kopciuszek konspekt.docx

(20 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć zintegrowanych

ZAJĘCIA OTWARTE

 

 

OPRACOWANIE I REALIZACJA              : Kinga Jóźwiak, Aneta Popławska,

                                                                                    Karolina Machowska

MIEJSCE                                                                      : Szkoła Podstawowa nr 17 w Płocku

KLASA                                                                      : 1C

CZAS TRWANIA                                                        : 90 min

KRĄG TEMETYCZNY                                          : Opowiadamy baśnie

TEMAT DNIA W BLOKU                                          : Nasze spotkanie z Kopciuszkiem

 

 

TEMATYKA OBSERWOWANYCH ZAJĘĆ:

Rozpoznawanie tytułów lektur na podstawie ilustracji. Wypowiedzi na temat lektury „Kopciuszek”, ustalenie bohaterów, kolejności wydarzeń. Pisownia wyrazów z „ó” niewymiennym: król, królowa, królewicz, wróżka. Ozdabianie sukni Kopciuszka jako ewaluacja zajęć- prezentacja atrakcyjności lekcji za pomocą koloru.

 

ZAKRESY EDUKACJI:

 

?              edukacja polonistyczna

?              edukacja matematyczna

?              edukacja plastyczna

 

CELE OPERACYJNE:

DYDAKTYCZNE

 

EDUKACJA POLONISTYCZNA:

Ø      Uczeń zna i opowiada treść baśni „Kopciuszek”

Ø      Uczeń zna pisownię kilku wyrazów z „ó” niewymiennym.

Ø      Uczeń wskazuje bohaterów i ocenia ich postępowanie.

EDUKACJA MATEMATYCZNA:

 

?              Uczeń potrafi wykonać działanie dodawania w zakresie 15.

 

EDUKACJA PLASTYCZNA:

?              Uczeń potrafi wyrazić swoje uczucia i emocje w sposób                   plastyczny.

 

EDUKACJA MUZYCZNA:

?              Uczeń rozumie znaczenie muzyki jako środka relaksacyjnego.

 

 

WYCHOWAWCZE

?              Uczeń zna i stosuje zasady obowiązujące podczas zajęć, w tym podczas pracy grupowej.

 

METODY AKTYWNOŚCI:

(wg R. Więckowskiego)

 

INFORMACYJNE:

?              wyjaśnienie werbalne

?              wyjaśnienie ilustrowane

?              opis z wykorzystaniem pomocy graficznych

HEURYSTYCZNE:

?              problemowa

?              elementy dyskusji

?              elementy dialogu

FORMY AKTYWNOŚCI:

(wg R. Więckowskiego)

?              aktywność indywidualna jednolita

?              aktywność indywidualna zróżnicowana

?              aktywność grupowa jednolita

?              aktywność z całą klasą

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

(wg R. Więckowskiego)

 

KONWENCJONALNE:

 

?              ilustracje różnych baśni

?              plansze z rebusem

?              karty pracy

?              plansze z działaniami matematycznymi

?              plansze z punktami planu wydarzeń

?              gwiazdki przyznawane dla aktywnych

?              plansze z działaniami matematycznymi

TECHNICZNE:

?              magnetofon

?              płyta CD z nagraniem piosenki „Opowieść o Kopciuszku” Marka Grechuty
PRZBIEG:

 

I.              CZĘŚĆ WSTĘPNA

 

              1.Czynności organizacyjno-porządkowe (powitanie, sprawdzenie listy obecności oraz               przygotowania do zajęć), rozdanie uczniom kartek z ich imionami.

 

II.              CZĘŚĆ GŁÓWNA

              1. Wprowadzenie do tematu zajęć:

Rozwiązanie rebusu (hasło ŚWIAT BAŚNI)- ZAŁĄCZNIK 1

             

              2. Umieszczenie na tablicy ilustracji               przedstawiających postacie z różnych baśni.               Odczytywanie przez nauczyciela zagadek dotyczących baśni z w wymienionych ilustracji.               Przyporządkowanie przez dzieci odpowiednich tytułów. (ZAŁĄCZNIK 2)

             

              3. Rozdanie dzieciom kart pracy (KARTA PRACY 1). Połączenie tytułu baśni z występującym w niej przedmiotem (rekwizytem).  

 

              4. Pozostawienie na tablicy planszy przedstawiającej baśń „Kopciuszek”. Zadawanie dzieciom pytań dotyczących treści lektury:

·         Jakie postaci występowały w baśni?

·         Ile sióstr miał Kopciuszek?

·         O której godzinie Kopciuszek miał wyjść z balu?

·         Z czego wróżka wyczarowała karetę?

·         Z czego wróżka wyczarowała woźnicę?

·         Czy Kopciuszek miał brata?

·         Ile razy Kopciuszek był na balu?

·         Co zgubił Kopciuszek?

·         W jaki sposób królewicz odnalazł Kopciuszka?

 

Przerwa śródlekcyjna:

Dzieci, stojąc na dywanie, tworzą koło. Nauczyciel stojący w środku koła rzuca do wybranego ucznia piłkę jednocześnie wypowiada działania w celu sprawdzenia rachunku pamięciowego. Uczeń, który złapie piłkę podaje wynik.

 

              5. Zapisanie na tablicy działań dodawania w zakresie 15 oraz umieszczenie rozsypanych puzzli (utworzonych przez wynik oraz odpowiedni punkt planu wydarzeń). Ustalenie przez dzieci kolejności przebiegu wydarzeń z podanych punktów. Rozwiązanie przez uczniów działań dodawania- jeżeli puzzle pasują do siebie- zadanie zostało wykonane poprawnie. (ZAŁĄCZNIK 3)

             

6. Praca w grupach- określanie cech charakteru głównych postaci. Każda grupa otrzymuje kopertę z rozsypan wyrazową: Kopciuszek, macocha, siostry; oraz: dobry, wrażliwy, pracowity, łagodny. złośliwe, leniwe, kapryśne, okrutna, zła, niesprawiedliwa. Uczniowie przyporządkowują nazwy cech charakteru do odpowiednich bohaterów.

7. Rozdanie uczniom kart pracy (KARTA PRACY 2). Uzupełnianie przez dzieci tekstu z lukami (brakujące wyrazy są umieszczone w ramce pod tekstem), dotyczącego treści baśni „Kopciuszek”. Zwrócenie uwagi na pisownię wyrazów z „ó” niewymiennym (król, królewicz, wróżka)- podkreślenie ich w tekście.

 

              8. Podzielenie uczniów na 4/5 osobowe grupy. Rozdanie każdej grupie 2 pustych pojemników oraz pojemnika z wymieszanymi grochem i fasolą. Zadaniem dzieci jest podzielenie nasion. Grupa, która pierwsza wykona zadanie, wygrywa.

             

              9. Wykonanie pracy plastycznej- ocena zajęć przez uczniów. Ozdobienie sukni Kopciuszka odpowiednimi kolorem, w zależności od tego jak podobały się zajęcia.(kolor czerwony- znakomicie, bardzo dobrze- żółty, dobrze- niebieski, słabo- zielony, w ogóle- czarny). Rozdanie dzieciom gotowego rysunku do pokolorowania. (KARTA PRACY 3).  Słuchanie piosenki Marka Grechuty pt. „Opowieść o Kopciuszku” podczas wykonywania pracy.

             

 

              III.                CZĘŚĆ KOŃCOWA

              1.Podsumowanie najważniejszych wiadomości

              Rozdanie dzieciom kartek w dwóch kolorach: czerwonym i niebieskim. Kolor czerwony oznacza TAK, niebieski NIE. Czytanie przez prowadzącego pytań dotyczących treści baśni „Kopciuszek”, na które można odpowiedzieć tak lub nie. Dzieci odpowiadają podnosząc kartkę w odpowiednim kolorze.

·         Dziewczynka z baśni miała na imię Maja.

·         Wróżka była matką chrzestną Kopciuszka.

·         Królewicz ożenił się z młodszą siostrą Kopciuszka.

·         Kareta została wyczarowana z dyni.

·         Kopciuszek tylko raz poszedł na bal.

·         Książę odnalazł Kopciuszka z pomocą wróżki.

·         Kopciuszek wyszedł z balu o godzinie trzeciej nad ranem.

             

              2. Rozdanie dzieciom kart z pracą domową, wyjaśnienie poleceń.

?              zakres podstawowy  ćwiczenie 2 strona 41 (Cm),

?              zakres dla chętnych  KARTA PRACY 4- krzyżówka

3. Podsumowanie zajęć

?              ze względu na aktywność dzieci

?              ze względu na zachowanie dzieci

              Przyznanie plusów, ocen oraz „dyplomów” dla najbardziej aktywnych dzieci i grup. (ZAŁĄCZNIK 16)

             

             

              4. Pożegnanie.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin