu krążenia.
Wyrównuje on także równowagę zasadowo-kwasową organizmu. Wbrew pozorom służy odkwaszaniu organizmu.

W medycynie ludowej jest powszechnie stosowany ze względu na wysoką zawartość potasu, który jest niezbędny dla naszego organizmu. Niedobór tego pierwiastka można rozpoznać po takich objawach jak osłabienie pamięci, wrażliwość na zimno, podatność stóp na odciski, skłonność do zaparć, podatność na przeziębienia, psucie zębów, występowanie pryszczy, bezsenność, bóle w stawach. Potas jest też konieczny do prawidłowego wzrostu dzieci, opóźnia stwardnienie naczyń krwionośnych, a więc przeciwdziała 
procesom miażdżycowym. 

Stosowanie wewnętrzne

Nie należy oczywiście pić go w dużych ilościach (wtedy byłoby to szkodliwe). W zupełności wystarczą dwie, trzy łyżeczki rozpuszczone w szklance przegotowanej wody. Pić należy 2 - 3 razy dziennie bezpośrednio przed posiłkami małymi łyczkami. Dla złagodzenia smaku można mieszać go także z sokami lub dodać miodu. Jeżeli natomiast chcemy zastosować ocet jako środek wspomagający odchudzanie, pierwszą porcje takiego koktajlu należy spożyć zaraz po przebudzeniu.

Ze względu a tyle korzystnych oddziaływań, ocet jabłkowy można zażywać profilaktycznie. Dorośli: dwa razy dziennie 2 łyżeczki octu z 2 łyżeczkami miodu na pół szklanki przegotowanej wody. Dzieci: 1 łyżeczka octu z dodatkiem 2 łyżeczek miodu rozpuszczonego w połowie szklance przegotowanej wody.

Szybsze trawienie i odchudzanie
Z pozbyciem się zbędnych kilogramów boryka się aż 40% ludzi. Większość z nich próbuje odchudzać się za pomocą cudownych diet czy głodówek. Ich efekty niestety nie są długotrwałe, gdyż w większości przypadków kończą się tzw. efektem jo-jo, który w znaczący sposób destrukcyjnie wpływa na psychikę osoby otyłej. W takich sytuacjach warto skorzystać z naturalnych, znanych od lat metod wspomagających odchudzanie, które powodują utratę zbędnych kilogramów bez stosowania drastycznych diet.

Osoby z nadwagą pragnące przeprowadzić kurację octową powinny go pić trzy razy dziennie (po dwie łyżki octu na pół szklanki przegotowanej wody): na czczo, przed obiadem i przed snem. Trzeba przy tym ograniczyć spożycie soli. Kuracja trwa długo, gdyż spalanie tłuszczu odbywa się powoli, za to bez szkody dla zdrowia.

Porcję octu powinny codziennie wypić też osoby cierpiące na anemię, gdyż pobudza on produkcję czerwonych krwinek.

Łyżeczka octu wlana do szklanki wody i wypijana regularnie obniża gorączkę i hamuje rozwój infekcji.

Uwaga! Nie wszyscy jednak mogą stosować ocet jabłkowy w czystej postaci (osoby z problemami żołądkowymi, nie jest wskazany dla wrzodowców). W aptekach jest wiele dostępnych preparatów mających w swoim składzie ocet jabłkowy, który nie oddziałuje ,już negatywnie na żołądek. 

Zastosowanie zewnętrzne

Już nasze prababcie zalecały płukanie jamy ustnej jego roztworem, gdy pojawiały się pleśniawki. Służyć może także do płukania gardła przy stanach zapalnych oraz zapaleniu krtani. Octowe okłady polecały też w przypadku skręcenia stawów i stłuczeniach.

Dermatolodzy utrzymują, że ma właściwości przeciwalergiczne. Nie rozcieńczony, stosowany bezpośrednio na skórę, leczy dolegliwości skórne. Używany do płukania włosów zapobiega ich wypadaniu. Płukanie włosów w słabym roztworze octu pozwala dokładnie usunąć resztki piany i mydła i zapobiega przetłuszczaniu się włosów sprawiając, że długo pozostają one świeże, pachnące i z połyskiem.
Kwas octowy to również doskonały antyseptyk. Rozcieńczony możemy użyć także do przemywania powierzchownych oparzeń, co zapobiegnie tworzeniu się blizn i uśmierzy ból .

Ocet jabłkowy

Dodanie octu jabłkowego do mięsa sprawia, że zawarte w nim składniki odżywcze są lepiej przyswajalne. Ocet jabłkowy jest tanim środkiem dietetycznym przyspieszającym spalanie tłuszczów. Oczyszcza organizm, poprawia trawienie i wchłanianie żelaza, hamuje apetyt.
W medycynie ludowej ocet jabłkowy był powszechnie stosowany przede wszystkim ze względu na wysoką zawartość potasu. Powinny go więc stosować osoby, u których występuje niedobór tego pierwiastka. Można to rozpoznać po następujących objawach: osłabienie pamięci, wrażliwość na zimno, podatność stóp na odciski, skłonność do zaparć, podatność na przeziębienie, częste swędzenie skóry, psucie zębów, występowanie pryszczy, drgawki powiek, kurcze mięśni nóg w nocy, bezsenność, bóle w stawach.
Ocet jabłkowy nie jest zalecany wrzodowcom. 

Przepis na ocet jabłkowy

Jabłka (ilość zależna od wielkości garnka) umyć, pokroić na kawałki i przepuścić przez sokowirówkę lub zetrzeć na tarce. Otrzymaną miazgę, razem z gniazdami nasiennymi włożyć do kamionkowego naczynia bądź szerokiego słoja. Na każdy kilogram miazgi dodać litr i szklankę wody, 10 dag cukru, 1 dag drożdży piekarniczych i kawałek razowego chleba. Naczynie przykryć gazą i odstawić na 10 dni. 3- 4 razy dziennie płyn zamieszać drewnianą łyżką. Po tym terminie przefiltrować płyn przez gazę, wlać 
ponownie do umytego naczynia. Na każdy litr soku dodać 10 dag cukru, odstawić. Po skończonej fermentacji (ok. półtora miesiąca) przecedzić i rozlać do butelek. Przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin