bryły obrotowe - konspekty IIIg.docx

(23 KB) Pobierz

KONSPEKTY  LEKCJI  MATEMATYKI  W  KL. III GIMNAZJUM

Temat 1:  Jak  powstaje  walec i  stożek ?

 

CELE OPERACYJNE :

1.      wiadomości

           uczeń :

o        rozumie , jak powstaje  walec

o        rozumie, jak  powstaje  stożek

o        zna definicję walca

o        definicję stożka

      2. umiejętności:

o        Potrafi  wskazać elementy  z  jakich  składa  się walec  i  stożek

o        Potrafi  narysować siatkę walca i  stożka

o        Potrafi  narysować rzut  walca i  stożka

·         Potrafi  wskazać przekrój  poprzeczny  walca i  stożka 

METODY:

1.      aktywizujące

o        demonstracja

o        wykonanie  modelu

2.      oparte  na  działaniach dydaktycznych- ćwiczenia  na  zastosowanie teorii :

·         rysowanie  rzutu  walca  i  stożka

·         rysowanie  rzutu walca  i  stożka

 

ŚRODKI  DYDAKTYCZNE :

·         przyrząd do  demonstracji powstawania brył obrotowych

·         modele walca i  stożka

 

FORMY :

·         praca  w  grupach

   
 

PRZEBIEG LEKCJI : 

1. Sprawdzenie  pracy  domowej . 

2.Jak powstaje  walec ?

o        Uczeń przykleja do patyczka  prostokąt o  wymiarach 3  cm× 15 cm  wzdłuż dłuższego  boku i  obraca. ( demonstracja  na  przyrządzie )

o        Nauczyciel demonstruje  powstawanie  walca przy pomocy przyrządu

o        Omówienie modelu walca

o        Grupa wspólnie rysuje  szkicu rzutu walca na arkuszu papieru

o        Każdy uczeń rysowanie  rzutu walca w  skali 1: 3  ( r=1cm, H=5cm ) w zeszycie , zaznacz przekrój poprzeczny, promień i  wysokość  walca

o        Nauczyciel pokazuje  siatkę walca rozkładając model bryły  na płaszczyźnie

o        Grupa wspólnie rysuje  szkic  siatki  walca , ustala  jej wymiary w  skali 1 : 1

o        Każdy uczeń rysuje  siatki walca w  skali 1: 1 na swoim kartonie

 
 

3.      Jak powstaje stożek ?

o        Uczeń przykleja do patyczka trójkąt prostokątny o przyprostokątnych 3cm  i  15 cm  wzdłuż dłuższe przyprostokątnej  i  obraca  go

o        Nauczyciel demonstruje powstawania  stożka przy pomocy przyrządu

o        Omówienie modelu stożka

o        Grupa wspólnie rysuje szkic  rzutu stożka

o        Każdy uczeń rysuje rzut stożka w  zeszycie w  skali  1 : 3, zaznacza przekrój poprzeczny, promień podstawy, wysokość, tworzącą , kąt rozwarcia

o        Nauczyciel demonstruje siatkę stożka rozkładając jego  model  na  płaszczyźnie

o        Grupa wspólnie kreśli szkic siatki stożka na  arkuszu papieru

o        Omawiamy siatkę i ustalamy  jej  wymiary  w  skali 1 : 1

( l= 18,3 cm            a= 59° )

o        Każdy uczeń rysuje siatkę stożka   w  skali  1 : 1 na arkuszu brystolu

 

4. Podsumowanie :

o        wskaż na modelu elementy z jakich składa  się walec , podaj  jakie  wielkości  go  charakteryzują i  wytłumacz  jak  powstał

o        wskaż na modelu elementy z jakich składa  się stożek , podaj  jakie  wielkości  go  charakteryzują i  wytłumacz  jak  powstał

 

5. Praca  domowa:  

Podstawowa: 

1.      Jakie wymiary  ma  walec powstały  w  wyniku  obrotu  prostokąta  3 cm, 15 cm wokół krótszego  boku. Narysuj  jego  rzut i siatkę w  skali 1:3

2.      Jakie wymiary ma  stożek  powstały  w  wyniku obrotu trójkąta o przyprostokątnych 3 cm,15 cm  wokół krótszej przyprostokątnej. Narysuj  rzut i siatkę w  skali 1:3

Ponadpodstawowa: 

3.      Zad.11 str. 170 podręcznik  MATEMATYKA 3    GWO     

 

 

Temat 2: Pole powierzchni  walca  i  stożka

 

CELE OPERACYJNE :

1.      wiadomości

           uczeń :

o        rozumie z  jakich  elementów składa  się pole powierzchni walca  oraz  stożka stożek

o        zna wzory  na pola  powierzchni podstawy, pola powierzchni  bocznej, pola powierzchni  całkowitej  walca  oraz  stożka

      2. umiejętności:

o        Potrafi  wskazać na  modelu pole  powierzchni podstawy, pole powierzchni  bocznej, pole  powierzchni  całkowitej  walca  oraz  stożka

 

o        Potrafi ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin