Poznajemy różne kwiaty.docx

(24 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć zintegrowanych

ZAJĘCIA OTWARTE

 

 

OPRACOWANIE I REALIZACJA              : Kinga Jóźwiak, Aneta Popławska,

                                                                                    Karolina Machowska

MIEJSCE                                                                      : Szkoła Podstawowa nr 22 w Płocku

KLASA                                                                      : 2E

CZAS TRWANIA                                                        : 135 min

DATA                                                                                    : 20.05.2009r.

KRĄG TEMATYCZNY              :

TEMAT DNIA W BLOKU                                          : Poznajemy różne kwiaty.

 

TEMATYKA OBSERWOWANYCH ZAJĘĆ:

Swobodne wypowiedzi uczniów na temat potrzeb i pielęgnacji kwiatów w ogrodzie i wazonie. Rodzaj rzeczowników i przymiotników w liczbie pojedynczej. Zapoznanie z pracą hodowcy kwiatów oraz rozwojem tulipana od cebulki do pełnego rozkwitu na podstawie wysłuchanego opowiadania H. Zdzitowieckiej „Tulipany i … tulipany”. Uzupełnianie zdań brakującymi wyrazami. Budowa kwiatu tulipana. Mnożenie i dzielenie w zakresie 100. Porównywanie ilorazowe typu „kilka razy więcej”. Rozwiązywanie zadań tekstowych. Improwizacje ruchowe przy muzyce. Zabawa ruchowa przy nagraniu „Walc kwiatów” P. Czajkowskiego. Wykonanie pracy plastycznej- kolorowego kwiatka z bibuły i drutu.

 

ZAKRESY EDUKACJI:

·         edukacja środowiskowa

·         edukacja matematyczna

·         edukacja polonistyczna

·         edukacja plastyczna

·         edukacja muzyczna

 

CELE OPERACYJNE:

DYDAKTYCZNE

 

EDUKACJA ŚRODOWISKOWA:

·                 Uczeń wie, na czym polega praca hodowcy roślin.

·                 Uczeń zna wybrane gatunki kwiatów ozdobnych i wie, jakie są etapy ich rozwoju, co jest im potrzebne do życia.

·                 Uczeń zna budowę kwiatów i wskazuje ich części oraz opisuje ich wygląd.

 

EDUKACJA POLONISTYCZNA:

·         Uczeń uzupełnia zdania o rozwoju kwiatów na podstawie wysłuchanego opowiadania i własnych obserwacji.

·         Uczeń rozpoznaje rodzaje przymiotników w liczbie pojedynczej i stosuje je w praktyce.

·         Uczeń rozwiązuje zagadki przyrodnicze.

 

EDUKACJA MATEMATYCZNA:

·         Uczeń rozwiązuje zadania tekstowe, w których występuje porównywanie ilorazowe.

·         Uczeń zapisuje formułę matematyczną do ilustracji.

·         Uczeń podaje liczbę kilka razy większą od zapisanej.

 

EDUKACJA PLASTYCZNA:

·         Uczeń potrafi wyrazić swoje marzenia w sposób plastyczny.

 

EDUKACJA MUZYCZNA:

·         Uczeń bawi się i tańczy, improwizuje przy muzyce klasycznej, jest wrażliwy na jej piękno.

 

WYCHOWAWCZE

·         Uczeń zna i stosuje zasady obowiązujące podczas zajęć, w tym podczas pracy

         grupowej.

 

METODY AKTYWNOŚCI:

(wg R. Więckowskiego)

 

INFORMACYJNE:

·         wyjaśnienie werbalne

·         wyjaśnienie ilustrowane

·         opis z wykorzystaniem pomocy graficznych

·         opis z wykorzystaniem okazów naturalnych

 

HEURYSTYCZNE:

·         problemowa

·         elementy dyskusji

·         elementy dialogu

 

FORMY AKTYWNOŚCI:

(wg R. Więckowskiego)

·         aktywność indywidualna jednolita

·         aktywność indywidualna zróżnicowana

·         aktywność grupowa jednolita

·         aktywność z całą klasą

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

(wg R. Więckowskiego)

 

KONWENCJONALNE:

 

TECHNICZNE:

·         ilustracje dotyczące rebusu

·         karty pracy

·         plansze z wyrazami

·         klej, nożyczki, taśma

·         drut lub słomki

·         zdjęcia, ilustracje, naturalne okazy różnych kwiatów

·         magnetofon

·         płyta CD z nagraniem „Odgłosów wiosny” op. 41 J. Straussa oraz „Walca kwiatów” P. Czajkowskiego

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

I.                                  Część  wstępna

 

1.      Czynności organizacyjno- porządkowe (powitanie, sprawdzenie listy obecności oraz przygotowania do zajęć), rozdanie uczniom kartek z ich imionami.

 

II.                               Część główna

 

1.      Wprowadzenie do tematu zajęć- rozwiązanie rebusu (hasło: „Kwiaty wokół nas”) (ZAŁĄCZNIK NR 1) 

 

2.      Rozdanie dzieciom ilustracji kwiatów z działaniami mnożenia bądź dzielenia na odwrocie. Umieszczenie na tablicy trzech wazonów z liczbą oznaczającą wynik. Przylepienie przez dzieci kwiatów do wazonu z odpowiednim wynikiem. Porównywanie ilorazowe ilości kwiatów w wazonach. Wykonanie zadania 5 i 6 str. 28 (Ćm).

 

3.      Słuchanie ze zrozumieniem czytanego przez nauczyciela tekstu opowiadania H. Zdzitowieckiej „Tulipany i … tulipany”.

·         Ustne opisywanie tulipanów na podstawie okazów naturalnych i fragmentów tekstu.

·         Ustalenie, czy wszystkie tulipany są jednakowe, i wyjaśnienie przyczyny istnienia różnicy w ich wyglądzie.

 

4.      Rozmowa na temat rozwoju tulipana.   

·         „Od cebulki do kwiatu”- wspólne omawianie ilustracji przedstawiającej rozwój tulipana. Wyszukiwanie w tekście i głośne czytanie zdań opisujących rozwój tulipana od zasadzenia cebulki do pełnego rozkwitu.

·         Indywidualne uzupełnianie zdań w zeszycie ćwiczeń (Ćw. 4. str. 34).

 

PRZERWA ŚRÓDLEKCYJNA:

Swobodna improwizacja ruchowa przy nagraniu „Walc kwiatów” P. Czajkowskiego- udawanie tulipana w dzień słoneczny, burzę, wichurę, podczas kwitnienia itd.

 

5.      Zapoznanie z pracą hodowcy kwiatów- praca w grupach. Rozdanie uczniom rozsypanki zdaniowej. Zadaniem uczniów jest ułożenie w odpowiedniej kolejności czynności wykonywanych przez hodowcę roślin. (ZAŁĄCZNIK NR 2)

 

6.      Pogadanka na temat potrzeb i pielęgnacji kwiatów.      

 

7.      Ćwiczenia w rozpoznawaniu rodzajów przymiotników w liczbie pojedynczej. Umieszczenie na tablicy plansz z rysunkami przedstawiającymi m.in. żółte słońce, żółtego jaskra, żółtą różę. Uczniowie ustalają nazwy żółtych elementów ilustracji, umieszczając obok kartonik z odpowiednim rzeczownikiem. Ustalają liczbę i rodzaj wyłonionych rzeczowników. Do każdego rzeczownika nazywającego kwiat zadają pytanie o jego kolor. Obok rzeczowników umieszczają kartoniki z przymiotnikami: żółty, żółta, żółte, określając ich liczbę oraz rodzaj i uzasadniając swój wybór (ZAŁĄCZNIK NR 3). Określenie rodzaju rzeczowników i przymiotników- praca w zeszycie ćwiczeń (Ćw. 2. str. 33).

 

8.      Wykonanie pracy plastycznej- kolorowego kwiatka z bibuły i drutu/słomki. Odtwarzanie w tle nagrania utworu muzycznego pt. „Odgłosy wiosny” op. 41 J. Straussa.

 

III.          Część końcowa

 

1.      Podsumowanie najważniejszych wiadomości. Zadawanie uczniom pytań:

 

2.      Rozdanie dzieciom kart z pracą domową , wyjaśnienie poleceń.

·         Zakres podstawowy

o       przyklejanie z wyklejanki poszczególnych elementów budowy kwiatu tulipana (P. Ćw. 5. str. 35)

o       Ćm. 3. str. 27- porównywanie ilorazowe

·         Zakres dla chętnych

o       matematyczna kolorowanka (KARTA PRACY NR 1)

o       Ćw. 3. str. 34- rozwiązywanie zagadek

 

3.      Podsumowanie zajęć

·         Ze względu na aktywność dzieci

·         Ze względu na zachowanie dzieci

 

4.      Pożegnanie.

4

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin